Czy Viktor Orban widzi Ukrainę w Unii Europejskiej? "Nie znamy nawet jej terytorium"

Viktor Orban na antenie węgierskiego radia mówił, że "świat zachodni jest daleki od wojny na Ukrainie i nie dokonał adekwatnej oceny sytuacji, gdy decydował się wspierać wojnę".

Publikacja: 29.09.2023 09:08

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 583

Mówiąc o sytuacji na ukraińskim froncie Orban mówił, że "linie frontu się nie ruszają, dziesiątki tysięcy osób giną, a na horyzoncie nie widać końca".

Viktor Orban o Ukrainie w UE: A jakie ma terytorium? Ile ma mieszkańców? Nie wiadomo

Orban - w kontekście ewentualnego przyszłego członkostwa Ukrainy w UE mówił, że "nie spodziewa się, by stało się to szybko". - Ukraina jest w stanie wojny, jej sytuacja jest niepewna, nie znamy nawet wskaźników dotyczących tego kraju, ponieważ, dla przykładu, nie wiemy ilu obecnie liczy mieszkańców - mówił węgierski premier.

Orban stwierdził też, że w kwestii członkostwa Ukrainy w UE trzeba odpowiedzieć na "bardzo trudne pytania", zanim Bruksela zacznie prowadzić negocjacje akcesyjne z Kijowem.

Państwa UE decyzję ws. otwarcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą mają podjąć w grudniu. Rozpoczęcie takich rozmów wymaga jednomyślności członków Unii Europejskiej. Unijni dyplomaci sygnalizują, że Węgry mogą stać tu na przeszkodzie.

- Nie możemy uniknąć pytania - gdy jesienią będziemy negocjować w Brukseli o przyszłości Ukrainy - czy możemy poważnie rozpatrywać członkostwo (w UE) kraju, rozpoczynać rozmowy akcesyjne z krajem, który jest na wojnie - mówił premier Węgier.

- Nie wiemy jak duże jest terytorium tego kraju, ponieważ wojna nadal trwa, nie wiemy ile liczy mieszkańców, ponieważ oni uciekają... przyjmowanie do UE kraju, nie znając jego parametrów, byłoby bezprecedensowe - dodał.

- Więc sądzę, że musimy odpowiedzieć najpierw na długie i trudne pytania, zanim zdecydujemy o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych - stwierdził.

Viktor Orban sugeruje, że węgierskie pieniądze z UE mogły trafić na Ukrainę

W poniedziałek Orban mówił na forum węgierskiego parlamentu, że Węgry nie wesprą Ukrainy w żadnej kwestii na arenie międzynarodowej zanim Ukraina nie przyzna praw językowych etnicznym Węgrom zamieszkującym zachodnią część kraju (Zakarpacie).

Orban mówił też, że Węgry nie zgadzają się na zaciągnięcie przez UE pożyczki, by wesprzeć Ukrainę. Premier Węgier stwierdził przy tym, że nie wyklucza, iż przynależne Węgrom pieniądze z Funduszu Odbudowy mogły zostać przekazane Ukrainie.

Mówiąc o sytuacji na ukraińskim froncie Orban mówił, że "linie frontu się nie ruszają, dziesiątki tysięcy osób giną, a na horyzoncie nie widać końca".

Viktor Orban o Ukrainie w UE: A jakie ma terytorium? Ile ma mieszkańców? Nie wiadomo

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Węgry: Partia rządząca chce, by rząd sprzeciwił się dyskusji o Ukrainie w UE
Dyplomacja
Kraj w Afryce chce zakazać handlu używaną odzieżą. "Zdejmuje się ją z martwych"
Dyplomacja
Władimir Putin ubolewa z powodu popsutych stosunków z Niemcami. Poskarżył się ambasadorom
Dyplomacja
Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Warszawie: Nie wrócimy do relacji sprzed 2015 roku
Dyplomacja
Referendum w Wenezueli: 95 proc. poparło roszczenia terytorialne wobec Gujany
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?