Program, który przedstawił w niedzielę lider partii Pablo Iglesias, może budzić przerażenie. Ale w kraju, w którym przeszło połowa młodych ludzi nie ma pracy, a rząd zlikwidował od 2010 r. znaczną część zabezpieczeń socjalnych, coraz więcej wyborców odrzuca tradycyjne ugrupowania i woli zaryzykować coś zupełnie nowego.
– Mam dyplom magisterski z ekonomii uniwersytetu w Walencji, ale dwa lata szukałam pracy. W końcu znalazłam zajęcie na pół etatu, za 400 euro miesięcznie. Z takimi pieniędzmi samodzielnie żyć się jednak nie da – mówi „Rz" 27-letnia Dolores.
Iglesias, do niedawno zupełnie nieznany 35-letni wykładowca uniwersytecki, ma na to odpowiedź, nawet jeśli jest ona iluzoryczna. Chce wprowadzić minimalne zabezpieczenie socjalne dla wszystkich, podwyższyć pensję minimalną, upaństwowić najważniejsze gałęzie przemysłu, ograniczyć czas pracy do 35 godzin tygodniowo, zapewnić wszystkim prawo do emerytury od 60. roku życia, rozwinąć program budowy mieszkań socjalnych, podnieść podatki dla biznesu i, co chyba wywołuje największe przerażenie w Madrycie, dać prawo Katalonii do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości prowincji.
Podobny program doprowadził już do ruiny gospodarczej wiele krajów Europy i świata, ale w Hiszpanii zyskuje on coraz większą popularność. Już w wyborach europejskich w maju tego roku Podemos (Możemy) zdobyło 8 proc. głosów w całym kraju, a nawet 10,5 proc. na Wyspach Kanaryjskich i Balearach, 11,3 proc. w Madrycie i 13,6 proc. w Kraju Basków. Ale to może być tylko początek. Z opublikowanego dwa tygodnie temu sondażu dziennika „El Mundo" wynika bowiem, że na nowe ugrupowanie jest już gotowy głosować co piąty Hiszpan, niewiele mniej niż do tej pory na najważniejszą partię lewicy, PSOE.
– PSOE i konserwatywna Partia Ludowa rządziły na zmianę przez cztery dekady hiszpańskiej demokracji. Ale z powodu kryzysu coraz więcej ludzi odchodzi od tych ugrupowań. Podemos to tylko część wielkiej rewolucji, która może całkowicie przebudować scenę polityczną Hiszpanii – mówi „Rz" Ramond Catalero, politolog z Universidad Nacional de Educacion a Distancia w Madrycie.