04:45
08.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 684
23:39
07.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana,.

23:23
07.01.2024

Szef MSZ Szwecji: musimy przygotować się na długoterminową konfrontację z Rosją

Szef MSZ Szwecji Tobias Billström ostrzegł, że  Rosja w przyszłości pozostanie poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich państw europejskich

- Musimy przygotować się na długoterminową konfrontację, która będzie trwać tak długo, jak Rosja będzie naruszać Kartę Narodów Zjednoczonych i europejski porządek bezpieczeństwa -powiedział szwedzki dyplomata.

22:54
07.01.2024

Eksplozje w obwodzie odeskim

Ukraińskie media donoszą o eksplozjach w obwodzie odeskim.

Szef odeskiej administracji regionalnej Oleg Kiper wezwał lokalnych mieszkańców do udania się do schronów, zamieszczając ostrzeżenie dotyczące Odessy i obwodu biełgorodsko-dniestrzańskiego.

Według kanałów monitorujących rosyjskie drony kamikaze zbliżały się w stronę obwodu odeskiego

22:33
07.01.2024

Prawie 340 tys. osób chroniło się w kijowskim metrze

W 2023 r. 338 tys. osób korzystało ze stacji kijowskiego metra jako schronienia podczas nocnych nalotów.

Podczas majowych ataków na Kijów schroniło się tam 92 tys. osób.

22:00
07.01.2024

Charków zaatakowany  rakietami S-300

Rosjanie uderzyli 2 razy na Charków przy użyciu rakiet S-300 — poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Siniehubow. Ataki  odnotowano także w gminie Wowczańsk. W tej chwili nie ma ofiar.

21:41
07.01.2024

 Sztab Generalny Ukrainy: najintensywniejsze działania wojskowe toczą się w rejonie Awdijiwki

W tym kierunku wojsko ukraińskie odparło w niedzielę 7 stycznia 16 ataków. W sumie w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 29 starć zbrojnych. Jak podaje dzienny raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, odnotowano 6 ataków rakietowych i 40 rosyjskich ataków powietrznych, a także 21 ataków z wielowyrzutni rakietowych.

21:04
07.01.2024

Ukraina twierdzi, że jej siły zestrzeliły 25 z 63 rosyjskich rakiet Kindżał

Ukraińska armia twierdzi, że zestrzeliła 25 z 63 rakiet Kindżał wystrzelonych przez siły rosyjskie podczas wojny. Poinformował o tym w ukraińskiej telewizji przedstawiciel Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

20:38
07.01.2024

Na froncie zginął ukraiński poeta Maksym Krywcow

Informację o śmierci poety przekazała na facebooku jego matka, NadiaKrywcowa.

Maksym Krywcow wstąpił do wojska po pierwszej fali rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku. Następnie pracował w Ośrodku Rehabilitacji i Adaptacji Kombatantów. Wrócił na front w 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Jest autorem tomiku poezji „Wiersze z luki”, który znalazł się na liście najlepszych książek 2023 roku ukraińskiego PEN Clubu.

19:58
07.01.2024

Szef włoskiej dyplomacji: UE potrzebuje własnej armii

W świecie z potężnymi graczami, takimi jak Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Rosja, z kryzysami rozciągającymi się od Bliskiego Wschodu po Indo-Pacyfik, obywatele Włoch, Niemiec, Francji czy Słowenii mogą być chronieni jedynie przez coś, co już istnieje, i jest to Unia Europejska — mówił w wywiadzie dla "La Stampa" szef włoskiego MSZ Antonio Tajani.

Czytaj więcej

Antonio Tajani: Dwugłowe przywództwo Unii Europejskiej powinno się skończyć
19:23
07.01.2024

Kanada zawiesiła wydawanie obywatelstwa działaczce z Rosji skazanej za fałszywe wiadomości.

Kanada zawiesiła procedurę nadania obywatelstwa Rosjance Marii Kartaszewej, która została skazana zaocznie w Rosji na podstawie artykułu o fałszerstwach na temat rosyjskiej armii. Powodem było jej postępowanie karne w Rosji.

Prawo kanadyjskie przewiduje odmowę obywatelstwa, jeśli wnioskodawca zostanie skazany za granicą za przestępstwo, za które mógłby być skazany w Kanadzie. Artykuł dotyczący rozpowszechniania fałszywych informacji na temat armii rosyjskiej jest podobny do kanadyjskiego zakazu świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji.

Kartaszewa mieszka w Ottawie od 2019 roku. Chodziła na protesty do ambasady rosyjskiej i brała udział w protestach przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W listopadzie moskiewski Sąd Basmanny skazał ją zaocznie na 8 lat więzienia za post w Telegramie dotyczący  masakry w Buczy.

18:55
07.01.2024

W tymczasowo okupowanym obwodzie zaporoskim brakuje leków

Mer Melitopola Iwan Fiedorow poinformował, że na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu zaporoskiego zauważalny jest znaczny niedobór leków. Brakuje m.in. obowiązkowych szczepionek dla dzieci, leków na nadciśnienie. Fiedorow zauważa, że opieka medyczna dla osób bez rosyjskiego paszportu jest praktycznie niedostępna.

18:20
07.01.2024

Ukraina zainteresowana wspólną produkcją broni ze Szwecją

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o tym w swoim przemówieniu na dorocznej szwedzkiej konferencji krajowej „Społeczeństwo i obrona”

- Ukraina jest już i zawsze będzie jednym z najważniejszych europejskich darczyńców bezpieczeństwa. Dążymy do najlepszej broni i technologii na świecie, dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa naszych partnerów. Dlatego wspólna produkcja ze Szwecją jest dla nas priorytetem. I jestem przekonany, że nadejdzie dzień, w którym będziemy mogli zobaczyć na Ukrainie premierę pierwszej wspólnej produkcji   – powiedział prezydent.

17:58
07.01.2024

Spiegel: Niemieckie czołgi stworzono do ćwiczeń i parad, a nie do działań bojowych

„Komisja z Niemiec, która odwiedziła na Litwie centrum napraw niemieckich czołgów, była niemile zaskoczona liczbą sprzętu, który uległ uszkodzeniu z powodu usterek wewnętrznych” – pisze tygodnik.

W publikacji zauważono, że utrzymują się problemy z logistyką i brakiem części zamiennych – nawet na Litwie, daleko od frontu, mechanicy napotykają problemy podczas naprawy niemieckich Leopardów.

Według oficera Bundeswehry niemieckie czołgi zużywają się zbyt szybko w warunkach bojowych. Ukraińskie wojsko zauważa, że ​​Leopard ma delikatne gąsienice – osłabienie ich napięcia prowadzi do awarii.

17:23
07.01.2024

Rosjanie ostrzelali Królewiec w obwodzie sumskim

Siły rosyjskie uderzyły 7 stycznia w miasto Królewiec w w obwodzie sumskim za pomocą rakiety i dronów Shahed, uszkadzając 23 prywatne domy.

17:00
07.01.2024

Szesnastolatek oskarżony o rzekome podpalenie Su-34 w bazie pod Czelabińskiem

FSB twierdzi, że młody mężczyzna działał na polecenie ukraińskich służb specjalnych, a w jego telefonie komórkowym odnaleziono korespondencję z „ukraińskimi zleceniodawcami”.

Czytaj więcej

Rosja. Szesnastolatek aresztowany za podpalenie Su-34. Grozi mu do 20 lat więzienia
16:19
07.01.2024

Szwecja twierdzi, że jej głównym zadaniem w polityce zagranicznej na nadchodzące lata jest wsparcie Ukrainy

Podstawowym zadaniem szwedzkiej polityki zagranicznej na najbliższe lata będzie wsparcie Ukrainy – powiedział na konferencji  minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstrom.

Zanosi się na to, że Turcja jest gotowa ratyfikować członkostwo Szwecji w NATO w nadchodzących tygodniach, powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Szwecja złożyła wniosek o przyjęcie do NATO w 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę, ale prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zgłosił zastrzeżenia zarzucając Sztokholmowi, że ochrania osoby uznawane przez Ankarę za terrorystów.

15:59
07.01.2024

Rumunia buduje nową autostradę do granicy z Ukrainą

Około 3000 pracowników i setki pojazdów pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Autostrada ma zapewnić Ukrainie dostęp do rumuńskich portów z pominięciem Polski, Węgier i Słowacji.

15:32
07.01.2024

Wypadek w fabryce amunicji. W rosyjskim Podolsku minus 20 stopni i brak ogrzewania

Mieszkańcy miasta Podolsk w obwodzie moskiewskim od trzech dni nie mają ogrzewania w wyniku wypadku, do którego doszło na rurociągu ciepłowniczym miejscowej fabryki amunicji.

Według doniesień, 4 stycznia w Podolsku na skutek nieprawidłowej obsługi przez pracowników Klimowskich Specjalistycznych Zakładów Amunicji pękła rura ciepłownicza. W związku z tym od kilku dni budynki mieszkalne, placówki medyczne, oświatowe i przedszkolne pozbawione są ciepła i ciepłej wody.

W mieście, w którym temperatura spadła do -20 stopni Celsjusza, ogłoszono stan wyjątkowy.

15:08
07.01.2024

Japonia przeznaczy 37 mln dolarów na systemy wykrywania bezzałogowych statków powietrznych dla Ukrainie

Japonia zdecydowała się przekazać 37 mln dolarów na rzecz funduszu powierniczego NATO na rzecz systemów wykrywania UAV na Ukrainie.

Poinformowała o tym  przebywająca z wizytą w Kijowie minister spraw zagranicznych Japonii Yōko Kamikawa, podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.

Podczas spotkania wydano ostrzeżenie o nalocie, w związku z czym  ministrowie musieli zejść do schronu. 

14:24
07.01.2024

Atak Rosjan w obwodzie donieckim. Dwie kopalnie bez zasilania

Rosyjskie ataki w obwodzie donieckim spowodowały przerwy w dostawie prądu w dwóch kopalniach, w których przebywało 18 pracowników - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Energetyki.

14:22
07.01.2024

Ukraina opracowuje projekt cyfrowej rekrutacji do wojska

Minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował, że kraj opracowuje projekt cyfrowej rekrutacji do Sił Zbrojnych, mający na celu znalezienie operatorów dla firmy zajmującej się dronami szturmowymi.

Celem projektu jest wyjaśnienie zainteresowanym, co mogą robić, jakie będzie ich wynagrodzenie, jakie zadania będą wykonywać i jaki rodzaj szkolenia otrzymają.

13:38
07.01.2024

Rosja traci Europę. Nadchodzi czas LNG

Bruksela od dawna zapowiada objęcie rosyjskiego LNG sankcjami. W pierwszej połowie roku przewidywane jest uruchomienie dwóch afrykańskich fabryk skraplania gazu. Zaczną one konkurować o rynek europejski.

Czytaj więcej

Ostatni rok surowca z Rosji. Afryka wchodzi do gazowej gry
13:13
07.01.2024

Ukraińcy strącili pocisk, który leciał w stronę Dniepru

Zdaniem ukraińskiej armii powstrzymany atak Rosjanie przeprowadzali z użyciem pocisku Ch-59.

13:11
07.01.2024

Drony nad niemieckimi poligonami, na których trenują ukraińscy żołnierze

Od ponad roku niezidentyfikowane drony są zauważane w Niemczech nad poligonami i koszarami Bundeswehry, gdzie szkolą się ukraińscy żołnierze. Zdaniem niemieckich polityków i armii za prowadzonymi obserwacjami stoją Rosjanie.

12:07
07.01.2024

Włoski minister spraw zagranicznych wzywa do utworzenia armii UE 

— Unia Europejska powinna utworzyć własną połączoną armię, która mogłaby odgrywać rolę w utrzymywaniu pokoju i zapobieganiu konfliktom — powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

W wywiadzie dla włoskiej gazety „La Stampa”, Tajani powiedział, że ściślejsza europejska współpraca w dziedzinie obronności jest priorytetem dla partii Forza Italia, której przewodzi.

— Jeśli chcemy być strażnikami pokoju na świecie, potrzebujemy europejskiego wojska. Jest to podstawowy warunek wstępny, aby móc prowadzić skuteczną europejską politykę zagraniczną  — powiedział w wywiadzie opublikowanym w niedzielę.

12:04
07.01.2024

Miliony baryłek na pokładach rosyjskiej floty

Mniej więcej w ciągu ostatniego miesiąca łącznie 14 tankowców przewożących rosyjską ropę do Indii cumowało na redach, bądź wodach międzynarodowych, zawracało, albo wyłączało systemy cyfrowego informowania o ich lokalizacji i o tym, gdzie znajdowały przez mniej więcej ostatni miesiąc — ujawnił Bloomberg.

Czytaj więcej

Antyrosyjskie sankcje, które naprawdę zadziałały. Szara flota mniej skuteczna
11:26
07.01.2024

W wyniku ostrzału Chersonia zginął mężczyzna

W niedzielę rano 62-letni mężczyzna został ranny w Chersoniu w wyniku ostrzału centrum miasta. Lokalne władze poinformowały później, że mimo udzielonej pomocy, mieszkaniec miasta zmarł.

11:07
07.01.2024

Premier Bawarii i były prezydent Niemiec popierają dostarczenie pocisków Taurus na Ukrainę 

Premier Bawarii i szef Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Söder powiedział, że Niemcy powinny dostarczyć Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck skrytykował ostrożne stanowisko obecnego niemieckiego rządu w sprawie dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus.

- Rozmawiałem z ludźmi, którzy mają niezbędną wiedzę wojskową i po tych rozmowach nie mogę już zrozumieć, dlaczego wahamy się w sprawie dostarczenia tej broni i innej amunicji — powiedział Gauck.

11:05
07.01.2024

Polska armia potrzebuje amunicji artyleryjskiej

Wojna na Ukrainie brutalnie zweryfikowała potrzeby polskiej armii.

Czytaj więcej

Amunicja cenniejsza od złota. Wojna na Ukrainie brutalnie pokazuje potrzeby polskiej armii
10:12
07.01.2024

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 364 730 żołnierzy na Ukrainie 

Rosja straciła 364 730 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Liczba ta obejmuje 860 ofiar z ostatniej doby.

Według raportu Rosja straciła również 6 022 czołgi, 11 180 opancerzonych wozów bojowych, 11 523 pojazdy i zbiorniki paliwa, 8 653 systemy artyleryjskie, 951 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 637 systemów obrony powietrznej, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 811 dronów, 23 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

10:04
07.01.2024

Damian Duda opisuje sytuację na froncie

09:20
07.01.2024

Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły 21 z 28 dronów wystrzelonych w nocy przez Rosj

09:17
07.01.2024

Putin obiecuje większe wsparcie dla rosyjskich żołnierzy

Prezydent Rosji z okazji świąt spotkał się z rodzinami żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie.

Czytaj więcej

Święta w Rosji. Władimir Putin obiecuje wspierać żołnierzy, którzy "bronią" kraju
08:57
07.01.2024

Alarm powietrzny dla całej Ukrainy

08:26
07.01.2024

Ługańsk: Rosjanie koncentrują ataki w kierunku Kupiańska

W ostatnich dniach Rosjanie skoncentrowali swoje działania zaczepne na kierunku kupiańskim, próbując przełamać obronę Ukrainy — informują władze w obwodzie ługańskim.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie wystrzelili ponad 550 pocisków na ukraińskie pozycje i wioski w obwodzie ługańskim.

07:42
07.01.2024

Japońska minister spraw zagranicznych odwiedzi Ukrainę

W niedzielę japońska minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa odwiedzi Ukrainę i odbędzie spotkania w Kijowie, w tym z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą.

07:23
07.01.2024

Ukraina pokazuje dowody na użycie przez Rosjan pocisków z Korei Północnej

Czytaj więcej

Rakiety Kim Dzong Una spadają na Ukrainę. Pokazano dowody
07:01
07.01.2024

Pięć miejscowości ostrzelanych w obwodzie sumskim

W ciągu dnia odnotowano łącznie 138 eksplozji. Rosyjskie wojska ostrzelały granicę 31 razy.

06:49
07.01.2024

Siły Powietrzne Ukrainy: Zestrzelono 7 dronów nad Dnieprem

Ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły siedem dronów podczas rosyjskiego ataku na Dniepr w godzinach wieczornych 6 stycznia — poinformował gubernator Serhij Łysak na Telegramie.

W wyniku ataku uszkodzony został budynek mieszkalny i zniszczone zostały samochody. Lokalni ratownicy uratowali sześć osób, w tym dwoje dzieci. Nie odnotowano ofiar wśród ludności cywilnej.

06:37
07.01.2024

Biełgorod odwołał prawosławne nabożeństwa bożonarodzeniowe po ataku 

Nabożeństwa kościelne w przeddzień rosyjskich prawosławnych świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych 7 stycznia, zostały odwołane "z powodu sytuacji operacyjnej" - ogłosił 6 stycznia burmistrz miasta Walentin Demidow.

W wyniku ataku z 30 grudnia na Biełgorod, który leży około 40 kilometrów od granicy z Ukrainą, zginęło 25 osób, a ponad 100 zostało rannych.

Ukraina nie przyznała się do tego ataku, który miał miejsce dzień po tym, jak Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny, w którym zginęło ponad 50 osób, a 160 zostało rannych.

06:26
07.01.2024

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 682