6 października poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Czy dostanie ją Wołodymyr Zełenski?

Laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla poznamy 6 października. Nagroda przyznawana jest, zgodnie z intencją szwedzkiego przemysłowca, Alfreda Nobla, wynalazcy dynamitu, "osobie, która zrobiła najwięcej na rzecz rozwoju braterstwa między narodami, zniesienia lub redukcji stałych armii oraz organizowania i promowania kongresów pokojowych”.

Publikacja: 29.09.2023 10:25

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

Kandydatów do Nargody mogą zgłaszać m.in. członkowie rządów i parlamentów, głowy państw, profesorowie uczelni wyższych i byli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla 2023: 351 nominowanych do nagrody

Na tegorocznej liście nominowanych ma znajdować się 351 nazwisk, ale pełna lista może zostać ujawniona dopiero po 50 latach.

Faworytami bukmacherów na nagrodę są, w tym roku, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i rosyjski opozycjonista, Aleksiej Nawalny, chociaż zdaniem ekspertów żaden z nich nie ma szansy na nagrodę.

Czytaj więcej

Rosja: Laureat Nagrody Nobla na liście "zagranicznych agentów"

Zełenski prawdopodobnie nie otrzyma nagrody dlatego, że jest przywódcą kraju w stanie wojny. Z kolei szanse Nawalnego na nagrodę zmniejsza to, że trafiła ona do Rosjanina - Dmitrija Muratowa, dziennikarza, redaktora naczelnego niezależnej "Nowej Gaziety".

Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Norweski Komitet Noblowski, który składa się z pięciu osób wyznaczanych przez norweski parlament. Członkami Komitetu są często emerytowani politycy. Na czele obecnego Komitetu stoi jednak prawnik.

Kandydatów nominować można do 31 stycznia. Z kolei członkowie Komitetu mogą wskazywać swoich kandydatów najpóźniej przed pierwszym posiedzeniem Komitetu w lutym.

Następnie członkowie omawiają wszystkie kandydatury i tworzą krótką listę kandydatów do nagrody. Następnie swoją opinię wyrażają stali doradcy Komitetu i inni eksperci.

Czytaj więcej

Czego Wołodymyr Zełenski nie przywiezie na Ukrainę z USA?

Komitet spotyka się co miesiąc, by omówić nominacje. Decyzję podejmuje na ostatnim posiedzeniu przed ceremonią, na początku października.

Komitet najczęściej chce osiągnąć konsensus jeśli chodzi o wybór. Jeśli nie jest w stanie, podejmuje decyzję większością głosów.

Co otrzymuje laureat Pokojowej Nagrody Nobla?

Ostatni raz członek Komitetu odszedł w proteście przeciw decyzji w 1994 roku, gdy Nagrodę Nobla otrzymał Jasser Arafat, lider Palestyńczyków i Szimon Peres oraz Icchak Rabin.

Wiadomo, że w tym roku wśród nominowanych jest Greta Thunberg, aktywistka klimatyczna, uwięziony rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza i chiński aktywista, Peng Lifa.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzymuje medal, dyplom i 11 mln szwedzkich koron (994 tys. dolarów).

Decyzję o tegorocznym laureacie poznamy 6 października o godzinie 11:00 czasu polskiego.

Kandydatów do Nargody mogą zgłaszać m.in. członkowie rządów i parlamentów, głowy państw, profesorowie uczelni wyższych i byli laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla 2023: 351 nominowanych do nagrody

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
23 najbardziej szalonych europosłów. Na liście dwa nazwiska z Polski
Polityka
Białoruś i Rosja zdradziły sojusznika. „Mając takich przyjaciół, nie potrzeba wrogów”
Polityka
Dwa sondaże z Izraela: Beniamin Netanjahu może je przyjąć z mieszanymi odczuciami
Polityka
Sondaż: Partia Konserwatywna przegrywa już nie tylko z Partią Pracy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Donald Trump miał powiedzieć o Ukrainie: Nigdy nie będą stać przy nas
Polityka
Radykalne partie zdobywają niemiecką scenę polityczną. Czas skrajnej lewicy i prawicy