04:43
09.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 685
23:42
08.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:19
08.01.2024

W 2023 roku Ukraińcy oddali za pośrednictwem platformy DonorUA ponad 7 tys. litrów krwi

Jak podaje platforma w komunikacie prasowym, w 2023 roku na DonorUA zarejestrowało się ponad 35 000 nowych dawców krwi, a ich liczba wzrosła do 150 000.

Jednocześnie platforma wspólnie z Ministerstwem Zdrowia w 2023 roku zorganizowała 35 dostaw krwi na front, z których każda może uratować nawet 1500 rannych.

22:53
08.01.2024

Strona internetowa Cerkwi Prawosławnej Ukrainy zablokowana w Rosji

(OCU)Projekt praw człowieka Roskomswoboda (wpisany przez władze rosyjskie do rejestru „zagranicznych agentów”) informuje, że strona internetowa Cerkwi Prawosławnej Ukrainy , autokefalicznej cerkwi ukraińskiej niezależnej od Moskwy, została zablokowana w Rosji.

blokowanie może mieć związek zarówno z wojną Rosji z Ukrainą (ponieważ na stronie OCU „zawarte są wpisy wspierające Siły Zbrojne Ukrainy”), jak i z wprowadzonym przez władze rosyjskie zakazem nieuprawnionego zbierania darowizn .

22:19
08.01.2024

Minister obrony Ukrainy o walce z korupcją: System stawia opór, ale go pokonamy

Minister obrony Rustem Umerow zauważył, że ministerstwo we współpracy z organami ścigania wykorzenia korupcję: „System stawia opór, ale go pokonamy”.

- Audyt wewnętrzny Ministerstwa Obrony Narodowej i odnowiony Generalny Inspektorat Ministerstwa Obrony rozpoczęły już pełną działalność. Stwierdzili już wiele naruszeń. Naruszenia o wartości ponad 10 miliardów hrywien [około 261,6 miliona dolarów] zostały popełnione w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Na wszystkie sprawy reagujemy twardo - zapewnił Umerow.

Umerow przypomniał, że w grudniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej wyeliminowała program korupcyjny polegający na zakupie amunicji dla Sił Zbrojnych o wartości prawie 1,5 mld UAH (ok. 39 mln USD).

21:55
08.01.2024

Ukraińscy i brazylijscy urzędnicy omawiają przygotowania do spotkania w sprawie ukraińskiej formuły pokojowej

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i Główny Doradca Prezydenta Brazylii Celso Amorim w rozmowie telefonicznej omówili przygotowania do kolejnego spotkania w sprawie realizacji Ukraińskiej Formuły Pokojowej.

Jermak poinformował Amorima o niedawnych zmasowanych atakach rakietowych Rosji na terytorium Ukrainy, które spowodowały szkody w infrastrukturze cywilnej, śmierć 4 osób i obrażenia u kolejnych 45.

21:24
08.01.2024

Rosja informuje o zestrzeleniu ukraińskich rakiet nad obwodem biełgorodzkim

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło zestrzelenie dziesięciu rakiet na podejściu do Biełgorodu, rzekomo wystrzelonych przez Ukrainę.

Gubernator obwodu Biełgorodskiego Gładkow poinformował o trzech rannych, wybitych oknach w wieżowcach i uszkodzonych samochodach.

20:55
08.01.2024

Wallace ostrzega Wielką Brytanię przed ryzykiem „opóźnienia” w zakresie wsparcia wojskowego Ukrainy

Były brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace ostrzegł swojego następcę, Granta Shappsa, że Wielkiej Brytanii grozi „opóźnienie” we wsparciu wojskowym dla Ukrainy, ponieważ ministrowie nie ogłosili jeszcze budżetu na pomoc wojskową na lata 2024–2025.

Wallace powiedział, że w czerwcu, zanim odszedł z rządu, formalnie prosił o finansowanie Ukrainy w wysokości od 2,3 miliarda funtów – czyli obecnego  rocznego poziomu – do 2,6 miliarda funtów, ale od tego czasu nie ogłoszono żadnego komunikatu.

20:19
08.01.2024

45 osób rannych w poniedziałkowych atakach na Ukrainę. 4 ofiary

Po atakach armii rosyjskiej w obwodach donieckim, chersońskim i chmielnickim nadal trwają akcje ratownicze

19:53
08.01.2024

Niemcy twierdzą, że większość krajów UE nie zapewnia Ukrainie wystarczającej ilości broni

Olaf Scholz wzywa sojuszników do wzmożenia wysiłków w obliczu kontynuowania rosyjskiej inwazji.

- Mimo że wkład Niemiec jest znaczący, w dłuższej perspektywie nie wystarczy, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo – powiedział Scholz podczas wspólnej konferencji prasowej w Berlinie z Lucem Friedenem, nowym premierem Luksemburga.

Scholz wezwał sojuszników w Unii Europejskiej do wzmocnienia wysiłków wobec Ukrainy. Wyraził pewność, że blok uzgodni proponowany pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro na nadzwyczajnym szczycie 1 lutego. UE nie udało się osiągnąć porozumienia na grudniowym szczycie z powodu sprzeciwu Węgier.

19:22
08.01.2024

Japonia zapowiada współpracę z Polską w celu powstrzymania rosyjskiej napaści na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa powiedziała, że jej kraj będzie współpracował z Polską, aby „tak szybko, jak to możliwe, zakończyć rosyjską agresję na Ukrainę”. Mówiła także o zaprowadzeniu „trwałego pokoju na Ukrainie”.

Yoko Kamikawa rozmawiała w Warszawie z Radkiem Sikorskim, ministrem spraw zagranicznych, spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas swojej wizyty Japonia ogłosiła, że wpłaci 29 mln funtów na rzecz funduszu powierniczego NATO, który ma pomóc w wyposażeniu Ukrainy w systemy wykrywania dronów.

18:47
08.01.2024

33 000 ukraińskich żołnierzy bierze udział w operacji Interflex

Operacja Interflex,  podstawowe szkoleni piechoty, będzie kontynuowana w 2024 r., podobnie jak wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.

18:20
08.01.2024

Armatorzy na całym świecie zarabiają na rosyjskiej flocie cieni

Od kiedy Kreml zaczął skupować z rynku stare tankowce, by stworzyć z nich flotę cieni, średni wiek światowej floty żeglugowej stał się najwyższy od 15 lat. Cena tankowców też wystrzeliła w górę o 130 procent.

Czytaj więcej

Rosyjska flota cieni daje wielkie zyski armatorom tankowców. Pływające starocie
17:49
08.01.2024

Rosyjski oligarcha idzie na wojnę z rynkiem sztuki. Twierdzi, że oszukano go na miliard dolarów

Dmitrij Rybołowlew, jeden z najbardziej znanych rosyjskich miliarderów, właściciel klubu piłkarskiego AS Monaco, pozwał przed sądem w Nowym Jorku znany dom aukcyjny Sotheby’s. Zdaniem Rosjanina, w transakcjach kupna dzieł sztuki przepłacił on łącznie ponad miliard dolarów. „Dom aukcyjny Sotheby's ściśle przestrzega wszystkich przepisów i najlepszych metod działania stosowanych w branży” – odpiera zarzuty pozwany dom aukcyjny.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha pozywa dom aukcyjny. Twierdzi, że przepłacił miliard dolarów
17:18
08.01.2024

Rosyjski pułkownik zginął na okupowanych terenach Ukrainy. Wszedł na minę

Kanały rosyjskiego Telegramu podają, że Arman Ospanow, rosyjski pułkownik i szef służby pancernej Rosyjskich Sił Powietrznodesantowych, udał się na okupowane terytoria Ukrainy, aby podnieść morale personelu. Tam wszedł na minę i zginął.

16:53
08.01.2024

Niżny Tagił. Na odcinku linii kolejowej na Uralu w Rosji doszło do wybuchu

TASS i RBC podają, że w pobliżu miasta Niżny Tagił słychać było „huk”.

Baza – rosyjski portal, który ma swoich informatorów w źródłach bezpieczeństwa – podała, że do zdarzenia doszło w pobliżu składów ropy, niedaleko niewielkiej stacji kolejowej San-Donato.

RBC, powołując się na Koleje Rosyjskie, stwierdziło, że ruch na tym obszarze jest „ograniczony”, a niektóre pociągi mogą mieć opóźnienia.

16:22
08.01.2024

Rosjanie, którzy uciekli z kraju, określeni jako „grzesznicy”

Obywateli rosyjskich, którzy uciekli z kraju po inwazji na Ukrainę i powrócili, można uznać za „grzeszników”, którzy odpokutowali, powiedział zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

Patriarcha Cyryl powiedział, że Moskwa nie może odrzucać ludzi, którzy „rozumieją, że popełnili błąd”.

15:53
08.01.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły alarm w związku z zagrożeniem uderzeniem pocisków z północy. Ostrzeżenie wydano dla mieszkańców obwodów kijowskiego, czerkaskiego, czernihowskiego, żytomierskiego i kirowohradzkiego.

15:40
08.01.2024

Uszkodzone placówki medyczne na Ukrainie

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało, że od początku inwazji wojsk rosyjskich, czyli od 24 lutego 2022 r., rosyjscy żołnierze uszkodzili na Ukrainie 1501 placówek medycznych. Całkowicie zniszczonych zostało 195 takich punktów - podano. Do tej pory wyremontowano 474 placówki.

15:20
08.01.2024

Odbudowa w obwodzie żytomierskim

W obwodzie żytomierskim (północna Ukraina) wyremontowano dotąd 63 proc. obiektów uszkodzonych w wyniku ostrzału — poinformowała wiceszefowa lokalnej administracji Natalia Ostapczenko.

14:59
08.01.2024

Rosyjscy żołnierze przy granicy z Ukrainą

Według ukraińskiego wojska, w pobliżu północnych granic Ukrainy po stronie rosyjskiej - na terenach graniczących z ukraińskimi obwodami sumskim i czernihowskim - przebywa ok. 19 tys. żołnierzy rosyjskich, a liczba ta utrzymuje się od kilku miesięcy. Ukraińskie siły zaznaczają, że obecność tego kontyngentu nie jest oznaką tworzenia przez Rosjan grupy uderzeniowej w tym rejonie.

14:38
08.01.2024

Ukraińcy zostają w Polsce

Większość uchodźców z Ukrainy zamierza na stałe zostać w Polsce.

Czytaj więcej

Ukraińcy zapuszczają korzenie w Polsce. Nie chcą stąd wyjeżdżać
14:20
08.01.2024

Węgrzy jak Rosjanie: nacjonalizują stołeczne lotnisko

Unia Europejska zgadza się na nacjonalizację lotniska im. Ferenca Liszta.

Czytaj więcej

Węgrzy nacjonalizują lotnisko w Budapeszcie. Bruksela mówi: OK
14:02
08.01.2024

Gen. Skrzypczak: Putin nie ma wielu zmartwień

"Europejskie armie NATO są w rozsypce i niegotowe do konfrontacji nawet w obronie Przybałtyki" - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie potrafimy zrobić nic, co mogłoby Kreml zaboleć
13:47
08.01.2024

Ostrzał w obwodzie donieckim

W ciągu doby wojska rosyjskie pięciokrotnie ostrzelały wieś Torśke w rejonie kramatorskim (obwód doniecki), zaś w tym samym okresie w całym obwodzie w wyniku działań wojsk rosyjskich jedna osoba cywilna zginęła, a jedna została ranna - podał szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.

13:28
08.01.2024

Polacy mieli opóźniać śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Międzynarodowa grupa śledczych liczy, że po zmianie władzy w Polsce współpraca będzie lepsza.

Czytaj więcej

Eksplozja Nord Stream: Polacy celowo opóźniali śledztwo w sprawie sabotażu
13:10
08.01.2024

Były wiceminister obrony Ukrainy podejrzany o defraudację prawie miliarda hrywien

Biuro prasowe Państwowego Biura Śledczego Ukrainy (SBI) podało, że pracownicy SBI oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zgłosili byłemu wiceministrowi obrony Ukrainy oraz dwóm innym osobom podejrzenia w związku z defraudacją prawie 950 mln hrywien (98,4 mln zł). Chodzi o sprawę umowy na dostawy dużej partii kamizelek kuloodpornych, które według rzeczoznawców nie spełniały norm.

W związku z oskarżeniami dotyczącymi nieprawidłowości w zakupach żywności dla żołnierzy wiceminister obrony Ukrainy Wiaczesław Szapowałow w styczniu 2023 r. podał się do dymisji.

12:51
08.01.2024

Wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku

Ukraińska policja podała najnowsze dane dotyczące ostatniego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na cele na Ukrainie. Według tego źródła, zginęły cztery osoby, a 38 zostało rannych. Uderzenia odnotowano w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i chmielnickim. Uszkodzone zostały budynki, obiekty infrastruktury oraz pojazdy.

12:35
08.01.2024

Szmyhal: Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności

Poniedziałkowy atak rakietowy wojsk rosyjskich na Ukrainę skomentował ukraiński premier Denys Szmyhal. ""Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za każdy akt terrorystyczny, za każde odebrane lub okaleczone życie. Dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało" - oświadczył w mediach społecznościowych.

12:18
08.01.2024

Załużny o ataku na Ukrainę

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny przekazał, że wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak na Ukrainę m.in. za pomocą pocisków manewrujących oraz dronów. Według Załużnego, odnotowano 59 środków ataku powietrznego, w tym 24 pociski Ch-101/Ch-555/Ch-55, cztery rakiety Kindżał oraz osiem dronów Shahed, a celem ataku była infrastruktura krytyczna, cywilna, przemysłowa i wojskowa. Dowódca ukraińskich wojsk podał, że obrona powietrzna zestrzeliła osiem bezzałogowców i 18 pocisków manewrujących.

11:56
08.01.2024

Dwie ofiary ostrzału w obwodzie chmielnickim

W wyniku porannego rosyjskiego ataku w obwodzie chmielnickim zginęły dwie osoby, a na terenie obiektu infrastruktury w regionie wybuchł pożar - podała lokalna administracja wojskowa.

11:37
08.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji o atakach na Ukrainę

Rosyjski resort obrony oświadczył, że rano siły rosyjskie przeprowadziły grupowe uderzenie z użyciem precyzyjnej broni odpalanej z wody i powietrza, w tym hipersonicznych pocisków Kindżał, na obiekty "kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy". Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w wyniku uderzenia ucierpieli cywile.

11:17
08.01.2024

Kułeba: Dwie ofiary śmiertelne porannego ataku

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Kułeba, przekazał, że wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego w poniedziałek na Ukrainie dwie osoby zginęły, a 33 zostały ranne.

10:55
08.01.2024

Walki na kierunku kupiańskim

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski powiedział agencji Interfax-Ukraina, że sytuacja na kierunku kupiańskim pozostaje trudna. - Wróg nadal prowadzi aktywne działania ofensywne w lesie kupiańskim, próbując przełamać obronę naszych wojsk i ruszyć w kierunku miasta - dodał zaznaczając, że intensywne działania wojenne na tym obszarze rozpoczęły się w październiku 2023 r. i od tego czasu zaciekłe walki nie ustały. Syrski mówił, że na kierunku kupiańskim dochodzi do eskalacji działań, ale że wojskom ukraińskim udaje się zadawać Rosjanom "znaczne straty".

10:32
08.01.2024

Ekspert: Zachód pośrednio odmawia Ukrainie prawa do samoobrony

Zdaniem Markusa Reisnera, historyka i pułkownika Sztabu Generalnego armii austriackiej, "strach wielu krajów zachodnich często opiera się na zwykłym egoizmie". Ludzie chcą powrotu "starego życia" i ponownego robienia "dobrych interesów" z Rosją. Ale to już minęło – mówi Reisner. W związku z tym Zachód pośrednio odmawia Ukrainie prawa do obrony jej terytorium uznanego przez prawo międzynarodowe. – Nie zapewnia się jej wszystkiego z własnego wojskowego "zestawu narzędzi", ale wbijanie gwoździ bez młotka jest trudne – mówi.

Czytaj więcej

Czy Niemcy w końcu przekażą Ukrainie pociski Taurus? Nieoficjalnie: Berlin czeka na Waszyngton
10:18
08.01.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego przekazał w mediach społecznościowych, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w rejonie krzyworoskim jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

09:58
08.01.2024

Rosyjskie ataki na Ukrainę

W ciągu ostatniego tygodnia wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie ok. 125 ataków rakietowych, ponad 400 uderzeń z powietrza oraz ok. 320 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowaliow.

09:39
08.01.2024

Rosyjski okręt na Morzu Czarnym

Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni jeden rosyjski okręt. Według danych ukraińskich, jednostka ta nie jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr.

ukrainian_navy/Telegram

09:18
08.01.2024

Wzrosła liczba ofiar ataku na Kijów

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że w szpitalu zmarła osoba ranna w rosyjskim ataku rakietowym na stolicę Ukrainy. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ataku na Kijów, przeprowadzonego 2 stycznia, wzrosła do trzech.

08:59
08.01.2024

Zmijiw. Ludzie wyciągnięci spod gruzów

Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow poinformował, że w mieście Zmijiw (rejon czuhujewski) ratownicy wyciągnęli dwóch mężczyzn spod gruzów budynku uszkodzonego w wyniku rosyjskiego ostrzału. Pod gruzami pozostaje kobieta - zaznaczył.

08:39
08.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 18,336 mln osób

7 stycznia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 31,9 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 26,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 16,531 mln osób.

08:24
08.01.2024

Ostrzał w obwodzie chmielnickim

Chmielnicka Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że po rosyjskim ataku powietrznym w regionie doszło do co najmniej sześciu eksplozji. W komunikacie przekazano, że na miejscu ataków pracują służby.

08:11
08.01.2024

Komunikat Dowództwa Operacyjnego

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat w związku z rosyjskimi uderzeniami rakietowymi na cele na Ukrainie. "Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana" - czytamy w tekście opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter).

07:59
08.01.2024

Obwód zaporoski ostrzelany 96 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, szef zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej.

07:53
08.01.2024

Dwie ofiary ataku rakietowego na Zaporoże

Informacje takie przekazuje sekretarz zaporoskiej rady miejskiej, Anatolij Kurtiew.

07:50
08.01.2024

W nocy nad obwodem odeskim strącono dwa drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje Marynarka Wojenna Ukrainy na swoim profilu na Facebooku.

07:25
08.01.2024

W nocy nad obwodem mikołajowskim strącony został dron-kamikadze

Informacje takie przekazuje mikołajowska administracja obwodowa na swoim profilu na Facebooku. Dron został strącony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

07:24
08.01.2024

Rosjanie ostrzelali obiekty przemysłowe w Charkowie

Mer Charkowa, Ihor Terechow poinformował, że w ostrzale ranna została kobieta.

07:04
08.01.2024

W obwodzie chmielnickim aktywna jest obrona przeciwlotnicza

Trwa atak powietrzny na Ukrainę.

07:01
08.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał dane o rosyjskich stratach:

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 365 170 żołnierzy, 6 031 czołgów, 11 194 pojazdów opancerzonych, 8 666 zestawów artyleryjskich, 953 wyrzutnie rakiet, 638 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowców, 6 822 bezzałogowe statki powietrzne, 1 787 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 542 pojazdy (w tym cysterny), 1 328 jednostek sprzętu specjalnego.

06:40
08.01.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol i Marhaniec

O ostrzale informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:30
08.01.2024

Rosjanie informują o przechwyceniu ukraińskiego pocisku S-200 nad obwodem biełgorodzkim

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła ok. 7 rano czasu moskiewskiego ukraiński pocisk S-200 przerobiony w taki sposób, by razić cele naziemne (S-200 to zestaw przeciwlotniczy).

06:22
08.01.2024

W stronę Kijowa lecą pociski hipersoniczne Kindżał

Trwa atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

06:17
08.01.2024

Rosjanie ostrzeliwują Charków

Mieszkańcy miasta wezwani do zejścia do schronów. W mieście rozległy się eksplozje.

06:09
08.01.2024

Rosja przeprowadza atak rakietowy na Ukrainę

Eksplozje rozległy się w Zaporożu, Krzywym Rogu i Dnieprze. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy informowały, że w powietrzu znajduje się 11 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS.

05:59
08.01.2024

W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 35 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili 11 ataków rakietowych, 69 ataków powietrznych i 53 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich i terenów zamieszkanych.

05:36
08.01.2024

Obwód sumski ostrzelany 26 razy w ciągu doby

Sumska obwodowa administracja wojskowa informuje o 115 eksplozjach na terenie obwodu sumskiego w ciągu doby.

05:14
08.01.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że w powietrzu znajduje się 11 bombowców Tu-95MS.

04:43
08.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zamieścił nagranie ilustrujące przebieg 683 dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu ukraińskiego Sztabu Generalnego na Facebooku.

04:39
08.01.2024

W okupowanej części obwodu zaporoskiego recepty na leki otrzymują tylko osoby z rosyjskim paszportem

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego Melitopola. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w obwodzie zaporoskim brakuje leków, a ceny tych, które są dostępne, są tak wysokie, że wielu mieszkańców nie stać na ich zakup. Ponadto wiele leków sprzedawanych jest tylko na receptę - a lekarze przyjmują tylko osoby z rosyjskim paszportem.

04:38
08.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 683 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 683 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 683 dniu wojny

PAP

04:35
08.01.2024

Nie wiadomo kiedy sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, wyjdzie ze szpitala

Pat Ryder, rzecznik Pentagonu poinformował, że obecnie „nie ma konkretnej daty wypisu„ ze szpitala sekretarza obrony. Austin został hospitalizowany po przejściu nieokreślonego zabiegu medycznego. Ryder podkreślił, że Austin w piątek ”wrócił do wykonywania swoich obowiązków" - otrzymał wówczas informacje operacyjne i przekazał instrukcje swoim współpracownikom. Rozmawiał też z prezydentem USA, Joe Bidenem. 

04:31
08.01.2024

Rosyjskie zgrupowanie "Południe" informuje o strąceniu ośmiu ukraińskich dronów nad obwodem donieckim

Drony zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą oraz przy użyciu zestawów do walki radioelektronicznej nad częścią obwodu donieckiego okupowaną przez Rosję. Rosjanie mieli atakować jednostki ukraińskich sił zbrojnych, ze wsparciem lotnictwa, artylerii i ciężkich miotaczy ognia m.in. w rejonie Bachmutu i Kliszczijiwki.

04:25
08.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 683