00:25
30.09.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 584
00:20
30.09.2023

Koniec zbiórki na trał przeciwminowy dla Ukrainy

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że na Słowacji zakończyła się zbiórka funduszy na zakup trału przeciwminowego Bożena 5 dla Ukrainy. Pojazd ma zostać wysłany na Ukrainę przed zakończeniem roku.

Zdalnie sterowany trał służy do oczyszczania terenu z min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych. Wojsko Polskie korzystało z podobnego sprzętu m.in. podczas misji w Afganistanie.

00:05
30.09.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa przekazała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 25 razy atakowały tereny przygraniczne obwodu. Odnotowano 116 eksplozji na terenie dziewięciu gmin. Wojska rosyjskie prowadziły ostrzał głównie za pomocą moździerzy. Brak doniesień o ofiarach w ludziach i zniszczeniach.

23:50
29.09.2023

Ukraina częściowo przeniosła produkcję pocisków rakietowych za granicę

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział na antenie ukraińskiego radia publicznego, że po ataku rakietowym Rosjan na jeden z ukraińskich zakładów, w którym produkowano pociski, fabryka została przeniesiona za granicę. Daniłow dodał, że atak nastąpił "dawno temu".

- Zdając sobie sprawę, że Rosjanie znają lokalizację niektórych obiektów od czasów Związku Radzieckiego, podjęliśmy pewne kroki z wyprzedzeniem - dodał Daniłow podkreślając, że nie na to wpływu na realizację ogólnego programu rakietowego.

- Część produkcji znajduje się poza naszym krajem, gdzie Rosja na pewno jej nie dostanie (nie zaatakuje - red.) - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

23:30
29.09.2023

Ukraińskie lotnictwo ostrzega przez dronami

Wieczorem Siły Powietrzne Ukrainy wydały serię ostrzeżeń przed rosyjskimi dronami, w tym maszynami typu Shahed (tzw. amunicja krążąca) dla mieszkańców obwodów chmielnickiego, winnickiego, kirowohradzkiego, czerkaskiego i mikołajowskiego.

23:15
29.09.2023

Pojazdy dla ukraińskiej straży granicznej

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU) poinformowała, że otrzymała od holenderskiej firmy sześć pojazdów typu SUV do szybkiej ewakuacji rannych. Auta są przystosowane do ratownictwa medycznego.

22:51
29.09.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego podał w mediach społecznościowych, że Rosjanie zaatakowali Nikopolszczyznę oraz gminę Marganiec za pomocą dronów kamikadze oraz artylerii.

W wyniku ataku doszło do pożaru prywatnego domu, kilka budynków zostało uszkodzonych. Nikt nie zginął.

22:30
29.09.2023

Pobór w Rosji. Putin podpisał dekret

Nadchodzący pobór do wojska w Rosji ma objąć 130 tysięcy osób.

Czytaj więcej

Władimir Putin podpisał dekret o poborze 130 tys. Rosjan do wojska
22:08
29.09.2023

Zełenski: Na Ukrainie nie zapanuje zło

W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do Dnia Nauczyciela, który na Ukrainie będzie obchodzony w niedzielę 1 października. Ukraiński prezydent zaznaczył, że nauka to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale też kształtowanie charakteru oraz umiejętność rozróżniania dobra od zła.

- Edukacja przygotowuje kompas moralny danej osoby - mówił Zełenski. Dodał, że widać, co robi Rosja, w której "system oświaty zbankrutował" i gdy "załamuje się kompas moralny całego społeczeństwa".

- W takim kraju panuje wówczas zło. Na Ukrainie tak nigdy nie będzie - oświadczył.

21:43
29.09.2023

Zełenski zapowiada "ważne wieści"

- Ten tydzień znacznie wzmocnił nasze państwo i nasz naród. Już jutro będą ważne wieści dla Ukrainy - dla naszych żołnierzy i dla całego naszego kraju - powiedział Wołodymyr Zełenski, nie zdradzając szczegółów.

21:24
29.09.2023

Zamach na amerykańskiego dolara

Rosja i Chiny chcą handlować tylko w juanach.

Czytaj więcej

Moskwa i Pekin próbują osłabić dolara. Juan ma być walutą międzynarodową
20:59
29.09.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby na cele na Ukrainie wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych i 38 uderzeń z powietrza, a także 19 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej byli zabici i ranni, odnotowano również zniszczenia budynków mieszkalnych i innej infrastruktury cywilnej.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

20:39
29.09.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generaly Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 33 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, donieckim, ługańskim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcy podali, że ich wojska prowadzą działania ofensywne na kierunku melitopolskim oraz w rejonie Bachmutu.

20:17
29.09.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich oraz dwa ataki na rosyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w 13 stanowisk systemów artyleryjskich oraz rejon koncentracji wojsk - brzmi komunikat.

19:58
29.09.2023

Drugi najbogatszy człowiek świata pod lupą prokuratury

Prokuratura bada transakcje finansowe z udziałem rosyjskiego oligarchy Nikołaja Sarkisowa – informuje agencja Reutera.

Czytaj więcej

Prokuratura sprawdza powiązania właściciela LVMH z rosyjskim oligarchą
19:31
29.09.2023

Skutki ostrzału Chersonia

Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa opublikowała nagranie ukazujące skutki ostrzału Chersonia.

"Około godz. 16:40 okupanci zaatakowali rakietą dzielnicę mieszkalną miasta. W wyniku ostrzału wroga placówka gastronomiczna została całkowicie zniszczona" - czytamy".

"Okupanci zrzucili również dwie kierowane bomby lotnicze na Berysław i Olhiwkę. Informacje o zniszczeniach i ofiarach są aktualizowane" - dodano.

19:08
29.09.2023

Plan pokojowy Ukrainy. Rozmowy w październiku

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył, iż trwają prace, by spotkanie w sprawie ukraińskiego planu pokojowego (tzw. formuły pokojowej) na szczeblu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego odbyło się w drugiej połowie października.

18:45
29.09.2023

Norwegia wprowadzi zakaz wjazdu dla samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi

MSZ Norwegii poinformowało, że nowe przepisy wejdą w życie o północy we wtorek 3 października.

18:22
29.09.2023

Francja chce sprzedawać Ukrainie broń

Paryż chce nie tylko przekazywać Ukrainie broń, ale zachęcać Ukraińców do składania zamówień obronnych we Francji oraz do tworzenia wspólnej produkcji - wynika ze słów ministra obrony Francji Sébastiena Lecornu.

17:58
29.09.2023

Igrzyska paraolimpijskie 2024. Jest decyzja ws. Rosji i Białorusi

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) w Bahrajnie zdecydowano, że Rosjanie i Białorusini będą mogli jako neutralni sportowcy rywalizować w 2024 r. w igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu.

Rosjanie i Białorusini nie będą występować pod swoimi flagami narodowymi ani w swych strojach narodowych, a jeśli wygrają, nie będą odgrywane hymny ich państw.

17:32
29.09.2023

Chaos lotniczy w Rosji

Kreml zakazał liniom lotniczym korzystania z samolotów Państwowego Leasingu Transportu (GTLK) w rejsach zagranicznych.

Czytaj więcej

Airbusom i Boeingom rosyjskich linii grozi aresztowanie za granicą
17:08
29.09.2023

Obwód kijowski. Dwaj mężczyźni przechowywali przeciwlotniczy zestaw rakietowy

Policja obwodu kijowskiego podała, że dwaj mieszkańcy rejonu boryspolskiego nielegalnie zdobyli i przechowywali przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K330 Tor, czyli rosyjski system kierowanych rakiet ziemia-powietrze, oraz amunicję do niego.

Według wstępnych danych, wojska rosyjskie pozostawiły sprzęt. Odzyskana przez policję amunicja została przekazana na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mężczyznom grozi kara do 7 lat więzienia.

16:43
29.09.2023

Rosja twierdzi, że zniszczyła ukraińskie samoloty

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu tygodnia Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej zniszczyły pięć ukraińskich samolotów. W oświadczeniu podano, że w obwodzie mikołajowskim "zniszczone zostały dwa kolejne myśliwce MiG-29 dostarczone z Polski, zmodernizowane do stosowania zachodniej broni rakietowej".

16:19
29.09.2023

Rosja: Uczestnicy wojny otrzymają zwrot za odwołane wyjazdy zagraniczne

Agencja TASS podała, iż rosyjski rząd zatwierdził uchwałę, która stanowi, że uczestnicy "specjalnej operacji wojskowej" (jak na Kremlu nazywa się inwazję na Ukrainę) oraz członkowie ich rodzin będą mogli zwrócić się do biur podróży o pieniądze za odwołane wyjazdy turystyczne. Decyzja dotyczy wyjazdów zagranicznych i sytuacji, gdy organizator nie posiada środków własnych pozwalających na dokonanie zwrotu pieniędzy.

O zwrot środków będą mogli wystąpić żołnierze kontraktowi oraz ochotnicy.

15:47
29.09.2023

Spotkanie Zełenskiego z szefową EBOR

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Odile Renaud-Basso, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Oświadczył, że podczas rozmowy omówione zostały "ważne kwestie".

"Ukraina jest zainteresowana kontynuowaniem współpracy z EBOR, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, finansowania handlu, wsparcia dla infrastruktury krytycznej i gmin, bezpieczeństwa żywnościowego, sektora przedsiębiorstw itp." - zadeklarował Wołodymyr Zełenski.

15:21
29.09.2023

Ukraina: Nasze plany - bez zmian

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało na platformie X (dawniej Twitter) zdjęcia 53. Brygady Zmechanizowanej, opatrując je komentarzem o treści "Liście zmieniają kolor, nasze plany pozostają bez zmian".

15:00
29.09.2023

Władimir Putin zapowiedział pomoc rodzinom więźniów, którzy polegli w walkach na Ukrainie

- Wszyscy jesteśmy ludźmi. Każdy może popełnić błędy, oni je kiedyś popełnili. Ale oddali życie ojczyźnie i odkupili swoje winy. Oczywiście zrobimy wszystko, by pomóc ich najbliższym, bez wątpienia - mówił Władimir Putin w czasie spotkania z żołnierzami.

14:45
29.09.2023

Elon Musk zastanawia się dlaczego amerykańscy politycy martwią się o granicę Ukrainy

To kolejny w ostatnim czasie kontrowersyjny wpis Muska na temat Ukrainy. Przed kilkunastoma dniami miliarder pisał: „Tak wiele śmierci za tak niewiele” komentując ukraińską kontrofensywę.

Czytaj więcej

Elon Musk znów zabiera głos ws. Ukrainy. "Dlaczego martwimy się o ich granicę?"
14:23
29.09.2023

Szwajcaria przekaże 100 mln franków szwajcarskich na pomoc w rozminowaniu Ukrainy

Przekazanie Ukrainie pakiety wartego 100 mln franków szwajcarskich zatwierdziła szwajcarska Rada Federalna.

14:19
29.09.2023

Rumunia przesuwa zestawy obrony powietrznej w pobliże granicy z Ukrainą

Zestawy obrony powietrznej mają chronić miejscowości położonych nad Dunajem, przy granicy Rumunii z Ukrainą, w związku z częstymi atakami Rosji na ukraińskie porty i infrastrukturę nad Dunajem - informuje Reuters.

13:41
29.09.2023

2 tys. mieszkańców obwodu kurskiego nadal pozbawionych prądu

To skutki ataku ukraińskiego drona na podstację w obwodzie kurskim - pisze gubernator obwodu, Roman Starowojt, na swoim kanale w serwisie Telegram.

13:36
29.09.2023

Rosji udało się zaciągnąć 140 Kubańczyków do walki na Ukrainie

Informacje takie przekazuje "Radio Wolność".

13:29
29.09.2023

Uczniowie szkoły w Kursku ewakuowani w związku ze znalezieniem "obiektu podobnego do drona"

Informacje takie przekazuje miejska służba prasowa. Obiekt został znaleziony "w gałęziach drzewa", w pobliżu szkoły - wynika z przekazywanych przez służbę prasową informacji.

13:09
29.09.2023

Sondaż: 49 proc. badanych ocenia twardą politykę polskiego rządu wobec Ukrainy zdecydowanie dobrze i raczej dobrze

Takie wnioski płyną z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM.

Czytaj więcej

Sondaż: PiS chce przekuć aferę zbożową w sukces wyborczy
12:33
29.09.2023

Ukraińska SBU twierdzi, że dron zniszczył stację radarową w obwodzie kurskim

Źródło w SBU, na które powołuje się Ukrinform podaje, że Ukraińcy zniszczyli radar wykrywający cele na bardzo niskich wysokościach.

12:18
29.09.2023

Szef Sztabu Generalnego Rumunii mówi, że rośnie ryzyko incydentu na granicy NATO

Takie ryzyko ma związek m.in. z atakowaniem przez Rosję celów na Ukrainie, w pobliżu granicy z Rumunią.

Czytaj więcej

Generał z kraju NATO: Rosja zakłóca sygnał GPS na naszych wodach terytorialnych
11:41
29.09.2023

Ze wsi w obwodzie charkowskim ewakuowano wszystkich mieszkańców

We wsi Synkiwka, w obwodzie charkowskim, ewakuowano wszystkich mieszkańców - w ostrzeliwanej przez Rosjan wsi nie ma już cywilów - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z Synekiwki ewakuowano 1 091 osób, w tym 226 dzieci. Ponadto ponad 2 tys. osób, w tym 175 dzieci, wyjechało dobrowolnie.

11:29
29.09.2023

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej mogą być bezradne wobec ukraińskich dronów podwodnych

W związku z tym, że Ukraińcy nie dysponują okrętami podwodnymi, Flota Czarnomorska w ostatnich latach rozwijała środki służące zwalczaniu ataków z powietrza i zestawy uzbrojenia do ostrzeliwania celów naziemnych.

Czytaj więcej

Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy
10:41
29.09.2023

Ilu Rosjan ufa Putinowi? Nowy sondaż

Z sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) wynika, że 77 proc. Rosjan ufa Władimirowi Putinowi, a 73 proc. aprobuje jego działania. Z kolei premier Michaił Miszustin cieszy się zaufaniem 60 proc. Rosjan, a jego działania akceptuje 51,1 proc. ankietowanych. Poniżej połowy respondentów - 48,5 proc. - aprobuje działania rosyjskiego rządu.

10:31
29.09.2023

Rosjanie ostrzelali przedsiębiorstwo rolne w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału zniszczony został sprzęt rolniczy - informuje chersońska obwodowa administracja wojskowa.

10:26
29.09.2023

Wołodymyr Zełenski i Aleksiej Nawalny wymieniani wśród faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla

Laureata poznamy 6 października.

Czytaj więcej

6 października poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Czy dostanie ją Zełenski?
09:51
29.09.2023

Nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono ukraiński dron

Ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim miał zostać zestrzelony ok. 9:45 czasu moskiewskiego.

09:38
29.09.2023

Ukraińska SBU pokazała atak na podstację w obwodzie kurskim

W wyniku ataku pięć miejscowości w obwodzie kurskim zostało pozbawionych dostępu do prądu.

09:35
29.09.2023

FSB zatrzymało mieszkańca Krymu, który współpracował z ukraińskim wywiadem

Informacje takie podaje Federalna Służba Bezpieczeństwa. Zatrzymany jest mieszkańcem Kercza. 45-latek miał za pośrednictwem internetu nawiązać kontakt z Głównym Wydziałem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

09:09
29.09.2023

Viktor Orban o Ukrainie w UE: Trzeba najpierw odpowiedzieć na wiele pytań

Viktor Orban - w kontekście ewentualnego przyszłego członkostwa Ukrainy w UE mówił, że "nie spodziewa się, by stało się to szybko". - Ukraina jest w stanie wojny, jej sytuacja jest niepewna, nie znamy nawet wskaźników dotyczących tego kraju, ponieważ, dla przykładu, nie wiemy ilu obecnie liczy mieszkańców - mówił węgierski premier.

Czytaj więcej

Czy Orban widzi Ukrainę w UE? "Nie znamy nawet jej terytorium"
08:47
29.09.2023

Rzecznik Kremla potwierdza, że były szef Sztabu Grupy Wagnera pracuje dla resortu obrony

Dmitrij Pieskow poinformował o tym po spotkaniu Władimira Putina z płk rez. Andriejem Troszewem. - Tak, pracuje w obwodzie moskiewskim - powiedział Pieskow.

08:44
29.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,932 mln osób

Tylko w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 28,8 tys. osób - wynika z informacji Straży Granicznej. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 22,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 14,142 mln.

08:23
29.09.2023

Brytyjski resort obrony: Grupa Wagnera wróciła na Ukrainę

W ostatnich tygodniach setki bojowników, w przeszłości związanych z Grupą Wagnera prawdopodobnie znów trafiło na Ukrainę walcząc dla różnych prorosyjskich jednostek - pisze brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.

08:12
29.09.2023

Na Kupiańsk spadła rosyjska rakieta Grom E-1

O ostrzale Kupiańska, który miał miejsce 28 września, poinformował szef charkowskiej administracji obwodowej, Ołeh Synehubow.

07:47
29.09.2023

Rosyjski Sztab Generalny zapewnia, że nie planuje przeprowadzić kolejnej mobilizacji

Deklarację taką złożył Władimir Cimliański, zastępca szefa departamentu ds. organizacji i mobilizacji w Sztabie Generalnym. Według jego słów "ci, którzy zaciągnęli się do służby kontraktowej, a także ochotnicy, którzy zdecydowali się na udział w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) wystarczą, by wypełnić powierzone im zadania". Przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego przekonywał, że w Rosji rośnie liczba chętnych do służby kontraktowej w armii. 

07:42
29.09.2023

Były szef sztabu Grupy Wagnera ma formować jednostki ochotnicze

Polecenie formowania takich jednostek miał wydać Andriejowi Troszewowi prezydent Rosji, Władimir Putin. Putin na spotkaniu z Troszewem i wiceministrem obrony Junusem-biekiem Jewkurowem mówił o "tworzeniu jednostek ochotniczych, które mogłyby realizować różne zadania bojowe", zwłaszcza w strefie działań wojennych na Ukrainie.

Czytaj więcej

Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?
07:22
29.09.2023

Rankiem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Mikołajów

Jak informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim, rankiem, 29 września, ok. 4:13, na Mikołajów spadła rosyjska rakieta. Trafiony miał zostać obiekt infrastruktury na obrzeżach miasta.

07:03
29.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 277 660 żołnierzy, 4 687 czołgów, 8 972 pojazdów opancerzonych, 6 409 zestawów artyleryjskich, 794 wyrzutnie rakiet, 536 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 991 bezzałogowych statków powietrznych, 1 529 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 836 pojazdów (w tym cystern), 930 jednostek sprzętu specjalnego.

07:02
29.09.2023

Think tank z USA pisze o spowolnieniu tempa rosyjskiej ofensywy na odcinku północno-wschodnim

Na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna o zmniejszonej liczbie rosyjskich ataków informują zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska. Jak pisze ISW wskazuje to, że ukraińska ofensywa prawdopodobnie odciągnęła rosyjskie siły z tego odcinka frontu i "znacząco zmniejszyła rosyjski wysiłek ofensywny" na tym odcinku.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie
06:28
29.09.2023

Rosjanie budują kolej, która ominie Krym i dotrze niemal do linii frontu na południu Ukrainy

Rosjanie najwyraźniej poważnie traktują możliwość zburzenia Mostu Krymskiego, który jest jednym z najlepiej chronionych obiektów na świecie. By uniemożliwić na przykład atak morskich dronów, ustawiono przed nim metalowe bariery na pływających bojach, odsuwane każdorazowo, gdy przepuszczany jest jakiś statek. Bardzo spowalnia to ruch jednostek do i z portu w Rostowie. Poza tym Ukraińcy już poinformowali o skonstruowaniu podwodnego drona, który bez problemu ominie te przeszkody.

Czytaj więcej

Rosjanie obawiają się zniszczenia Mostu Krymskiego? Kolej będzie omijać Krym
06:27
29.09.2023

Alarm powietrzny w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim

O alarmie informuje Dowództwo Ukraińskich Sił Powietrznych.

05:56
29.09.2023

Obwód sumski ostrzelany 30 razy w ciągu doby

Na terenie obwodu sumskiego doszło w ciągu doby do 188 eksplozji - podaje sumska obwodowa adminisrtacja wojskowa.

05:10
29.09.2023

Pięć miejscowości w obwodzie kurskim odciętych od prądu po ukraińskim ataku

W wyniku ataku ukraińskich dronów na podstację w obwodzie kurskim, pięć miejscowości i szpital zostały odcięte od prądu - poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Ukraiński dron miał zrzucić dwa ładunki wybuchowe na podstację we wsi Biełoj, w rejonie bełowskim.

04:37
29.09.2023

Zełenski: Ukraina zasługuje, by zostać członkiem NATO. I zostanie

Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu podkreślał, że jego spotkanie i rozmowy w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem były "owocne". - Rozmawialiśmy nie tylko o naszej obronie teraz, ale też o strategicznej obronie, wspólnej obronie wszystkich w Europie. Ukraina zasługuje, by być członkiem NATO, i będzie nim. Z całą pewnością. I nie jest to tylko nasza ukraińska ambicja. To jedyna skuteczna perspektywa bezpieczeństwa dla Europy gwarantująca prawdziwy, trwały pokój - powiedział Zełenski.

04:36
29.09.2023

Od sierpnia 2022 roku z obwodu donieckiego ewakuowano 91 tys. cywilów

Wśród ewakuowanych z obwodu donieckiego od sierpnia 2022 roku, gdy zarządzono przymusową ewakuację cywilów z obwodu, jest 11,5 tys. dzieci - podaje Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Ziem Ukrainy.

04:33
29.09.2023

SBU zatrzymała informatora rosyjskich służb specjalnych

Zatrzymany mężczyzna przekazywał Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskich jednostek w obwodzie donieckim. Rosjanie mieli być szczególnie zainteresowani danymi na temat pozycji i ruchów tych jednostek w obwodzie donieckim, które są zaangażowane w ukraińską kontrofensywę w rejonie Bachmutu. Informator Rosjan miał przekazywać Rosjanom koordynaty zdradzające pozycje ukraińskich jednostek w rejonie frontu. Zatrzymany jest mieszkańcem Konstantynówki.

04:31
29.09.2023

W czasie alarmu powietrznego w obwodzie mikołajowskim rozległy się eksplozje

Informacje takie podaje telewizja Suspilne na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:29
29.09.2023

W czwartek wieczorem Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o strąceni ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Dron został zestrzelony przez obronę powietrzną ok. 21:00 w czwartek czasu moskiewskiego.

04:27
29.09.2023

Gubernator obwodu kurskiego poinformował o aktywności obrony powietrznej w obwodzie

Roman Starowojt napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w obwodzie kurskim aktywna jest obrona powietrzna. "Proszę mieszkańców o zachowanie spokoju" - zaapelował.

04:25
29.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 582