Nieoficjalnie: Odwołano posiedzenia Sejmu

Zaplanowane na ten tydzień posiedzenia Sejmu zostały odwołane - informuje nieoficjalnie Interia. Jeden z wicemarszałków przekazał portalowi, że decyzja w tej sprawie została już podjęta i zostanie dziś oficjalnie ogłoszona.

Publikacja: 09.01.2024 09:55

Nieoficjalnie: Odwołano posiedzenia Sejmu

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

 - O godz. 11 mamy Prezydium Sejmu, o godz. 11:30 Konwent Seniorów. Będziemy rozmawiać. Rozumiem, że w takiej sytuacji wszystkie możliwości są dopuszczalne (włącznie z odwołaniem posiedzenia — red.), ale pan marszałek jest świeżo po spotkaniu, więc będzie nam przekazywał informacje w sprawie. O godz. 11 prezydium, wcześniej nie chcę wychodzić przed szereg — powiedział w rozmowie z Interią jeden z wicemarszałków Sejmu.

Na ten tydzień zaplanowano dwa posiedzenia Sejmu — drugie (10 i 11 stycznia) i trzecie (12 stycznia). 

Posłowie mieli kontynuować prace nad budżetem państwa na 2024 rok, a jednym z powodów odwołania posiedzeń ma być chaos związany z wygaszeniem mandatów posłów PiS — Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Czytaj więcej

Rzecznik praw obywatelskich o sprawie Wąsika i Kamińskiego: Ich mandaty wygasły

Szymon Hołownia spotkał się z przewodniczącym PKW

We wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestrem Marciniakiem.

- Musimy teraz — wraz ze sztabem sejmowych prawników, ale też na podstawie tych konsultacji — podjąć decyzję o dalszych krokach, bo to przecież jest cały proces — wygaszenie mandatu, następstwo — mówił przed spotkaniem Hołownia. - Czekamy spokojnie i cierpliwie na jutrzejszą decyzję Izby Pracy Sądu Najwyższego, kiedy wpłynie komplet dokumentów, których możemy się spodziewać. Wtedy procedura będzie ostatecznie zamknięta — dodał marszałek Sejmu.

Czytaj więcej

Szczerba: Dużo aktywności prezydenta ws. Kamińskiego i Wąsika. Może się boi

Kamiński i Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem w sprawie tzw. afery gruntowej po tym jak Sąd Najwyższy zakwestionował prawo prezydenta do ułaskawienia obu polityków po tym, jak w ich sprawie zapadł nieprawomocny wyrok (w 2015 roku). Zarówno Wąsik i Kamiński, jak i prezydent Andrzej Duda uważają, że ułaskawienie to było skuteczne.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy