04:49
20.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 848
00:00
19.06.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy zamieszczać w czwartek od wczesnych godzin porannych.

23:41
19.06.2024

Biały Dom potwierdził zgodę na użycie amerykańskiej broni do ataków na cele w Rosji

Biały Dom oficjalnie potwierdził zgodę na użycie amerykańskiej broni przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w pobliżu obwodów charkowskiego i sumskiego na Ukrainie – poinformował Michael Carpenter, starszy dyrektor do spraw europejskich Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. „Stwierdziliśmy dość jasno, że to pozwolenie na użycie broni amerykańskiej pozwala Ukraińcom na ostrzał pozycji rosyjskich bezpośrednio po drugiej stronie granicy obwodu charkowskiego, a także w obwodzie sumskim” – podkreślił przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w ten sposób Rosja zostanie pozbawiona możliwości schronienia swoich wojsk po własnej stronie granicy, skąd będzie atakować terytorium Ukrainy.

23:12
19.06.2024

Rosjanie wysłali cztery bombowce Tu-95MS

4 bombowce Tu-95MS wystartowały z lotniska „Olenia” w obwodzie murmańskim w Federacji Rosyjskiej – poinformowały Siły Powietrzne na Telegramie. „Zarejestrowano aktywność 4 samolotów Tu-95MS z lotniska „Olenia” (obwód murmański), lecących w kierunku południowo-wschodnim. W przypadku zagrożenia rakietowego i wystrzelenia rakiety manewrującej, będziemy Państwa dodatkowo informować” – czytamy w komunikacie.

22:51
19.06.2024

Wybory w USA nie zmienią nic w poparciu Ukrainy przez społeczeństwo amerykańskie

Amerykanie w dalszym ciągu wspierają Ukrainę i poparcie to pozostanie niezmienione niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2024 r. – powiedział ambasador USA w Ukrainie w latach 2006–2009, wiceprezes Amerykańskiego Instytutu Pokoju William Taylor. „Kongres i naród amerykański podziwiają Ukrainę i nadal ją wspierają. 61 miliardów dolarów jest odzwierciedleniem tego silnego wsparcia. Ktokolwiek wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA, naród amerykański będzie nadal wspierać Ukrainę” – powiedział.

22:23
19.06.2024

Polska jest zainteresowana rozszerzeniem UE i członkostwem Ukrainy w niej

Polska jest jednym z największych krajów w Europie, który ma praktyczne doświadczenie przystąpienia do Unii Europejskiej i jest gotowy pełnić rolę hubu dla Ukrainy w tym procesie – powiedział szef Komisji Spraw Zagranicznych polskiego Sejmu Paweł Kowal. „Polska jest jednym z największych krajów w Europie, który ma praktyczne doświadczenie w przystąpieniu do UE w kontekście rozszerzenia UE. Polska ma swoje własne interesy w rozszerzeniu UE. Jesteśmy gotowi do negocjacji i chcielibyśmy przyspieszyć zakończyć te negocjacje bez podpisywania dodatkowych porozumień lub wprowadzania nowych zasad w kontekście tego rozszerzenia” – powiedział Kowal podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

21:52
19.06.2024

Generał Bundeswery nazwał działania Sił Zbrojnych Ukrainy wielkim sukcesem

Siły Zbrojne skutecznie odparły ofensywę armii rosyjskiej, ważne jest jednak, aby Rosjanie nie wykorzystali faktu, że inne części frontu mogą zostać osłabione w wyniku przerzutu wojsk ukraińskich – ocenił emerytowany generał porucznik Bundeswehry, ekspert wojskowy Roland Cater. „Działania Sił Zbrojnych Ukrainy zakończyły się sukcesem, na razie ustał atak rosyjski, zatrzymano ofensywę na Charków. Zatem cała operacja w obwodzie charkowskim i okolicach Wowczańska zakończyła się wielkim sukcesem” – powiedział Cater.

21:21
19.06.2024

Ukraina prowadzi dochodzenie w sprawie zabicia 62 jeńców

Prokuratura prowadzi 28 postępowań karnych dotyczących zamordowania przez okupantów 62 ukraińskich jeńców wojennych – poinformował prokurator generalny Andrij Kostin. „Dzisiaj prowadzimy dochodzenie w 28 postępowaniach karnych związanych z zamordowaniem przez wojska rosyjskie 62 ukraińskich jeńców wojennych. W postępowaniu tym zarzuty postawiono czterem osobom. W przypadku dwóch osób zakończono już śledztwo i wysłano akty oskarżenia do sądu, jedna osoba została skazana” – powiedział Kostin.

20:50
19.06.2024

Zachód będzie wspierać ukraińską gospodarkę w czasie wojny, izolować Federację Rosyjską i jej sojuszników

Wsparcie krajów „Wielkiej Siódemki” (G7) dla ukraińskiej gospodarki ma ogromne znaczenie w wojnie na wyniszczenie prowadzonej przez Federację Rosyjską na Ukrainie, powiedziała Ambasador Kanady na Ukrainie Nataliya Tsmots. „Uderzenia w infrastrukturę energetyczną mają na celu destabilizację gospodarki Ukrainy. A nasze wsparcie dla Ukrainy powinno oznaczać wsparcie dla ukraińskiej gospodarki, jej stabilizacji i wzrostu. Im bardziej będziemy integrować ukraińską gospodarkę z Europą, Kanadą i innymi systemami, tym będziemy potężniejsi i silniejsi.” – powiedziała Tsmots podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa. „Mamy przed sobą dużo pracy, ale jeśli zaczniemy od jedności międzynarodowej, to będzie to właściwy początek izolowania Rosji i jej sojuszników” – podkreśliła.

20:28
19.06.2024

Rosjanie zaatakowali Odessę rakietą balistyczną

W środę wieczorem Rosjanie zaatakowali strefę przybrzeżną obwodu odeskiego rakietą balistyczną – poinformowało Dowództwo Lotnictwa „Południe”. „Wieczorem wróg po raz kolejny zaatakował strefę przybrzeżną Odessy rakietą balistyczną (prawdopodobnie „Iskander-M”) z terytorium tymczasowo okupowanego Krymu” – czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

19:57
19.06.2024

Zełenski odznaczył kolejnych 445 wojskowych, policjantów i ratowników, w tym 175 pośmiertnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety przyznające 445 żołnierzom Gwardii Narodowej, Państwowej Służby Granicznej, policji i służb ratunkowych, w tym 175 pośmiertnie. „Ukraina zawsze będzie pamiętać swoich bohaterów i będzie wdzięczna wszystkim i każdemu, kto bronił naszej państwowości, naszej niepodległości Ukraina musi wygrać!” - podkreślił prezydent w wiadomości wideo.

19:24
19.06.2024

USA i sojusznicy dyskutują, co zaoferować Ukrainie na szczycie NATO

Sojusznicy NATO dyskutują, jakie zobowiązania podjąć w związku z przystąpieniem Ukrainy do Sojuszu podczas nadchodzącego szczytu w Waszyngtonie – poinformowała CNN. Jednocześnie Stany Zjednoczone spotykają się z krytyką ze strony szeregu krajów europejskich za to, że nie chcą posunąć się tak daleko, jak chciałyby niektóre kraje – zwłaszcza te położone w pobliżu granicy z Federacją Rosyjską.

18:51
19.06.2024

W związku ze startem MiG-31 na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Na Ukrainie ogłoszono alert powietrzny w związku ze startem myśliwca MiG-31K z lotniska Sawasliejka w Federacji Rosyjskiej – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie. „Niebezpieczeństwo rakietowe na całym terytorium Ukrainy! Start MiG-31K z lotniska Sawasliejka” – czytamy w komunikacie. Jak podaje Ukrinform, 19 czerwca Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły 19 z 21 dronów szturmowych typu Shahed-131/136 .

18:25
19.06.2024

Stosowanie "nadzwyczajnego" aresztu w czasie stanu wojennego zgodne z konstytucją

Druga izba Trybunału Konstytucyjnego uznała za zgodny z konstytucją szósty artykuł 176 Kodeksu postępowania karnego Ukrainy, zgodnie z którym w czasie stanu wojennego osoby podejrzane lub oskarżone o popełnienie określonych przestępstw podlegają wyłącznemu środkowi zapobiegawczemu w postaci zatrzymania. „19 czerwca 2024 roku II Senat Sądu Konstytucyjnego Ukrainy na posiedzeniu plenarnym przyjął postanowienie w sprawie skarg konstytucyjnych Byczkowa Serhija Andrijowycza i Baja Anatolija Anatolijowycza w sprawie zgodności z konstytucją części szóstej art. 176 ustawy Kodeks postępowania karnego Ukrainy” – informuje Departament Komunikacji Trybunału Konstytucyjnego i Monitoringu Prawnego.

17:51
19.06.2024

Negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE będą trudne, szczególnie w sferze rolnictwa

Minister spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka przewiduje, że negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej będą trudne, szczególnie w sferze rolnictwa. „Proces rozszerzenia UE jest dla nas bardzo ważny. Rozumiemy jednak, że to dopiero początek tego procesu i będzie on bardzo trudny. Pamiętamy, jak ten proces wyglądał dla Polski, jak trudne były negocjacje z Niemcami i Francją” – powiedział Szłapka w Kijowie. Dodał, że negocjacje między krajami w kwestiach agrarnych będą trudne, ważne jest jednak, aby proces ten posunął się do przodu.

17:24
19.06.2024

W wyniku nalotu na Charków jedna osoba została ranna

Według aktualnych informacji kobieta została ranna w wyniku podwójnego ataku bomb lotniczych kierowanych przez Rosję na teren obozu dla dzieci na obrzeżach Charkowa – powiedział mer miasta Ihor Terekhow. Z kolei szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleh Sinegubow poinformował, że Rosjanie uderzyli trzema kierowanymi bombami powietrznymi: dwie spadły na ziemię na terenie obozu dziecięcego i jedna w pobliżu budynku mieszkalnego.

16:53
19.06.2024

Rosjanie zrzucili materiały wybuchowe na budynek mieszkalny

Armia rosyjska zrzuciła ładunek wybuchowy na budynek mieszkalny w gminie Semenivska w obwodzie czernihowskim, 55-letni mężczyzna został ranny odłamkami – poinformował Telegram Wiaczesław Chaus, szef administracji wojskowej w Czernichowie. „Dziś rano Rosjanie zaatakowali gminę Semeniwska w obwodzie nowogrodzko-siwierskim. Na budynek mieszkalny zrzucono ładunek wybuchowy” – czytamy w komunikacie. W wyniku uderzenia 55-letni właściciel domu doznał obrażeń nóg. Został przewieziony do szpitala.

16:24
19.06.2024

Unia Europejska wprowadza cła na ukraiński owies, jaja i cukier

Jak informuje RMF FM, Komisja Europejska zdecydowała się wprowadzić ponownie cło na ukraiński owies importowany do krajów UE, w tym Polski. Niedługo wrócić mają także cła na ukraińskie jaja i cukier.

Czytaj więcej

Komisja Europejska wprowadza cła na import owsa z Ukrainy
15:51
19.06.2024

Rosjanie zaatakowali z powietrza przedmieścia Charkowa

O ataku informuje Ihor Terechow, Z jego wpisu wynika, że na miasto zrzucono bombę lotniczą.

15:41
19.06.2024

Ukraińska kolej uruchamia dodatkowe połączenia do Odessy

W okresie letnim kursować będą dodatkowe pociągi ze Lwowa do Odessy i z Kijowa do Odessy.

15:17
19.06.2024

Ukraińscy śledczy odnotowali ponad 300 przypadków przemocy seksualnej rosyjskich żołnierzy na Ukrainie wobec kobiet, mężczyzn i dzieci

Informacje takie przekazała zastępczyni prokuratora generalnego, Wiktoria Litwinowa, na konferencji prasowej poświęconej przemocy seksualnej w czasie wojny. Litwinowa podkreśliła, że rzeczywista liczba ofiar przemocy seksualnej Rosjan jest znacznie większa, ponieważ „rosyjscy żołnierze dopuszczają się aktów przemocy seksualnej w okupowanych częściach Ukrainy". Ukraińscy śledczy zidentyfikowali 49 rosyjskich żołnierzy, którzy dopuszczali się przemocy seksualnej i skierowali 29 aktów oskarżenia do sądów. W pięciu sprawach doszło do wydania wyroku. 

15:04
19.06.2024

Rosjanie zrzucili ładunek wybuchowy na budynek mieszkalny w obwodzie czernihowskim

W wyniku ataku ranny został 55-letni mężczyzna — podaje gubernator obwodu czernihowskiego, Wiaczesław Czaus.

15:01
19.06.2024

Wołodymyr Zełenski spotkał się z Szymonem Hołownią

Prezydent Ukrainy i marszałek polskiego Sejmu rozmawiali m.in. o współpracy mającej na celu ochronę nieba nad Ukrainą.

14:54
19.06.2024

Ukraińskie rolnictwo straciło miliardy dolarów

Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie rolnictwo straciło 10 miliardów dolarów- powiedział pełniący obowiązki ministra rolnictwa Taras Wysocki.

Straty obejmują między innymi zniszczenie maszyn o wartości 5,8 miliarda dolarów i szkody w hodowlach zwierząt, szacowane na ponad 250 milionów dolarów.

 - Światowe ceny żywności wzrosły w 2022 r. o około 35 proc. – powiedział minister Taras Wysocki.  - Sytuacja ustabilizowała się dopiero po utworzeniu nowych szlaków eksportowych. Zatem ukraiński sektor rolny potrzebuje wsparcia, aby się ożywić.

Wysocki stwierdził, że potrzebne są długoterminowe projekty wspierające rolnictwo, w tym wsparcie finansowe zapewniane za pośrednictwem instrumentu finansowego UE na rzecz Ukrainy – instrumentu finansowego mającego na celu pomoc Ukrainie.

14:43
19.06.2024

UE proponuje budżet, w którym przewidziano 15,2 mld euro na wsparcie dla Ukrainy

Komisja Europejska zaproponowała w środę budżet na 2025 rok, który przewiduje 15,2 mld euro wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy.

Wniosek obejmuje dotacje w ramach instrumentu na rzecz Ukrainy o wartości 4,3 mld euro oraz pożyczki o wartości 10,9 mld euro.

Całkowity roczny budżet UE zaproponowany przez Komisję na 2025 r. wynosi 199,7 mld euro. Projekt budżetu na przyszły rok stanowi część wieloletniego budżetu UE, który został przyjęty pod koniec 2020 r. i zmieniony w lutym 2024 r. Budżet roczny na 2025 rok ma zostać formalnie zatwierdzony przez władzę budżetową do końca roku.

14:21
19.06.2024

Rosyjskie wojsko ostrzelało szpital i domy w Chersoniu

Jeden ze szpitali w Chersoniu został ostrzelany co najmniej trzema pociskami z wyrzutni Grad. pociski trafiły w garaż, w którym stały karetki pogotowia. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały dwa samochody.

„Przez całą noc rosyjskie wojska okupacyjne ostrzeliwały dzielnice mieszkalne Chersonia” – poinformował na Facebooku Ołeksandr Prokudin, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Chersoniu.

13:58
19.06.2024

Kim Dzong Un wyraził pełne poparcie dla działań wojennych prowadzonych przez Rosję na Ukrainie

Kim Dzong Un mówił, że jego kraj wyraża „pełne wsparcie i solidarność z rosyjskim rządem, armią i narodem prowadzącymi specjalną operację wojskową na Ukrainie, by chronić suwerenność, interesy bezpieczeństwo i integralność terytorialną” Rosji.

13:37
19.06.2024

Rosja przeniosła prawie wszystkie wojska z granicy fińskiej na Ukrainę

Pomimo gróźb Moskwy w związku z przystąpieniem Finlandii do NATO, rosyjskie bazy w pobliżu granicy z Finlandią są praktycznie puste. Rosja przerzuciła personel i sprzęt z tych baz na Ukrainę- podaje fiński nadawca Yle, powołując się na źródła wywiadowcze

„Średnio 80 proc. sprzętu i żołnierzy wysyłano na wojnę z Ukrainą” – podaje źródło w raportach wywiadu.

13:15
19.06.2024

Lider partii Le Pen zapowiada, że nie dostarczy niektórych rodzajów uzbrojenia Ukrainie

Jordan Bardella oświadczył, że jeśli zostanie premierem Francja nie dostarczy Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu pozwalających razić cele w Rosji.

Czytaj więcej

Jest deklaracja lidera partii Le Pen ws. pomocy wojskowej dla Ukrainy
12:58
19.06.2024

Ukraińscy parlamentarzyści  bliscy przyjęcia ustawy o żandarmerii wojskowej

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o utworzeniu żandarmerii wojskowej.

Celem projektowanej ustawy jest stworzenie podstaw legislacyjnych i podstaw prawnych działalności Żandarmerii Wojskowej jako formacji wojskowej pełniącej funkcje egzekwowania prawa, wchodzącej w skład bloku bezpieczeństwa i obronności, której głównym zadaniem jest zapewnienie prawa i porządku. i dyscypliny wojskowej w Ministerstwie Obrony Ukrainy, Siłach Zbrojnych i Państwowej Specjalnej Służbie Transportowej.

W projekcie zaproponowano utworzenie organu żandarmerii wojskowej na bazie Wojskowej Służby Prawa i Porządku w ramach Sił Zbrojnych.

12:42
19.06.2024

Zełenski chwali skuteczność bojową mobilnych grup obrony powietrznej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu publicznym wyraził wdzięczność żołnierzom służącym w mobilnych grupach ogniowych chroniących ukraińskie niebo przed rosyjskim terrorem powietrznym.

Nasze mobilne grupy ostrzału i wszyscy żołnierze Sił Obronnych Ukrainy walczący z rosyjskim terrorem powietrznym zasługują na naszą najgłębszą wdzięczność i dalsze wsparcie. Bardzo doceniam wszystkie wysiłki mające na celu ochronę życia Ukraińców i pokrzyżowanie rosyjskich planów terroryzowania naszego narodu” – napisał Zełenski.

12:21
19.06.2024

Były analityk CIA o podróży Putina do Korei Płn.: Żałosna

Putin przebywa z pierwszą od lat wizytą w Korei Północnej. Przywitały go czerwone dywany i wojskowa parada.

Według Sue Mi Terry – byłej analityk CIA, a obecnie dyrektorki think tanku Wilson Center – wizyta Putina w Pjongjangu uwydatnia, jak dwa „państwa pariasów” cementują swoje więzi pomimo izolacji od społeczności międzynarodowej.

„Uważam, że to dość żałosne, że Putin musi uciekać się do polegania na gospodarce zajmującej 198. miejsce na świecie, aby pomóc mu w wysiłkach wojennych” – powiedziała Terry BBC News.

11:57
19.06.2024

Japonia gotowa na organizację konferencji dotyczącej  rozminowania Ukrainy

Rząd Japonii wraz z Ukrainą jest gotowy zorganizować i gościć konferencję dotyczącą przeciwdziałania rozminowywaniu Ukrainy, która odbędzie się jesienią 2025 r.

Taką deklarację złożył premier Japonii Fumio Kishida podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ramach szczytu G7, który odbył się we Włoszech w dniach 13-15 czerwca br.

Japonia jest kluczowym partnerem Ukrainy w dziedzinie humanitarnego rozminowywania. Kraj przeznaczył równowartość ponad 70 milionów dolarów  na odpowiednie maszyny i sprzęt, a także na budowanie potencjału w zakresie działań przeciwminowych.

Gospodarzem tegorocznej konferencji dotyczącej rozminowywania Ukrainy będzie Szwajcaria. Odbędzie się ona w Lozannie w dniach 16-18 października. Do udziału zaproszonych zostanie ponad 70 krajów i organizacji międzynarodowych.

11:33
19.06.2024

Zidentyfikowano ukraińskiego żołnierza ściętego przez Rosjan w obwodzie donieckim

Prokurator generalny Ukrainy Andrii Kostin poinformował, że zidentyfikowano ukraińskiego żołnierza ściętego przez Rosjan w obwodzie donieckim. Trwają procedury mające na celu potwierdzenie jego tożsamości.

Prokurator dodał, że zidentyfikowano także rosyjskich dowódców prawdopodobnie odpowiedzialnych za ścięcie ukraińskiego obrońcy. „Prowadzone są działania mające na celu weryfikację tych informacji” – poinformował.

11:11
19.06.2024

Kuriozalne sceny podczas powitania Putina w Korei Północnej

O „kuriozalnych” scenach powitania Putina w Pjongjangu, które należy potraktować jako ostrzeżenie,  pisze minister obrony Wielkiej Brytanii  Grant Shapp.

10:50
19.06.2024

Marszałek Hołownia przebywa z wizytą na Ukrainie

10:36
19.06.2024

Dania wysyła 19. pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Pakiet pomocowy obejmuje ramy finansowania znaczących darowizn na rzecz ukraińskiego przemysłu obronnego, dodatkowego wyposażenia do wsparcia myśliwców F-16 dostarczonego przez Danię oraz darowizn z rezerw duńskiego Ministerstwa Obrony.

W dwóch ostatnich pakietach pomocowych na inwestycje w ukraiński przemysł obronny przeznaczono 1,2 mld koron (ok. 117 mln dolarów). Ministerstwo zauważyło, że nowy pakiet umożliwia dystrybucję 1,2 mld koron tak, aby duńskie Ministerstwo Obrony mogło szybko zaspokoić potrzeby Ukrainy. Oczekuje się, że pierwszy projekt rozpocznie się latem.

10:23
19.06.2024

Rosja chce zawiesić udział w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE

Rada Federacji i Duma, obie izby rosyjskiego parlamentu, przygotowują decyzję o zawieszeniu udziału Rosji w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i wstrzymaniu wpłacania składek na rzecz tej organizacji - oświadczyła przewodnicząca Rady Federacji, Walentina Matwijenko.

10:11
19.06.2024

Władimir Putin i Kim Dzong Un podpisali umowę o partnerstwie strategicznym

Podpisanie umowy miało miejsce po negocjacjach delegacji rosyjskiej z przedstawicielami północnokoreańskich władz oraz po rozmowie w cztery oczy między Putinem a Kim Dzong Unem. Putin miał rozmawiać z Kimem przez dwie godziny. 

09:51
19.06.2024

Blinken: Szczyt NATO poświęcony pomocy wojskowej dla Ukrainy

Sekretarz stanu Antony Blinken oczekuje, że ponad 20 krajów podpisze z Ukrainą dwustronne umowy o bezpieczeństwie.

09:29
19.06.2024

Dania zwiększy wsparcie dla ukraińskich producentów broni o 170 mln dolarów

Wczoraj Dania ogłosiła rozszerzenie wsparcia dla ukraińskich producentów broni o kolejne 1,2 miliarda koron duńskich – około 170 milionów dolarów

"To właśnie Dania jako pierwszy kraj uwierzyła w ukraiński przemysł obronny i przekazała pierwszą darowiznę w ramach ZBROYARI: Projekt Manufacturing Freedom Dania stała się także pierwszym krajem, który przekazał drugą darowiznę”-napisał na X  Ołeksandr Kamyszyn, szef Ministerstwa Przemysłu Strategicznego Ukrainy

09:16
19.06.2024

Rosyjski dron uszkodził Instytut Badawczy we Lwowie

Mer miasta Andrij Sadowy przekazał, że zniszczony został dach, ściany i sufit drugiego piętra.

09:01
19.06.2024

W rosyjskim Azowie po ataku dronów wciąż szaleje pożar

Źródło ukraińskiego wywiadu podało, że ataki przeprowadziła Ukraińska Służba Bezpieczeństwa, a ich celem były składy ropy Azow znajdujące się w południowym obwodzie rostowskim.

Ogień  objął kilka zbiorników magazynujących ropę naftową. Rosjanom wciąż nie udało się ugasić pożaru.

08:44
19.06.2024

Gubernator obwodu charkowskiego informuje o skutkach rosyjskiego ostrzału

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu charkowskiego uszkodzonych miało zostać 12 budynków mieszkalnych, budynek poczty, a także budynek administracyjny - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

08:33
19.06.2024

Rada Bezpieczeństwa ONZ omówiła perspektywy osiągnięcia pokoju na Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa ONZ na wtorkowym posiedzeniu po wynikach Szczytu Pokojowego, który odbył się w dniach 15–16 czerwca w Szwajcarii, omówiła perspektywy osiągnięcia pokoju na Ukrainie – podaje strona internetowa organizacji.

Przedstawiciel Szwajcarii uważa, że ​​dla budowania pokoju niezbędny jest dialog, nazywając szczyt w dniach 15–16 czerwca „wyraźnym sygnałem na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie” opartego na prawie międzynarodowym. RB ONZ zauważyła, że ​​„po raz pierwszy na najwyższym szczeblu dyskutowano o pokoju na Ukrainie”.

08:17
19.06.2024

Estonia przekaże 56 mln euro na realizację projektów w obwodzie żytomierskim

Poinformowała o tym Annely Kolk, ambasadorka Republiki Estońskiej na Ukrainie.

- Estonia była jednym z pierwszych krajów, które dwa lata temu włączyły się w odbudowę Ukrainy w czasie wojny. (...) Biorąc pod uwagę możliwości naszego budżetu, jako cel naszej pomocy wybraliśmy obwód żytomierski, gdzie zrealizowaliśmy już wiele projektów   – powiedziała Kolk.

Estonia planuje wdrożyć w obwodzie żytomierskim ponad 10 dodatkowych projektów.

08:01
19.06.2024

Członkostwo Ukrainy w NATO tematem szczytu w Waszyngtonie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że w przededniu szczytu NATO w Waszyngtonie w dniach 9–11 lipca sojusznicy omawiają i rozwiązują wiele kwestii dotyczących Ukrainy.

Stoltenberg powtórzył uzgodniony z NATO plan szkolenia i pomocy Ukrainie w sektorze bezpieczeństwa oraz oświadczył, że spodziewa się nowych decyzji w sprawie większego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

07:46
19.06.2024

Rosja wystrzeliła rakiety z okrętów podwodnych o napędzie atomowym podczas ćwiczeń na Morzu Barentsa

Według doniesień, okręty podwodne o napędzie atomowym należące do Floty Północnej Rosji wystrzeliły dziś rakiety manewrujące w cele morskie w ramach ćwiczeń na Morzu Barentsa.

Okręty podwodne o napędzie atomowym Siewierodwińsk i Orel wystrzeliły rakiety manewrujące Kalibr i Granit na odległość około 170 km w kierunku celu symulującego oddział okrętów desantowych fałszywego wroga, podała agencja informacyjna Interfax.

07:32
19.06.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 19 dronów-kamikadze

Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 21 dronów Shahed — podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:20
19.06.2024

Nad obwodem lwowskim strącono w nocy pięć dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego.

06:48
19.06.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 529 750 żołnierzy, 7 984 czołgi, 15 319 pojazdów opancerzonych, 14 007 zestawów artyleryjskich, 1 104 wyrzutnie rakiet, 857 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 221 bezzałogowych statków powietrznych, 2 297 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 078 pojazdów (w tym cystern) i 2 351 sztuk sprzętu specjalnego.

06:23
19.06.2024

Sondaże: Maleje poparcie dla Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie

Dzisiaj prezydenta Ukrainy popiera 56 proc. Ukraińców, jesienią ubiegłego roku miał niemal 80 proc. zwolenników. Z sondażu przeprowadzonego w maju przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższym czasie, Zełenski mógłby liczyć na tyle samo głosów (27 proc.) co Wałerij Załużny (były dowódca armii, obecnie ambasador Ukrainy w Londynie).

Czytaj więcej

Na Ukrainie zmieniają się nastroje. Sondaż: Co trzeci Ukrainiec gotów na kompromis z Rosją
05:55
19.06.2024

Na Morzu Czarnym i Azowskim są rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt uzbrojony w cztery pociski Kalibr. Na Morzu Azowskim są dwa rosyjskie okręty uzbrojone w 16 pocisków Kalibr — podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:27
19.06.2024

Północnokoreańskie media piszą, że Władimir Putin i Kim Dzong Un "wymienili się głęboko skrywanymi myślami"

Putin wylądował na lotnisku w Pjongjangu przed świtem. Na lotnisku powitał go przywódca Korei Północnej.

Czytaj więcej

Władimir Putin w Korei Północnej. Na lotnisku wyściskał go Kim Dzong Un
04:57
19.06.2024

Na prawie cztery lata więzienia został skazany w Rosji sierżant armii USA

Gordon Black był oskarżony o groźby pozbawienia życia pod adresem swojej dziewczyny. Sierżant amerykańskiej armii miał też ukraść kobiecie 10 tys. rubli (ok. 113 dolarów).

Czytaj więcej

Żołnierz USA poznał Rosjankę w Korei Płd. Teraz spędzi prawie cztery lata w rosyjskim więzieniu
04:32
19.06.2024

Kanclerz Austrii mówi, że ataki Ukraińców na cele w Rosji są "dopuszczalne"

Karl Nehammer w rozmowie ze szwajcarskim dziennikiem „Neue Zürcher Zeitung” stwierdził, że „zgodnie z prawem międzynarodowym” ataki Ukraińców na cele na terytorium Rosji są dopuszczalne, tym samym dystansując się od wypowiedzi swojej minister obrony, Klaudii Tanner, która stwierdziła, że takie ataki są „przekroczeniem czerwonej linii”. Nehammer mówił też, że UE „stoi po stronie Ukrainy (...) ponieważ Rosja nie może prowadzić wojny w Europie w celu zmiany granic”.

04:28
19.06.2024

Przed sądem na Ukrainie stanie rosyjski żołnierz oskarżony o strzelanie do jeńca w obwodzie zaporoskim

Rosjanin miał strzelać do jeńca 6 stycznia, w czasie natarcia Rosjan na pozycje ukraińskiej armii w rejonie wsi Prijutne. Ukraiński żołnierz miał odłożyć broń i wyjść z okopu, z rękoma do góry — i wtedy został postrzelony przez Rosjanina. Żołnierz, który stanie przed sądem służył w szeregach rosyjskiej armii od listopada 2023 roku. Kontrakt z armią podpisał odsiadując wyrok za kradzież w kolonii karnej. Pod koniec stycznia 2024 roku dostał się do ukraińskiej niewoli.

04:25
19.06.2024

70-latek ranny w czasie ataku dronów na obwód lwowski

O rannym poinformował mer Lwowa, Andrij Sadowy. Wcześniej Sadowy informował o aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie w związku z atakiem dronów-kamikadze.

04:23
19.06.2024

Saperzy usunęli 250-kilogramową bombę z podwórza jednego z domów w Konstantynówce

Nagranie z akcji saperów w obwodzie donieckim publikuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

04:20
19.06.2024

W środę Władimir Putin oficjalnie rozpoczyna wizytę w Korei Północnej

Putin przybył już do Korei Północnej i został powitany przez przywódcę tego kraju, Kim Dzong Una. To pierwsza wizyta Putina w Pjongjangu od 24 lat. W czasie wizyty Putina w Korei Północnej podpisana ma zostać nowa Kompleksowa Umowa o Partnerstwie Strategicznym pomiędzy Koreą Północną a Rosją.

04:17
19.06.2024

Kanada rozszerzyła sankcje wobec Rosji

MSZ Kanady poinformowało, że Kanada nałożyła sankcje na 13 rosyjskich urzędników i śledczych w związku ze śmiercią w kolonii karnej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Sankcje mają dotyczyć „wysokiej rangi urzędników, pracowników rosyjskich agencji śledczych, policji i systemu penitencjarnego”. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów objętych nimi osób oraz zakaz wjazdu do Kanady.

04:15
19.06.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 846 dniu wojny:

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 846 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 846 dniu wojny

PAP

04:14
19.06.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 846