04:53
10.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 686
00:14
10.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:01
10.01.2024

Władze Ukrainy apelują o oszczędzanie prądu

Władze Ukrainy zaapelowały do obywateli o oszczędzanie prądu i ostrzegły przed awariami atakowanych przez Rosjan systemu energetycznego.

23:47
09.01.2024

ONZ: Ponad 14 mln Ukraińców potrzebuje pomocy humanitarnej

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 14,6 mln ludzi, czyli 40 proc.  ludności Ukrainy, będzie potrzebować w tym roku pomocy humanitarnej. Takie są wnioski z podsumowania Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

OCHA podkreśliła, że na Ukrainie codziennie giną  cywile, a ich domy i infrastruktura krytyczna są niszczone. „Oprócz przemocy, na Ukrainie panuje obecnie głęboka zima. Kontynuacja operacji humanitarnej na dużą skalę jest dziś tak samo pilna jak zawsze” – stwierdziła organizacja.

23:23
09.01.2024

Zełenski i premier Belgii rozmawiali o odblokowaniu pomocy finansowej z UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Belgii Alexander De Croo rozmawiali o koordynacji europejskiej pomocy obronnej i znaczeniu odblokowania europejskiej pomocy finansowej o wartości 50 miliardów euro.

Prezydent Ukrainy pogratulował Belgii objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i wyraził uznanie, że jednym z jej priorytetów jest wspieranie Ukrainy i prawa międzynarodowego.

22:55
09.01.2024

Czeski wiceminister obrony: Bez zachodniego wsparcia dla Ukrainy Rosjanie byliby w Użhorodzie

Czeski wiceminister obrony Jan Jireš podczas debaty w parlamencie we wtorek 9 stycznia odrzucił twierdzenia, że dalsza pomoc wojskowa dla Ukrainy utrudnia „dyplomatyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu”.

Dyskusja dotyczyła petycji antyrządowej grupy Czechy Przeciw Ubóstwu, która   domagała się zaprzestania retoryki „Czechy są w stanie wojny” i zaprzestania dostaw broni wojskowej na Ukrainę.

Przedstawiciel ugrupowania Jindřich Reichl, będący jednocześnie szefem czeskiej partii pozaparlamentarnej Prawo do Szacunku i Godności, przekonywał, że na Ukrainie należy osiągnąć „dyplomatyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu”

Jireš odpowiedział, że decyzja o zakończeniu wojny na Ukrainie zależy wyłącznie od Rosji i jej prezydenta Władimira Putina. - Wrogie rakiety nie spadną na terytorium Czech, jeśli pomożemy Ukrainie w obronie jej niepodległości  – powiedział. - Nie ma wątpliwości, że gdybyśmy od samego początku nie wspierali militarnie Ukrainy – Czechy, Polska prawie wszystkie inne kraje europejskie i inne kraje świata – armia rosyjska byłaby dziś w Kijowie, a nawet w Użhorodzie.

22:18
09.01.2024

Scholz chce rozmawiać o pomocy wojskowej dla Ukrainy na specjalnym szczycie UE

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce wykorzystać szczyt UE 1 lutego poświęcony  przeglądowi budżetu UE,  do nakłonienia partnerów do wysłania większej ilości broni na Ukrainę.

1 lutego przywódcy UE planują podjąć polityczną decyzję w sprawie czteroletniego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro. Według źródła Politico Scholz zamierza wykorzystać okazję do przeprowadzenia dodatkowych rozmów na temat wsparcia wojskowego dla Ukrainy, które część krajów UE planuje na ten rok.

Politico sugerowało, że zamierzenia Niemiec mogą zwiększyć presję na takie kraje, jak Francja, Włochy i Hiszpania, które dotychczas udzieliły Kijowowi stosunkowo niewielkiej pomocy wojskowej.

21:51
09.01.2024

Kułeba mówi o oczekiwaniach wobec decyzji  Rady NATO-Ukraina

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba wyraził nadzieję, że sojusznicy Ukrainy wkrótce ogłoszą nowe zobowiązania dotyczące wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina w środę 10 stycznia.

Minister spraw zagranicznych wyjaśnił, że Kijów oczekuje, że spotkanie „przyspieszy podjęcie kluczowych decyzji w sprawie dalszego wzmacniania zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej. Zarówno w zakresie nowoczesnych systemów, jak i amunicji do nich.

- Zapewnienie regularnych dostaw rakiet dla Patriots, IRIS-T, NASAMS i innych systemów to najwyższy priorytet, który należy ukończyć dzisiaj, a nie jutro – podkreślił Kułeba.

21:18
09.01.2024

Ukraina produkuje więcej dronów, niż państwo może kupić

Zdaniem ministra technologii ukraińskie fabryki zwiększyły produkcję dronów wojskowych do tego stopnia, że budżet państwa na ich zakup jest już niewystarczający.

- Na dzień dzisiejszy rynek przyspieszył znacznie szybciej niż ilość pieniędzy na zakup wszystkich dronów – powiedział Mychajło Fiodorow. - Dlatego musimy zwiększyć finansowanie i dalej otwierać rynki, aby ceny spadły w wyniku konkurencji i rozpoczęła się lokalizacja części  produkcji – powiedział.

20:56
09.01.2024

Tajne spotkanie sojuszników Ukrainy w Rijadzie

W grudniowym spotkaniu w Rijadzie uczestniczyli przedstawiciele Indii, Arabii Saudyjskiej i Turcji, tymczasem inne kraje Południa, które uczestniczyły w niektórych poprzednich ważnych sesjach – w tym Chiny, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie – nie wysłały swoich przedstawicieli.

Czytaj więcej

Bloomberg: Tajne spotkanie Ukrainy z sojusznikami w Rijadzie
20:23
09.01.2024

Rosja może wycofać się z Interpolu

Zamknięcie bazy wyszukiwania postawiłoby Rosję w wyjątkowo nieprzyjemnej sytuacji: w efekcie musiałaby w dalszym ciągu wpłacać składki do budżetu Interpolu, tracąc jednak podstawowe prawo państwa członkowskiego.

19:49
09.01.2024

Węgry podają warunki zgody na unijną pomoc dla Ukrainy

Węgry zasygnalizowały, że mogą wycofać weto w sprawie pakietu pomocowego UE dla Ukrainy o wartości 50 mld euro, pod warunkiem corocznej weryfikacji finansowania — informuje Politico.

Dałoby to premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi prawo do corocznego blokowania funduszy UE dla Ukrainy lub uzyskania ustępstw ze strony Brukseli za odmowę weta

Finansowanie UE dla Ukrainy zostanie omówione na spotkaniu ambasadorów UE zaplanowanym na środę.

Jak podaje Ukrinform, Unia Europejska przygotowuje instrument rezerwowy, w ramach którego przekaże Ukrainie do 20 mld euro pomocy, co pozwoliłoby ominąć weto Węgier.

19:21
09.01.2024

Sankcje nie imają się rosyjskiej ropy, jest coraz droższa

Choć w 2023 r rosyjska ropa potaniała średnio o ponad 17 procent, to i tak sprzedawała się na rynku powyżej sankcyjnego pułapu 60 dolarów za baryłkę.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa przebiła pułap cenowy dzięki Chinom, Indiom i Turcji
18:50
09.01.2024

W Rosji po lody z dowodem osobistym

Rosyjskie lody są o wiele bardziej procentowe, aniżeli ich odpowiedniki w innych krajach. Mają moc wytrawnego wina lub najmocniejszego piwa.

Czytaj więcej

Czy można się upić lodami? Można, ale tylko w Rosji
18:22
09.01.2024

Duda i Zełenski odbyli rozmowę telefoniczną

Jak poinformowało biuro Wołodymyra Zełenskiego, prezydenci Ukrainy i Polski odbyli rozmowę telefoniczną.

Jak wynika z oświadczenia, Zełenski podziękował Dudzie za wsparcie dla uczestnictwa Ukrainy w UE i NATO oraz omówił wsparcie Polski dla potrzeb obronnych kraju.

Rozmowa odbyła się w kontekście sporu dotyczącego praw do rolnictwa i eksportu, o czym nie wspomniano w oświadczeniu.

Blokada granicy Ukrainy przez polskich rolników i kierowców ciężarówek rozpoczęła się w listopadzie i spowodowała znaczne zakłócenia w gospodarce Ukrainy. Protestują przeciwko sprzedaży w kraju taniego ukraińskiego zboża ze względu na zagrożenie, jakie stanowi ono dla wewnętrznego rolnictwa.

17:55
09.01.2024

Hiszpania przekaże Ukrainie zmodernizowane medyczne wozy opancerzone

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Hiszpanii José Manuel Albares.

17:33
09.01.2024

Cameron: Wojna między Izraelem a Hamasem odwraca uwagę od Ukrainy

-- Wojna między Izraelem a Hamasem odwraca wzrok od konfliktu na Ukrainie - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych.

Cameron wezwał do większej jedności w sprawie konfliktu,  pomimo ostrzeżeń USA, że kluczowa transza broni dla Ukrainy może nie zostać przekazana z powodu wewnętrznych konfliktów politycznych w tym kraju. - Musimy utrzymać partnerstwo i koalicję krajów, które wspierają Ukrainę, prowadzić działania silne, zjednoczone i jak najbardziej celowe – powiedział Cameron.

17:18
09.01.2024

Rosjanie tęsknią za prawdziwym szampanem

Moskwa obchodzi sankcje gospodarcze z pomocą Chin, Turcji czy Armenii.

Czytaj więcej

Prosecco zamiast szampana. Sankcje nie wstrzymały handlu UE z Rosją
16:49
09.01.2024

Modena blokuje prywatną wystawę o "odrodzeniu" Mariupola

Władze Modeny zablokowały możliwość wykorzystania sali publicznej do organizacji prywatnego wydarzenia poświęconego odbudowie  Mariupola, ponieważ otwarcie wspierało  wojnę Rosji na Ukrainie.

Mariupol  był miejscem jednych z najcięższych walk na wczesnych etapach inwazji Moskwy w 2022 roku. Został prawie całkowicie zniszczony w wyniku ostrzału, gdy Rosja zajęła go w maju 2022 roku.

Jak podaje strona organizatorów, konferencja i wystawa „Mariupol. Odrodzenie po wojnie”, zorganizowana przez stowarzyszenie kulturalne Rosja - Emilia-Romagna, miała na celu pokazanie odbudowy miasta zaproszonym panelistom, w tym rosyjskiemu konsulowi generalnemu w Mediolanie Dmitrijowi Sztodinowi. .

Rada miasta Modena wycofała swoją zgodę na wykorzystanie sali miejskiej.

16:18
09.01.2024

Obywatel USA aresztowany w Rosji pod zarzutem handlu narkotykami

Robert Woodland Romanow, obywatel USA, został aresztowany w Moskwie pod zarzutem usiłowania przemytu narkotyków i osadzony w tymczasowym areszcie na dwa miesiące, poinformował 9 stycznia rosyjski serwis informacyjny Interfax, powołując się na moskiewski sąd w Ostankino.

Z dokumentów sądowych wynika, że Romanow ma podwójne obywatelstwo amerykańsko-rosyjskie. Zarzucane mu zarzuty mogą grozić karą do 20 lat więzienia.

Romanow zamieścił na swoim profilu na Facebooku kilka postów, w których komentował wojnę Rosji  z Ukrainą.

We wrześniu 2022 r., mniej więcej w czasie, gdy ogłoszono pierwszą falę mobilizacji w Rosji, napisał, że nie otrzymał jeszcze wezwania do wojska. "Nie popieram tej wojny, ale jeśli wezwanie przyjdzie, nie odwrócę się. Wiem, że to brzmi jak głupi wybór, ale pamiętajcie… Ameryka zrobiła to samo podczas wojny w Wietnamie…”.

15:59
09.01.2024

W obwodzie kijowskim odtworzono dwa mosty zburzone przez Rosjan

Informacje takie przekazuje Rusłan Krawczenko, szef kijowskiej obwodowej administracji wojskowej.

15:46
09.01.2024

Wołodymyr Zełenski wziął udział w spotkaniu Sztabu Naczelnego Dowództwa (Stawki)

W czasie spotkania z dowódcami odpowiedzialnymi za poszczególne odcinki ukraińskiego frontu, a także z przedstawicielami Sztabu Generalnego, a także m.in. resortu obrony i resortu strategii i przemysłu omawiano kwestię m.in. dostaw amunicji i dronów dla jednostek walczących na froncie.

15:36
09.01.2024

Nad obwodem briańskim strącono ukraiński dron

Dron został strącony 9 stycznia, ok. 16:30 czasu moskiewskiego.

15:11
09.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 685 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 685 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 685 dniu wojny

PAP

15:04
09.01.2024

16 rannych w atakach na Charków przeprowadzonych od 29 grudnia do 6 stycznia pozostaje w szpitalach

Informacje takie przekazał Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

14:52
09.01.2024

Premier Finlandii nie wykluczył, że granica jego kraju z Rosją pozostanie zamknięta po 14 stycznia

Premier Petteri Orpo oświadczył, że granica Finlandii może pozostać zamknięta, jeśli zagrożenie przerzutem na granicę uchodźców z krajów trzecich przez Rosję będzie się utrzymywać. Orpo dodał, że „najważniejsze jest utrzymanie spokoju na granicy, by sytuacja nie wymknęła się spod kontroli”.

14:38
09.01.2024

W internecie opublikowano zdjęcia ilustrujące skutki ataku dronów na cel w obwodzie orłowskim w Rosji

Na zdjęciach publikowanych na kanale ASTRA widać słup czarnego dymu, który prawdopodobnie unosi się nad zaatakowanym kompleksem paliwowo-energetycznym.

14:07
09.01.2024

Trzy osoby ranne w ataku dronów na obiekt paliwowo-energetyczny w obwodzie orłowskim

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Andriej Kłyczkow.

14:05
09.01.2024

Jedna osoba zginęła w ostrzale wsi w obwodzie kurskim

Informację o śmierci mieszkanki obwodu kurskiego, w wyniku ukraińskiego ostrzału, poinformował gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt. Wcześniej resort obrony Rosji poinformował, że nad obwodem kurskim strącono cztery ukraińskie drony.

13:35
09.01.2024

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

13:24
09.01.2024

Dwa drony spadły na kompleks paliwowo-energetyczny w obwodzie orłowskim w Rosji

Drony spadły na obiekt w stolicy obwodu, miejscowości Orzeł - podał gubernator obwodu orłowskiego, Andriej Kłyczkow. W wyniku upadku dronów na terenie obiektu wybuchł pożar.

13:06
09.01.2024

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Mamy więcej i więcej zachodniego sprzętu, w związku z tym wymaga on utrzymania, naprawy, części zamiennych

Płk Jurij Ihnat przyznał, że Ukraina jest uzależniona od dostaw zachodniego uzbrojenia.

Czytaj więcej

Ukrainie może zabraknąć pocisków do zestawów Patriot? Reakcja strony ukraińskiej
12:27
09.01.2024

24,5 proc. wyzwolonej przez Ukraińców części obwodu chersońskiego zostało rozminowane

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

11:50
09.01.2024

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe": Utrzymujemy przyczółki na lewym brzegu Dniepru

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe” poinformowało, że Rosjanie atakują Ukraińców utrzymujących i próbujących poszerzać przyczółki na lewym brzegu Dniepru, ale ataki te są odpierane. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić 12 nieudanych ataków w tej części frontu. W ich trakcie mieli stracić 14 żołnierzy, 2 czołgi i 2 bojowe wozy piechoty.

11:26
09.01.2024

Minister obrony Rosji podał, że Siły Zbrojne Ukrainy straciły ponad 215 tys. żołnierzy w 2023 roku

Siergiej Szojgu mówił o tym w czasie odprawy dowództwa rosyjskich Sił Zbrojnych. Szojgu wyliczał, że Ukraińcy w 2023 roku stracili 215 tys. żołnierzy i 28 tys. zestawów uzbrojenia. Minister obrony Rosji przekonywał też, że poszukiwanie przez Ukrainę zasobów do uzupełnienia szeregów ukraińskiej armii „jedynie przedłuży konflikt zbrojny”.  - Za namową zachodnich opiekunów reżim kijowski wysyła ludzi na rzeź i szuka możliwości uzupełnienia szeregów ukraińskiej armii. Oczywiście nie zmieni to sytuacji na linii kontaktu (froncie — red.), jedynie przedłuży konflikt zbrojny — ocenił Szojgu. Minister obrony Rosji zarzucił jednocześnie USA, że te „próbują realizować swoje ambicje dotyczące światowego przywództwa kosztem życia Ukraińców”.

10:58
09.01.2024

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Ukrainie brakuje pocisków przeciwlotniczych

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że Siłom Zbrojnym Ukrainy rzeczywiście brakuje kierowanych pocisków przeciwlotniczych, ale jednocześnie nakazał traktować publikację w zachodnich mediach na ten temat z ostrożnością. W ten sposób płk Ihnat zareagował na publikację „New York Times”.

10:17
09.01.2024

SBU zatrzymała agenta FSB w obwodzie donieckim

43-letni mężczyzna aresztowany przez SBU miał zbierać informacje o miejscach stacjonowania zestawów ukraińskiej obrony przeciwlotniczej oraz pozycjach zestawów HIMARS w rejonie słowiańskim obwodu donieckiego.

10:12
09.01.2024

Terytorium obwodu kurskiego zostało ostrzelane 1 906 razy od wybuchu wojny Rosji z Ukrainą

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Roman Starowojt. Z podanych przez niego informacji wynika, że w pierwszych ośmiu dniach 2024 roku obwód kurski został ostrzelany 41 razy. W wyniku ostrzału obwodu kurskiego od 24 lutego 2022 roku rannych zostało 68 osób, a 8 zginęło — poinformował Starowojt.

10:09
09.01.2024

Olaf Scholz wzywa państwa UE do dostarczenia większej ilości broni Ukrainie

- O ile wkład Niemiec jest znaczący, nie wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwa Ukrainie w długiej perspektywie — mówił Scholz na konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Odwołano posiedzenia Sejmu
09:25
09.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 18,363 mln osób

W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 26,9 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 24,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,554 mln osób.

08:51
09.01.2024

W wyniku wojny rannych zostało prawie 1200 dzieci. Zginęło ponad 500

"Ponad 1711 dzieci zostało rannych na Ukrainie w wyniku agresji zbrojnej Rosji. Według oficjalnych informacji od prokuratorów ds. nieletnich, 520 dzieci zostało zabitych, a ponad 1191 odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości" - przekazało biuro ukraińskiego Prokuratora Generalnego.

08:28
09.01.2024

BBC: Rosja deportuje i przetrzymuje ukraińskich cywilów bez przeprowadzenia procesu sądowego

Rosyjskie władze deportowały i zatrzymały tysiące ukraińskich cywilów i przetrzymują ich bez postawienia zarzutów, procesu sądowego lub dostępu do obrońcy prawnego —informuje BBC.

08:20
09.01.2024

Rosyjski gubernator informuje o ewakuacji dzieci

Rosyjskie władze przygotowują ewakuację dzieci z obwodu białogrodzkiego do innych regionów - ogłosił gubernator Wiaczesław Gładkow.

Gubernator informował w poniedziałek, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 10 celów powietrznych nad Biełgorodem, w wyniku czego trzy osoby zostały ranne.

07:54
09.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 13 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Juriji Małaszko.

07:49
09.01.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że na wodach Morza Czarnego są obecnie dwa rosyjskie okręty.

07:27
09.01.2024

Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na obwód chmielnicki z 8 stycznia wzrosła do trzech

Mer miasta Chmielnicki, Ołeksandr Semczyszyn podał, że trzecią ofiarą śmiertelną ataku jest mężczyzna urodzony w 1955 roku.

07:19
09.01.2024

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 41 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że wskutek ostrzału nikt nie ucierpiał.

07:17
09.01.2024

Premier Estonii zapowiada przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 0,25 proc. PKB jej kraju

Kaja Kallas poinformowała, że taka pomoc trafi z Estonii na Ukrainę w ciągu najbliższych czterech lat. Kallas podała też, że od 2022 roku Estonia przekazała już Ukrainie pomoc wojskową o wartości 500 mln euro.

Czytaj więcej

Niezwykła decyzja Estonii: część PKB trafi do Ukrainy
06:53
09.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 365 990 żołnierzy, 6 036 czołgów, 11 203 pojazdy opancerzone, 8 672 zestawy artyleryjskie, 954 wyrzutnie rakiet, 638 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 823 bezzałogowe statki powietrzne, 1 805 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 11 552 pojazdy (w tym cysterny), 1 333 jednostek sprzętu specjalnego.

06:33
09.01.2024

67 potyczek na ukraińskich frontach w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 67 potyczek. Rosjanie przeprowadzili 55 ataków rakietowych, 22 ataki powietrzne i 35 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

06:22
09.01.2024

Rosjanie bez przerwy ostrzeliwują ukraińskie miejscowości wzdłuż całej granicy – od obwodu czernichowskiego na północy po południowe krańce frontu

Główny nacisk Kreml kładzie na uderzenia powietrzne przy pomocy rakiet i dronów. Po pierwszych atakach – świątecznych i noworocznych (największy był 29 grudnia, Rosjanie wystrzelili wtedy ponad 100 pocisków) – zmalała jednak liczba dronów wypuszczanych przez Rosjan. Kompensują to uderzeniami rakiet balistycznych, które trudniej zestrzelić.

Czytaj więcej

Ukraina. Wojna na wyniszczenie w śniegu i mrozie
06:00
09.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 684 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu Generalnego ukraińskiej armii na Facebooku.

05:36
09.01.2024

W czterech obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ogłoszono w obwodach kirowohradzkim, chersoński, mikołajowskim i donieckim.

05:14
09.01.2024

Żołnierze ukraińskiej 79. Brygady Desantowo-Szturmowej mieli zniszczyć cztery pojazdy opancerzone wroga w czasie jednej potyczki

Żołnierze brygady odpierają rosyjskie ataki na donieckim odcinku frontu. Na swoim profilu na Facebooku Brygada informuje o zniszczeniu czterech pojazdów opancerzonych w czasie jednego starcia, w czasie którego udaremniła próbę przeprowadzenia natarcia przez Rosjan. 

04:40
09.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 684 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 684 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 684 dniu wojny

PAP

04:37
09.01.2024

Szef MSW Ukrainy podsumowuje straty zadane Rosjanom przez Gwardię Narodową Ukrainy w pierwszym tygodniu 2024 roku

Ihor Kłymenko pisze, że w pierwszym tygodniu 2024 roku Gwardia Narodowa zniszczyła 14 czołgów, 5 transporterów opancerzonych i 8 bojowych wozów piechoty. Gwardziści mieli też „pozbawić Rosjan 9 urządzeń do walki radioelektronicznej i 1 radaru” - pisze Kłymenko.

04:32
09.01.2024

SBU zatrzymała kobietę, która uczestniczyła w organizacji pseudoreferendum na terenie okupowanego obwodu chersońskiego

Zatrzymana jest mieszkanką wsi Borozeńskie, w rejonie berysławskim. W czasie, gdy część prawego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim była okupowana przez Rosjan, kobieta pełniła funkcję zastępczyni komisji wyborczej w swojej miejscowości. W czasie kolaboracji z Rosjanami kobieta przygotowała m.in. listę mieszkańców swojej miejscowości, aby okupanci mogli zmusić ich do udziału w pseudoreferendum i stworzyć wrażenie masowego poparcia dla aneksji obwodu chersońskiego przez Rosję. Ponadto kobieta miała też brać udział w fałszowaniu wyniku pseudoreferendum wypełniając samodzielnie karty do głosowania.

04:30
09.01.2024

W nocy w obwodzie charkowskim ogłoszono alarm powietrzny

Alarm miał związek z aktywnością rosyjskiego lotnictwa taktycznego przy granicy Rosji z Ukrainą.

04:25
09.01.2024

W Czernihowie zatrzymywano prawniczkę, która za pieniądze pomagała mężczyznom unikać służby wojskowej

Informacje takie przekazuje policja z obwodu czernihowskiego. 36-letnia prawniczka za 6-7 tys. dolarów pomagała mężczyznom uzyskiwać orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej. Prawniczka miała współpracować w tym celu z przedstawicielem instytucji medycznej. Kobietę zatrzymano na gorącym uczynku, przy odbiorze przez nią 200 tys. hrywien w zamian za pomoc w uzyskaniu dokumentów o niezdolności do służby wojskowej. W momencie aresztowania przy kobiecie znaleziono 8 tys. dolarów. 

04:20
09.01.2024

Władze okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego informują o wznowieniu dostaw prądu do odbiorców

Przerwa w dostawie prądu w okupowanych częściach obwodu chersońskiego i zaporoskiego miała być spowodowana „wypadkiem wynikającym ze złej pogody” - wynika z wpisu Andrieja Aleksiejenki. Naprawa sieci energetycznej trwała kilka godzin. Prąd nie docierał m.in. do odbiorców w Enerhodarze. Powodem przerwy w dostawach prądu miało być oblodzenie sieci wysokiego napięcia. 

04:19
09.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 684