"W Polsce, Europie i na świecie z niepokojem, zrozumieniem i empatią obserwujemy rozwój wydarzeń na Białorusi po ostatnich wyborach prezydenckich" - czytamy w opisie akcji #LightForBelarus. W geście solidarności z demonstrującymi na Białorusi, w weekend 12-13 września, na fasadzie siedziby Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie, Filharmonii Pomorskiej i wielu innych instytucji kultury w Polsce i zagranicą, pojawią się iluminacje w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi tego kraju. „Z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność” - podkreślono.

Akcja rozświetlania budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach historycznej flagi Białorusi ma zasięg ogólnoświatowy. „Mamy jednak nadzieję przede wszystkim na liczny odzew instytucji i rodaków w kraju. 40 lat temu, gdy strajkowała cała Polska i rodziła się Solidarność, doświadczaliśmy licznych dowodów sympatii i wsparcia na całym świecie. Dziś sami możemy publicznie zademonstrować solidarność z protestującymi Białorusinami” - zaznaczono.

Jak wyjaśnia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, instytucja ta „od lat aktywnie i konsekwentnie działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami państw Europy Środkowo–Wschodniej”. - Współpracujemy i wspieramy twórców z krajów ościennych, w tym z Białorusi, którzy są gośćmi naszych cyklicznych wydarzeń artystycznych i stypendystami programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia - powiedział. - W piątek 11 września wspólnie z Telewizją Polską organizujemy specjalny koncert „Gramy dla Białorusi” z udziałem artystów białoruskich, emitowany w TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia i TV Biełsat - dodał. 

Jak zaznaczono, instytucje, które nie mają możliwości iluminacji obiektu w barwach biało-czerwono-białej, zachęca się do innych symbolicznych gestów. „Wystarczy wykonać drobny gest, taki jak własnoręczne wykonanie i powieszenie flagi, podświetlenie swojego okna w kolorach białoruskich lub wydrukowanie plakatu” - czytamy. Prof. Wiśniewski zachęcił również wszystkich, którzy chcą wyrazić poparcie dla wolnościowych dążeń Białorusinów, do włączenia się do akcji „Światło dla Białorusi”.

Zaproszono także wszystkich do dzielenia się zdjęciami z akcji w mediach społecznościowych. Publikując materiały związane z #LightForBelarus wykorzystywać można hasztagi: #lightforbelarus #freebelarus #belaruselections2020 #żywiebiełaruś.