Władimir Putin podpisał dekret o poborze 130 tys. Rosjan do wojska

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze 130 tysięcy osób do służby wojskowej.

Aktualizacja: 29.09.2023 22:16 Publikacja: 29.09.2023 21:44

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: Pavel BEDNYAKOV / POOL / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 583

Podpisany przez Władimira Putina dokument został opublikowany na stronach oficjalnego portalu informacji prawnej.

Dokument przewiduje przeprowadzenie w okresie od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. poboru do służby wojskowej 130 tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 27 lat. Chodzi o osoby niebędące w rezerwie i podlegające poborowi do służby wojskowej.

Czytaj więcej

Daniłow radzi Rosji zatopić swoją Flotę Czarnomorską

Pobór ma objąć osoby z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję

"Zdaniem zastępcy szefa Głównego Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej kontradmirała Władimira Cymlianskiego, jesienny pobór odbędzie się we wszystkich podmiotach Federacji Rosyjskiej, w tym w nowych regionach" - podała agencja TASS.

Oznacza to, że Rosjanie chcą przeprowadzić pobór do wojska także na kontrolowanych przez siebie terenach Ukrainy. We wrześniu 2022 roku w Moskwie odbyła się ceremonia, podczas której Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji należących do Ukrainy obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Ani Kijów, ani państwa Zachodu nie uznały tej aneksji.

Pobór w Rosji. Wiek poborowych jeszcze bez zmian

Rosyjskie media przypominają, że wiosną 2023 roku do służby wojskowej w Rosji powołano 147 tysięcy osób, a jesienią ubiegłego roku - 120 tysięcy osób. Według agencji TASS, średnio za każdym razem pobór dotyczył 130 tys. osób.

W sierpniu 2023 roku w Rosji przyjęto ustawę podnoszącą górną granicę wieku poboru do wojska z 27 do 30 lat. Zmiany te wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku, obecny pobór odbywa się jeszcze według starych zasad.

Czytaj więcej

Generał z kraju NATO: Rosja zakłóca sygnał GPS na naszych wodach terytorialnych

Andriej Kartapołow, szef komisji obrony Dumy Państwowej (izby niższej rosyjskiego parlamentu) powiedział, że poborowi będą otrzymywać wezwania do wojska w formie papierowej. Wezwania w formie cyfrowej mają być przeprowadzane jedynie w formie testów.

Większa kara za uchylanie się od poboru

Tegoroczny jesienny pobór w Rosji różni się od poprzednich tym, że zgodnie z obowiązującymi od 1 października przepisami kara za niestawienie się na wezwanie komisji poborowej "bez ważnego powodu" wynosi 30 tysięcy rubli, a nie, jak do tej pory, 3 tys.

Czytaj więcej

Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?

W Rosji pobór do służby wojskowej odbywa się na podstawie przepisów przyjętych w czasach Borysa Jelcyna. Okres służby wynosi 12 miesięcy.

"Izwiestia": Rosja tworzy brygady szturmowe, wyposaża je w czołgi

Niedawno dziennik "Izwiestia" podawał, że kierownictwo rosyjskich sił zbrojnych nadal stara się rozbudowywać rosyjską armię, aby odpowiedzieć na potrzeby jeśli chodzi o ilość wojsk niezbędnych do prowadzenia walk na Ukrainie.

Rosyjski dziennik pisał, że Rosjanie tworzą nowe brygady szturmowe i brygady wojsk rozpoznania w ramach nowo tworzonego korpusu armijnego, a brygady te mają już prowadzić rekrutację żołnierzy.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie

Według doniesień dziennika z Rosji, brygady mają być złożone z pododdziałów szturmowych zdolnych do przełamywania kolejnych linii obrony i pododdziałów rozpoznania zdolnych prowadzić rozpoznanie "taktycznej głębi".

Każda z brygad ma być, według tych doniesień, wyposażona w czołgi, pojazdy opancerzone, artylerię i drony.

Mobilizacja? Kreml nakazał ciszę

W połowie września rosyjski portal Meduza pisał, że administracja prezydenta Władimira Putina "zdecydowanie zaleciła" mediom państwowym niepublikowanie informacji o ewentualnej drugiej fali mobilizacji.

Czytaj więcej

Kreml każe milczeć o mobilizacji. Zakazane jest nawet dementowanie pogłosek

Prorządowym dziennikarzom nakazano, by nie poruszali tematu kolejnej fali mobilizacji ani nawet nie dementowali pogłosek o ewentualnym poborze. "I w ogóle rozmawiajcie na ten temat jak najmniej" - zalecono.

Kreml sugerował, aby zamiast zaprzeczać mobilizacji, propagandyści skupili się na publikacjach na temat rekrutacji żołnierzy kontraktowych, która rzekomo przebiega w Rosji z dużymi sukcesami.

Podpisany przez Władimira Putina dokument został opublikowany na stronach oficjalnego portalu informacji prawnej.

Dokument przewiduje przeprowadzenie w okresie od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. poboru do służby wojskowej 130 tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 27 lat. Chodzi o osoby niebędące w rezerwie i podlegające poborowi do służby wojskowej.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 651
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 650
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 646
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?