Jest deklaracja lidera partii Le Pen ws. pomocy wojskowej dla Ukrainy

Lider Zjednoczenia Narodowego, partii Marine Le Pen, wypowiedział się w sprawie dostaw pomocy wojskowej dla walczącej z Rosją Ukrainy. Partii Le Pen jej krytycy zarzucają prorosyjskie stanowisko - w przeszłości liderka Zjednoczenia Narodowego mówiła m.in. że Ukraina znajduje się w strefie wpływów Rosji.

Publikacja: 19.06.2024 13:10

Jordan Bardella na targach zbrojeniowych pod Paryżem

Jordan Bardella na targach zbrojeniowych pod Paryżem

Foto: REUTERS/Stephanie Lecocq

Pod koniec grudnia 2021 r., kilka tygodni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, Le Pen mówiła „Rzeczpospolitej”: „Można mówić, co się chce, ale Ukraina należy do strefy wpływów Rosji”. W przeszłości partia zaciągnęła pożyczkę w jednym z rosyjskich banków.

Lider Zjednoczenia Narodowego o „czerwonej linii” jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy

Teraz Bardella, 28-letni lider ugrupowania, które w przeszłości nosiło nazwę Front Narodowy zapowiedział, że jeśli zostanie premierem Francja nie będzie dostarczać Ukrainie precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu, które pozwalają na rażenie celów w Rosji. Francja przekazała wcześniej Ukrainie pewną liczbę pocisków powietrze-ziemia dalekiego zasięgu SCALP-EG, pozwalające razić cele na odległość ponad 200 km.

Jednocześnie Bardella zapewnił, że popiera prawo Ukrainy do samoobrony wobec rosyjskiej agresji.

- Życzę Ukrainie, by miała do dyspozycji amunicję i sprzęt, których potrzebuje na froncie, ale moja czerwona linia się nie zmienia, stanowi ją wysyłanie sprzętu, który może mieć konsekwencje w postaci eskalacji we wschodniej Europie — mówił Bardella w rozmowie z dziennikarzami na marginesie targów zbrojeniowych Eurosatory pod Paryżem.

- Dlatego nie planuję wysyłać, w szczególności, pocisków dalekiego zasięgu (Ukrainie), które pozwalają (...) atakować terytorium Rosji. Moje stanowisko się nie zmieniło i się nie zmieni — chodzi o wspieranie Ukrainy i unikanie ryzyka eskalacji w regionie. I sądzę, że ryzyko eskalacji jest realne — dodał.

Czytaj więcej

Lider partii Le Pen skrytykował Kyliana Mbappe

Będzie konflikt między rządem Zjednoczenia Narodowego a Emmanuelem Macronem w sprawie pomocy dla Ukrainy?

Zjednoczenie Narodowe jest liderem sondaży przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi we Francji, rozpisanymi na 30 czerwca i 7 lipca. Nawet jednak, gdyby Zjednoczenie Narodowe stworzyło rząd, prezydentem Francji do 2027 roku pozostanie Emmanuel Macron, który jest m.in. zwierzchnikiem sił zbrojnych. Konstytucja Francji daje jednak pewne kompetencje w zakresie polityki obronnej również premierowi. Na tym tle — w warunkach kohabitacji — mogłoby więc dojść do politycznego konfliktu.

Bardella zapowiedział, że jego rząd podtrzymałby zobowiązania wobec zagranicznych partnerów, w tym zobowiązanie do zwiększenia wydatków na obronność.

Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla