Anelay spotkała się z prezydent Kosowa Atifete Jahjaga. Jahjaga oświadczyła, że zdaje sobie sprawę, iż takie opóźnienia nie pomagają Republice Kosowa na arenie międzynarodowej. Zapewniała jednocześnie, że ona sama jest od początku zwolenniczką powstania trybunału.
Prawdopodobnie w okresie letnim, w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu, dojdzie ponownie do głosowania nad zmianami w konstytucji, umożliwiającymi powołanie trybunału.
Co ciekawe, minister spraw zagranicznych Hashim Thaci, oznajmij, że tym razem jest pewny, iż proponowane zmiany zdobędą poparcie wymaganej liczby posłów. Warto pamiętać, że w trakcie poprzednich głosowań w tej sprawie, wielu członków partii Thaciego głosowało przeciw, a on sam był nieobecny na sali plenarnej.
12 lipca Kosowo odwiedziła Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu USA. W trakcie wizyty Nuland miała zasugerować, że jeśli Kosowo nie upora się z powołaniem trybunału, zrobi to społeczność międzynarodowa bez jego udziału. Wcześniej takie sugestie padały ze strony ONZ, ale nigdy ze strony konkretnego państwa.
Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca wielokrotnie przekładane głosowanie ws. zmian w konstytucji, umożliwiających utworzenie nowego specjalnego sądu nie powiodło się, gdyż liczba głosujących - za, była mniejsza niż wymagane dwie trzecie członków parlamentu.