Niezwykła decyzja Estonii: część PKB trafi do Ukrainy

Przez najbliższe cztery lata Estonia będzie przeznaczać 0,25 proc. swojego PKB na pomoc wojskową dla Ukrainy. Premier kraju Kaja Kallas zaapelowała do innych członków UE i G7 o takie same działania.

Publikacja: 09.01.2024 11:05

Estonia

Estonia

Foto: Adobe Stock

– Wkład Estonii w zwycięstwo Ukrainy wyniesie 0,25 proc. PKB w ciągu najbliższych czterech lat. Jeśli każdy kraj wniesie 0,25 proc., to będzie to czego potrzeba dla zwycięstwa Ukrainy – stwierdziła Kaja Kallas, premier Estonii. Wezwała kraje Europy i Ameryki Północnej do pójścia za przykładem Estonii, pisze agencja ERR.

Zwycięstwo Ukrainy to nasze bezpieczeństwo

Premier dodała, że od rosyjskiej agresji w 2022 r. władze estońskie przekazały Ukrainie prawie 500 mln euro pomocy wojskowej. Według Kallas w kolejnych latach Estonia będzie także przeznaczała 14 mln euro rocznie na wspólne działania na rzecz odbudowy Ukrainy i związane z tym decyzje. Estońska premier podkreśliła, że „to jest konieczne, żeby zapewnić nam bezpieczeństwo”.

Czytaj więcej

Rosjanie przechodzą na gotówkę, wojna oczyszcza konta

Pod koniec grudnia 2023 roku były szef Estońskich Sił Obronnych, a obecny poseł do Parlamentu Europejskiego, emerytowany generał Riho Terras, wezwał państwa zachodnie do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Według niego Ukraińskim Siłom Zbrojnym kończy się sprzęt i broń, a Rosja może zebrać siły do ​​ofensywy. - Jeśli „front się rozpadnie, będzie to zły sygnał dla całego świata – mówił estoński wojskowy, podkreślając, że przegrana Ukrainy pokaże słabość NATO.

Wsparcie dla mobilizacji na Ukrainie

Już w grudniu władze Estonii zadeklarowały też wsparcie dla ukraińskiej mobilizacji. Estonia, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa wydać Ukrainie uchodźców objętych mobilizacją, oświadczył Lauri Läänemets szef estońskiego MSW. W tym celu Kijów i Tallinn będą musiały zawrzeć odrębną umowę dwustronną – zgodnie z prawem międzynarodowym bez niej strona ukraińska nie będzie mogła wzywać do służby swoich obywateli mieszkających w Estonii.

- Cieszymy się, że możemy zawrzeć taką umowę i pomóc Ukrainie. Mamy wiedzę, gdzie w Estonii mieszkają ci ludzie. Jesteśmy gotowi pomóc w transporcie tych osób z Estonii na Ukrainę, jeśli będą tego potrzebować – powiedział minister, cytowany przez „Postimees”. Według szefa MSW w Estonii żyje ok. 7,5 tys. obywateli Ukrainy w wieku poborowym, ale wielu z nich jest zwolnionych z mobilizacji.

Według BBC od rosyjskiej agresji 24 lutego 2022 r. około 20 tysięcy mężczyzn opuściło Ukrainę, aby uniknąć poboru do wojska. 21 grudnia minister obrony Ukrainy Rustem Umerow powiedział w rozmowie z Bildem, Die Welt i Politico, że w 2024 roku władze mogą poprosić mężczyzn w wieku od 25 do 60 lat, którzy opuścili kraj i są zdolni do służby wojskowej, o zgłaszanie się do ośrodków werbunkowych. Na razie decyzja o tym nie zapadła.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje