Syryjscy Kurdowie na drodze Państwa Islamskiego

W listopadzie 2013 roku regiony zamieszkane przez syryjskich Kurdów połączyły się pod nazwą Rodżawa. Kurdowie ogłosili autonomię, którą podzielili na trzy kantony – Efrin, Kobane i Dżazira. Zaczęły sprawnie funkcjonować Ludowe Jednostki Obrony (YPG) oraz Kobiece Jednostki Obrony (YPJ).

Publikacja: 29.01.2015 14:57

Syryjscy Kurdowie na drodze Państwa Islamskiego

Foto: AFP

W związku z obroną Kobane przed dużo liczniejszymi siłami Państwa Islamskiego (IS), w ostatnich czasie świat zwrócił uwagę na nie tylko tę część Rodżawy. Szacunkowe dane z połowy 2014 roku mówią o ponad 4 milionach mieszkańców Rodżawy. Jej ludność stanowią głównie Kurdowie, ale też Arabowie, Asyryjczycy, Turkmeni i Ormianie. Co ważne, Kurdowie zawsze podkreślali swój szacunek do mniejszości. Do czasu ofensywy IS na Kobane w drugiej połowie 2014 roku, wielu uchodźców z innych części Syrii znajdowało tam schronienie.

Efrin natomiast graniczy z terenami Syrii zarządzanymi przez siły walczące z prezydentem Baszarem al-Asadem. Niezwykle silna i stanowiąca zagrożenie dla Kurdów w tym kantonie jest Dżabhat al-Nusra, będąca siatką Al-Kaidy w Syrii.

Kobane jest najmniejszym spośród regionów wchodzących w skład Rodżawy i co należy podkreślić nie jest jej stolicą. Za takową można uznać miasto Qamislo w trzecim z wymienionych kantonów. To tam Rada Kurdyjska ogłosiła autonomię.

Trudno zgodzić się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, że Kobane jest zbyt mocno eksponowane i nie ma generalnie znaczenia strategicznego w wojnie z IS. Region położony jest centralne względem innych kantonów i jest siedzibą Partia Unii Demokratycznej (PYD). Zdobycie Kobane dla sił Państwa Islamskiego chcącego postępować dalej było kluczowe. Dlatego mimo dużych strat, IS oblegało miasto ponad 4 miesiące. Jak się okazało bezskutecznie.

Obronę stanowiły wspomniane na początku siły YPG wspierane przez oddziały Peshmergów pochodzące z irackiego Autonomicznego Regionu Kurdystanu. Zaangażowano również jednostki kobiece YPJ.

Dżazira będąca największym kantonem, w swoim czasie przyjęła najwięcej Kurdów z Turcji. I to właśnie związki Kurdów w Syrii z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), do dzisiaj przez wiele państw uznawaną za organizację terrorystyczną, stanowią problem w stosunkach z Turcją. Z drugiej strony, dzięki tym związkom Kurdowie zdołali do pewnego momentu zachowywać neutralność w stosunku do sił rządowych po wybuchu wojny w 2011 roku.

Nie można jednak zapominać, że Kurdowie także doznali represji na terenie Syrii i brali udział w protestach zapoczątkowanych Arabską Wiosną. Mimo tego, to właśnie bierność sił Asada na zajęcie regionów Kobane i Efrin przyczyniła się do powstania Rodżawy. Było to powodowane kalkulacją syryjskich dowódców nie mogących prowadzić wojny na kilku frontach.

Pod koniec listopada 2014 roku z terytorium Turcji wjechał samochód z kilkoma zamachowcami. Terroryści przekroczyli granicę na przejściu Mursitpinar i wysadzili się w powietrze w środku Kobane, powodując ofiary wśród obrońców miasta wspieranych przez koalicję państw zachodnich. Pentagon wielokrotnie informował o nalotach jakie przeprowadzają siły koalicji oraz o dokonywanych zrzutach zaopatrzenia dla walczących z IS Kurdów.

Stało się to powodem do oskarżenia Ankary przez główną partię kurdyjską w Turcji (PKK), o przymykanie oczu na wykorzystywanie przez dżihadystów jej terytorium do ataków samobójczych i snajperskich na oblegane miasto.

Faktem jest, że Prezydent Turcji Recep Erdogan krytykował już wcześniej międzynarodową koalicję walczącą z Państwem Islamskich w Syrii i Iraku, zarzucając jej, że nadmiernie koncentruje się na wspieraniu Kurdów.

Dziś Turcja jest zdecydowanie przeciw kurdyjskiej autonomii w Syrii i znikomo angażuje się w międzynarodową koalicję przeciw IS. Kurdowie natomiast stali się rzeczywistymi i jedynymi na miejscu sojusznikami tej koalicji z nadziejami na oficjalną autonomię, a może i coś więcej.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w 2024 roku? Rekordowe dane
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1166
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne