Na tym kończymy dzisiejszą relację
Kolejne informacje z Ukrainy będziemy publikować w poniedziałek od godzin porannych.
Wołodymyr Zełenski podziękował Joe Bidenowi
„Ukraina jest wdzięczna prezydentowi Bidenowi za jego niezachwiane wsparcie dla ukraińskiej walki o wolność, które – wraz z silnym ponadpartyjnym wsparciem w Stanach Zjednoczonych – miała i nadal ma kluczowe znaczenie. W ostatnich latach podjęto wiele decyzji, które zostaną zapamiętane jako odważne kroki podjęte przez prezydenta Bidena w odpowiedzi na trudne czasy. I szanujemy dzisiejszą trudną i odważną decyzję. Zawsze będziemy wdzięczni za przywództwo prezydenta Bidena. Wspierał nasz kraj w najbardziej dramatycznym momencie w historii, pomagał nam w walce z okupacją naszego kraju przez Putina i nadal wspiera nas przez całą tę straszliwą wojnę. Obecna sytuacja na Ukrainie i w całej Europie jest nie mniej wymagająca i mamy szczerą nadzieję, że dalsze silne przywództwo Ameryki zapobiegnie sukcesowi rosyjskiego zła lub sprawieniu, że jego agresja się opłaci” – napisał prezydent Ukrainy na platformie X.
Rakiety Patriot przybyły z Niemiec na Ukrainę
Wzmocniła się obrona przeciwlotnicza Ukrainy – z Niemiec przybył kompleks rakiet przeciwlotniczych Patriot – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu. „Na niebie będziemy mogli dokonać znacznie więcej. Oczywiście przed nami jeszcze dużo pracy i nie jest to gwarantowana ochrona, ale jednak więcej możliwości dla Ukrainy” – podkreślił prezydent.
Zełenski: Czynione są wszelkie niezbędne działania, aby ustabilizować sytuację elektroenergetyczną
Na podstawie wyników raportów premiera Denysa Szmygala i ministra energetyki Hermana Gałuszczenki prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podejmuje obecnie wszelkie działania mające na celu ustabilizowanie dostaw energii elektrycznej. „Chciałbym podziękować pracy wszystkich naszych ekip, naszych pracowników, wszystkich, którzy zaangażowani są w stabilizację dostaw energii elektrycznej. Robi się wszystko, co konieczne, aby zapewnić jej więcej” – oznajmił Zełenski w wieczornym przesłaniu wideo.
Łotwa wyśle środki medyczne do zniszczonego szpitala dziecięcego Ochmadyt
Łotwa zamierza wysłać środki medyczne dla szpitala dziecięcego Ochmadyt w Kijowie. Ryga przygotowuje się do wysłania na Ukrainę materiałów opatrunkowych, plastrów, opasek uciskowych, igieł, strzykawek, a także różnych antybiotyków.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony: Federacja Rosyjska wysyła na bitwę nieprzeszkolone oddziały
Podczas ofensywy na Ukrainę Rosjanie coraz częściej wysyłają do bitwy źle przygotowane nieregularne formacje wojskowe – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii na portalu społecznościowym X. „Federacja Rosyjska zwiększyła udział nieprzygotowanych i nieprzeszkolonych formacji wojskowych w operacjach ofensywnych przeciwko Ukrainie. Przykładem jest Korpus Ochotniczy, który powstał w 2023 roku. Składa się z ponad 20 000 ochotników, rezerwistów, najemników i byłych skazańców, którzy służą w nieregularnych jednostkach pod jednym dowództwem i kontrolą” – czytamy w komunikacie.
Rosjanie ostrzelali Nikopol i cztery gminy obwodu dniepropietrowskiego
W niedzielę w wyniku ostrzału czterech gmin i Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim ranna została starsza kobieta – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Łysak. 89-letnia kobieta ma rany odłamkowe i w umiarkowanym stanie trafiła do szpitala.
Rosjanie zaatakowali kombajn w obwodzie sumskim
W obwodzie sumskim Rosjanie zaatakowali dronem kombajn podczas żniw. Jedna osoba zginęła, a druga została ranna – podało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. „Z ustaleń śledztwa wynika, że w dniu 21 lipca 2024 r. około godziny 16:40 nieprzyjaciel zaatakował, według wstępnych informacji, za pomocą drona kombajn żniwny na terenie gminy Bilopol powiatu sumskiego” – czytamy w komunikacie. Podczas ataku wroga zginął 37-letni operator kombajnu, a jego 59-letni pomocnik został ranny.
Kliczko o możliwym powrocie Trumpa: Wszystko, co mówi się o Ukrainie przed głosowaniem, może się zmienić po wyborach
- Partia Republikańska zawsze była antyrosyjska, więc nie jest jasne, dlaczego miałaby teraz wspierać argumenty Putina — mówi mer Kijowa Witalij Kliczko.
Zełenski o wyborach prezydenckich: Jeśli wojna będzie się przeciągać, będziemy musieli poszukać narzędzi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nikt nie zgodzi się na wojnę, która potrwa kolejne 10 lat lub dłużej, ale jeśli będzie się ona przeciągać, konieczne będzie poszukiwanie narzędzi do przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
Dnipro-1 nad przepaścią. Czy klub przetrwa?
W czwartek Dnipro-1 ma się zmierzyć w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji z węgierskim zespołem Puskas Akademia. Ale mecz w Koszycach, gdzie Ukraińcy z powodu wojny podejmują rywali, raczej się nie odbędzie.
Czytaj więcej
Dnipro-1 za kilka dni powinno przystąpić do eliminacji Ligi Konferencji, ale ukraińskiemu klubowi grozi rozpad.
Sztab Generalny Ukrainy informuje o sytuacji na froncie
W niedzielę od rana doszło na froncie do 58 starć - poinformował ukraiński Sztab Generalny. Do 23 kontaktów między wojskami Ukrainy i Rosji doszło w rejonie Pokrowska.
Donald Trump i Wołodymyr Zełenski ujawnili szczegóły rozmowy
Jak przebiegała rozmowa Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego? Dość enigmatyczne oficjalne komunikaty obaj liderzy uzupełnili we wpisach na portalach społecznościowych.
Czytaj więcej
Po rozmowie Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim obie strony opublikowały dość enigmatyczne komunikaty o "dobrej rozmowie". Więcej szczegółów dostarczają lektury wpisów na portalach społecznościowych Truth Social i na koncie ukraińskiego prezydenta na platformie X.
Gaz z Azerbejdżanu może zastąpić gaz z Rosji
Rząd w Baku zaproponował Ukrainie i Unii Europejskiej dostawy swojego gazu za pośrednictwem ukraińskich magistrali.
Czytaj więcej
Azerbejdżan zaproponował Ukrainie i Unii Europejskiej dostawy swojego gazu za pośrednictwem ukraińskich magistrali. Kontrakt Naftogazu z Gazpromem wygasa z końcem tego roku i nie będzie przedłużony. Od 2025 r największy system przesyłu gazu na Starym Kontynencie będzie dostępny dla każdego poza rosyjskim agresorem.
Źle wykonane łożyska i fałszywe dokumenty. Pięć rosyjskich samolotów Ił-76 uziemionych
Pięć z osiemnastu rosyjskich samolotów transportowych Ił-76 jest wyłączonych z użytku. To skutek zastosowania łożysk do kół niewłaściwej jakości - twierdzą rosyjskie media. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo w sprawie firmy, która dostarczyła części.
Czytaj więcej
Pięć z osiemnastu rosyjskich samolotów transportowych Ił-76 jest wyłączonych z użytku. To skutek zastosowania łożysk do kół niewłaściwej jakości - twierdzą rosyjskie media. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo w sprawie firmy, która dostarczyła części.
Zełenski: Co miesiąc Rosja zrzuca na Ukrainę 3500 bomb
Rosja zrzuca co miesiąc 3500 bomb lotniczych na ludność cywilną Ukrainy, więc wrogie bombowce muszą zostać zniszczone w ich bazach — powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii.
- Nigdy nie będziemy mieli tej samej liczby rakiet. Byłoby to bardzo kosztowne. I nikt na świecie nie jest w stanie wyprodukować co miesiąc takiej liczby rakiet do obrony powietrznej – dodał.
Rząd Niemiec pracuje nad strategią modernizacji obronności
Jak poinformował przedstawiciel niemieckiego rządu, w kilku departamentach opracowywany jest dokument strategiczny.
„Mogę potwierdzić, że rząd pracuje nad strategicznym dokumentem dotyczącym modernizacji przemysłu obronnego i bezpieczeństwa” – powiedział przedstawiciel, potwierdzając informacje z publikacji „Handelsblatt”.
W publikacji „Handelsblatt” podano, że dokument strategiczny będzie zawierał zapisy przyspieszające wydawanie zgody na budowę zakładów do produkcji broni w Niemczech, takie jak skrócenie terminów i ograniczenie możliwości sprzeciwu ze strony inicjatyw cywilnych.
W ataku na obwód dniepropietrowski Rosjanie użyli amunicji strzałkowej
W sobotę 21 lipca Rosjanie ostrzelali osadę Marganiec w obwodzie dniepropietrowskiego z artylerii rurowej, używając amunicji strzałkowej, tzw. Flechette. Są to pociski artyleryjskie zawierające około siedmiu do dziewięciu tysięcy (w zależności od kalibru) krótkich, ostrych strzał, które mogą spowodować poważne obrażenia.
Mieszkańcy Doniecka zostali bez wody
Ukraińska organizacja twierdzi, że mieszkańcy okupowanego przez Rosję obwodu donieckiego zostali pozbawieni wody.
Region został nielegalnie zaanektowany przez Rosję w 2022 r., ale nie jest w pełni kontrolowany przez Moskwę. Kiedy wojska rosyjskie zajęły ten obszar, podjęły próbę budowy rurociągu pompującego wodę z rzeki Don do regionu. Jednak ukraińskie Centrum Narodowego Oporu stwierdziło, że rurociąg przestał działać z powodu przerwy w dostawie prądu. Twierdził, że w systemie występują ciągłe problemy z powodu walk w regionie, ale naprawy trwały miesiące i sytuacja „pogorszyła się”.
„Z powodu przerwy w dostawie prądu w Rosji przestały działać przepompownie nowo wybudowanego kanału i całkowicie wstrzymano dostawy wody” – napisano
Rosja twierdzi, że jej siły zajęły dwie wsie
Państwowe media podają, że wojska rosyjskie zajęły dwie osady na Ukrainie.
Według doniesień zajęte zostały wsie Roziwka w obwodzie ługańskim na Ukrainie i Piszczane Niżne w obwodzie charkowskim.
Propagandowa agencja TASS podała, że obie wioski zostały zdobyte w ciągu jednego dnia.
Hakerzy zaatakowali dziesiątki ukraińskich i rosyjskich kanałów na Telegramie
W pozostawionych wiadomościach wzywali do zakończenia wojny.
Były doradca Donalda Trumpa: On nie ma pojęcia, jak zakończyć wojnę
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, John Bolton, przytoczył wypowiedź Trumpa z niedawnej rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że zaprowadzi pokój i zakończy wojnę rosyjsko-ukraińską. Zdaniem byłego doradcy Trump nie ma pomysłu, jak zakończyć wojnę na Ukrainie.
- To szaleństwo. On [Trump] nie ma pojęcia, jak będzie negocjował i zakończy tę wojnę – powiedział Bolton.
Zauważył, że relacje Trumpa i Putina doprowadziłyby do ustępstw na rzecz Rosji, które byłyby druzgocące dla Ukrainy. Zdaniem Boltona jest to „bardzo mroczny moment”, który nie dotyczy tylko Ukrainy, gdyż USA przybyły Kijowowi z pomocą „nie z dobroci serca, nie z czynnej działalności charytatywnej”.
- Pomagamy Ukrainie, ponieważ w rdzeniu amerykańskich interesów bezpieczeństwa narodowego leży obrona przed niesprowokowaną agresją na kontynencie europejskim oraz próba zaprowadzenia tam pokoju i stabilności, co przynosi nam niezliczone korzyści” – powiedział.
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji KremlaPolska wzywa do zacieśnienia więzi UE z USA. Inicjatywa Radosława Sikorskiego
W dokumencie, do którego dotarł Reuters, przygotowanym z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE, Polska wzywa do podjęcia pozytywnych działań przed wyborami prezydenckimi w USA.
Czytaj więcej
Polska chce, aby Unia Europejska rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych kampanię mającą na celu podniesienie świadomości amerykańskiego społeczeństwa na temat znaczenia wspólnych relacji - pisze Reuters.
Miliony ludzi ewakuowanych od początku wojny
W czasie agresji militarnej na pełną skalę Federacji Rosyjskiej regionalne administracje wojskowe i jednostki ewakuacyjne Państwowej Służby Operacji Kryzysowych (SES) i Policji Krajowej ewakuowały 2,8 mln mieszkańców z niebezpiecznych obszarów przyfrontowych – powiedział Andrij Danyk, szef Państwowej Służby Ratunkowej.
„Nasza jednostka ewakuacyjna Phoenix działa w obwodzie donieckim we współpracy z jednostką policji Białych Aniołów i regionalną administracją wojskową” – powiedział Danyk.
Według szefa Państwowego Pogotowia Ratunkowego wśród ewakuowanych jest ponad 670 000 dzieci i ponad 102 000 osób niepełnosprawnych.
Sztab Generalny Ukrainy: Wzrosła aktywność rosyjskiej armii
Aktywność Rosjan wzrosła niemal na całym froncie — minionej doby zanotowano 172 starcia bojowe - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska armia przeprowadziła trzy ataki rakietowe, 66 nalotów i 715 ataków dronami kamikadze na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony: Rosja w coraz większym stopniu wykorzystuje siły nieregularne w operacjach ofensywnych
Siły nieregularne to żołnierze niebędący członkami regularnych sił zbrojnych, policji ani innych sił bezpieczeństwa wewnętrznego.
Jednym z przykładów jest utworzony w 2023 r. Korpus Ochotniczy, który składa się z ponad 20 000 rezerwistów, najemników i byłych skazańców – podaje ministerstwo.
„Nieregularne formacje Rosji składają się głównie z jednostek lekkiej piechoty, którym brakuje wsparcia artyleryjskiego i powietrznego, co czyni je bardziej bezbronnymi niż ich zwykłe odpowiedniki” – dodaje resort. „W rezultacie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy w formacjach tych prawdopodobnie odnotowano proporcjonalnie wyższy wskaźnik ofiar w porównaniu z rosyjskimi jednostkami regularnymi”.
Ochotnicy, którzy walczyli po stronie Ukrainy, wezwani na przesłuchanie w Gruzji
Według doniesień gruzińskich ochotników, którzy walczyli po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją, zostali oni wezwani na przesłuchanie przez Gruzińską Służbę Bezpieczeństwa Państwowego (SSS).
Ochotnicy poinformowali, że zostali przesłuchani w ramach śledztwa w sprawie spisku mającego na celu obalenie rządu.
Rosjanie ostrzelali wsie w obwodzie charkowskim
Wybuchy uszkodziły budynki mieszkalne i gospodarcze we wsi Biły Kołodiaz w rejonie czuhujowskim, W jednym z domów wybuchł pożar.
W Iwaszkach w tym samym obwodzie dron zaatakował budynek sklepu — jedna osoba została ranna.
Incydent nad Morzem Barentsa. Rosjanie twierdzą, że amerykańskie bombowce zamierzały naruszyć granicę
Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że jej samoloty uniemożliwiły amerykańskim bombowcom naruszenie granicy państwowej. Rosyjski resort twierdzi w niedzielnym komunikacie, że myśliwce MiG-29 i MiG-31 uniemożliwiły amerykańskim bombowcom strategicznym naruszenie granicy nad Morzem Barentsa. „Gdy rosyjskie myśliwce się zbliżyły, amerykańskie bombowce strategiczne skorygowały kurs lotu... i w rezultacie zawróciły z granicy państwowej Federacji Rosyjskiej” – podało ministerstwo w oświadczeniu.ma menu kontekstowe
Boris Johnson: Trump ma siłę i odwagę, aby ocalić Ukrainę
"Dlaczego jestem bardziej niż kiedykolwiek przekonany, że Trump ma siłę i odwagę, aby ocalić Ukrainę i zakończyć tę przerażającą wojnę" - w artykule pod takim tytułem były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił plan pokojowy, który mógłby zakończyć wojnę „na właściwych warunkach dla Ukrainy i Zachodu”.
Czytaj więcej
Gdyby Donald Trump zwyciężył w wyborach, mogłoby to doprowadzić do realnej perspektywy globalnego zbliżenia z Rosją, a z Putinem – powrotu do czasów, gdy Rosja była szanowanym partnerem G8, a nawet NATO - pisze w dzienniku "Daily Mail" były brytyjski premier Boris Johnson.
Fico rozmawiał ze Szmyhalem. "Słowacja nie zamierza być zakładnikiem stosunków ukraińsko-rosyjskich"
Premier Robert Fico przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem. Skrytykował wpisanie na listę sankcyjną rosyjskiego giganta energetycznego Łukoil, którego ropę wykorzystywała także słowacka rafineria Slovnaft. Zdaniem Fico sankcje te są „bezsensowne”, gdyż z jego punktu widzenia nie szkodzą Rosji, ale przede wszystkim niektórym państwom członkowskim UE.
- Słowacja nie zamierza być zakładnikiem stosunków ukraińsko-rosyjskich, a decyzja ukraińskiego prezydenta oznacza, że słowacka rafineria Slovnaft, należąca do węgierskiego koncernu MOL, otrzyma o 40 proc. mniej ropy, niż potrzebuje do przerobu. Będzie to miało wpływ nie tylko na rynek słowacki, ale może również doprowadzić do wstrzymania dostaw na Ukrainę ropy produkowanej przez Slovnaft, która stanowi prawie jedną dziesiątą całej ukraińskiej konsumpcji – powiedział słowacki premier.
Pracownicy południowokoreańskiej firmy zbierają pieniądze na odbudowę kijowskiego szpitala dziecięcego
Południowokoreańska firma KIND, zaangażowana w opracowanie planu generalnego transportu dla obwodu kijowskiego, przekazała pomoc finansową szpitalowi dziecięcemu Ochmatdyt, trafionemu przez rosyjską rakietę 8 lipca.
„Inicjatywa wsparcia szpitala własnymi środkami wyszła od pracowników KIND już w pierwszych minutach po zobaczeniu zdjęć przedstawiających następstwa nieuzasadnionego okrucieństwa wobec ukraińskich dzieci. I dlatego podczas pierwszej wizyty po ataku szef jednostki specjalnej , dyrektor generalny tej koreańskiej organizacji, Moo Hyuk Lee, przekazał fundusze na odbudowę Ochmatdyt” – czytamy w raporcie.
Niezidentyfikowane drony uderzyły w Kijów
Według ukraińskich Sił Powietrznych do ataku nowym rodzajem drona doszło w nocy z 19 na 20 lipca w nalocie, którego celem był Kijów.
Czytaj więcej
Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła "jeden bezzałogowy statek powietrzny nieokreślonego typu". Komunikat ten wzbudził falę spekulacji. Ukraińscy eksperci badają wrak maszyny.
Rosja uderzyła w infrastrukturę krytyczną w obwodzie sumskim
Rosyjscy najeźdźcy rozpoczęli połączony atak na obiekty infrastruktury krytycznej w rejonie Szostka w obwodzie sumskim. Służby ratunkowe pracują na miejscach uderzenia.
Boris Johnson przedstawił ukraiński plan pokojowy, z którego może skorzystać Trump
Johnson uważa, że pierwszym krokiem jest wzmocnienie ręki Zachodu i wzmocnienie Ukrainy.
Sztab Generalny informuje o stratach Rosjan
Ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1100 żołnierzy.
Ukraina pracuje nad dronami wyposażonymi w AI
Ukraina ma nadzieję, że rozmieszczenie na linii frontu dronów opartych na sztucznej inteligencji (AI) pomoże jej przezwyciężyć rosnące zakłócenia sygnału przez Rosjan i umożliwi bezzałogowym statkom powietrznym (UAV) działanie w dużych grupach, podaje Reuters.
Jedną z firm działających w tym kierunku jest Swarmer, która rozwija oprogramowanie łączące UAV z siecią. To jedna z ponad 200 firm technologicznych, które powstały od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę w 2022 r. Cywile zajmujący się technologią informatyczną opracowują UAV i inne urządzenia, które pomogą Ukrainie stawić czoła znacznie większemu wrogowi.
Poranny atak na Kijów
W niedzielę 21 lipca we wczesnych godzinach porannych siły obrony powietrznej zestrzeliły wszystkie rosyjskie drony kamikadze zbliżające się do Kijowa.
„Ostatni alarm w Kijowie został wydany w związku z zagrożeniem ze strony dronów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni jest to co najmniej piąta z rzędu faktyczna próba wroga ataku na stolicę przy użyciu dronów” – napisał szef administracji Siergiej Popko. „Na chwilę obecną nie ma doniesień o zniszczeniach ani ofiarach w Kijowie. Trwa aktualizacja i weryfikacja podsumowań działań operacyjnych”.
Janusz Onyszkiewicz o polskiej pomocy ws. F-16
Polska może pomóc Ukrainie w utrzymaniu F-16, gdyż dysponuje do tego odpowiednią infrastrukturą, a także możliwością transferu maszyn na Ukrainę-powiedział był szef polskiego MON Janusz Onyszkiewicz, w rozmowie z agencją Ukrinform.
- Myślę, że mówimy o obsłudze i naprawie F-16, a także przeniesieniu samolotów na Ukrainę, bo to kwestia odpowiedniej logistyki i można to zrobić przez terytorium Polski – powiedział Onyszkiewicz.
Większość obywateli Gruzji postrzega Rosję jako głównego wroga
Odsetek respondentów wyrażających tę opinię wzrósł w porównaniu z poprzednimi badaniami, podaje News Georgia.
W sondażu CRRC 69 proc. respondentów określiło Rosję jako głównego wroga Gruzji. W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2021 r. taką opinię wyraziło 66 proc,, w 2019 r. 49 proc., w 2017 r. 40 proc., a w 2012 r. 35%.
Zaledwie 4 proc. postrzega USA jako głównego przeciwnika swojego kraju, a 2 proc. uważa, że jest to Turcja. W sondażu z 2012 roku oba kraje zyskały po 3 proc.
Doradca Bidena komentuje ataki Ukrainy na Rosję
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone stale oceniają potrzeby Ukrainy i odpowiednio dostosowują swoją pomoc. Wraz z ewolucją wojny na Ukrainie rosną możliwości i parametry amerykańskiej pomocy.
Kard. Parolin odwiedził zniszczony Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie
W Odessie Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin dokonał inspekcji Soboru Przemienienia Pańskiego, który został zniszczony przez rosyjski pocisk, oraz zapoznał się z pracą korytarza zbożowego.
Szef Obwodowej Administracji Państwowej Odessy Ołeh Kiper poinformował, że kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, przebywa z wizytą w obwodzie odeskim. W Odessie kardynał Parolin spotkał się z przedstawicielami wspólnoty katolickiej, zapoznał się z pracą ukraińskiego korytarza zbożowego, który zapewnia światowe bezpieczeństwo żywnościowe , a także odwiedziła Sobór Przemienienia Pańskiego, który został zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku
Na Ukrainie zginął polski ochotnik
Polski żołnierz, Tomasz Sękała, zginął 13 maja w pobliżu wsi Dibrowa w obwodzie ługańskim, ale informacja została przekazana dopiero w sobotę.
Sękała przebywał na Ukrainie od jesieni ubiegłego roku, służąc w Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej Ukrainy
W sobotę na cmentarzu Bajkowo w Kijowie odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe bohatera. W ceremonii pożegnania wzięli udział towarzysze broni polskiego bohatera, kapelan wojskowy oraz konsul RP w Kijowie Paweł Owad. Na cmentarzu odegrano hymny Ukrainy i Polski, a trumnę zmarłego przykryto flagami obu krajów. Tomasz Sękała zostanie pochowany w swojej ojczyźnie, w województwie lubelskim.
Amerykanie zakłócą pracę rosyjskich i chińskich satelitów
Bloomberg informuje, że Stany Zjednoczone planują wdrożyć nowy naziemny system zakłócania sygnału, aby uniemożliwić chińskim i rosyjskim satelitom przesyłanie informacji o żołnierzach amerykańskich podczas konfliktu.
Wdrożenie pierwszych 11 z 24 zdalnych terminali modułowych w USA planowane jest za kilka miesięcy, a wszystkie z nich będą mogły zostać zainstalowane do 31 grudnia w nieujawnionych lokalizacjach.
Relacja z soboty 20 lipca
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę