04:40
21.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 575
00:16
21.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana

00:07
21.09.2023

Bloomberg: Rosja w 2022 była głównym dostawcą złota do ZEA

Emiraty sprowadziły 96,4 tony złota. To około jedna trzecia rocznej produkcji Rosji i 15 razy więcej niż importowano w 2021 roku - pisze Bloomberg, powołując się na dane ONZ.

23:48
21.09.2023

Media relacjonują posiedzenie RB ONZ. Do przewidywanego starcia nie doszło

Ławrow przybył po przemówieniu Zełenskiego; Zełenski wyszedł wcześniej, zanim przyszła kolej na Ławrowa. Obaj ustąpili swoje  stanowiska ambasadorom, aby ci w czasie rozmowy drugiej strony bawili się telefonami.

Czytaj więcej

Posiedzenie RB ONZ z Zełenskim i Ławrowem. "Powiew zimnej wojny"
23:37
21.09.2023

Ławrow proponuje dziennikarzom 40-kilometrowy spacer

Ławrow zaproponował rosyjskim dziennikarzom, którzy przylecieli z nim do Nowego Jorku, aby poszli na spacer, ale nie dalej niż 40 kilometrów od centrum.

- Dlaczego tak siedzicie? Idźcie na spacer! Można! 40 kilometrów – powiedział swoim dziennikarzom czekającym na kolejne spotkanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Wcześniej informowano, że rosyjscy dziennikarze otrzymali w tym roku wizy amerykańskie z adnotacją ograniczającą poruszanie się z centrum Nowego Jorku do nie dalej niż 25 mil, co równa się 40 kilometrom.

23:11
21.09.2023

Niemcy będą gospodarzami kolejnej konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy w czerwcu 2024 r

Niemcy będą gospodarzami kolejnej konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy, ogłosił w środę rzecznik niemieckiego rządu

Decyzja została podjęta po spotkaniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, powiedział rzecznik Steffen Hebestreit.

Konferencja odbędzie się w Berlinie 11 czerwca 2024 r. – powiedział. Gospodarzem konferencji na temat odbudowy Ukrainy w 2023 r. był Londyn.

22:48
21.09.2023

Polski prezydent wzywa światowych przywódców do solidarnych działań wobec Rosji

Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał światowych przywódców w Organizacji Narodów Zjednoczonych do zjednoczenia się w celu rozprawienia się z Rosją.

- Jeśli dziś nie będziemy działać solidarnie, w obronie podstawowych wartości prawa międzynarodowego, jutro może być za późno” – powiedział Duda podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy

Duda powiedział, że „strategiczna zmiana”, która nastąpiła po inwazji Rosji na Ukrainę, nie jest tymczasowa.- Żyjemy w nowej epoce niepewności - stwierdził.

22:18
20.09.2023

Zastępca przewodniczącego Dumy: Rosja zamierza odbudować Związek Radziecki

Jewgienij Fiodorow powiedział, że terrorystyczny kraj Rosja zamierza „odbudować” Związek Radziecki poprzez okupację sąsiednich krajów.

Czytaj więcej

Zastępca przewodniczącego Dumy: Rosja przywróci integralność terytorialną ZSRR
21:53
20.09.2023

Rosja twierdzi, że w ciągu doby zginęło 540 ukraińskich żołnierzy

Dane te nie mogą zostać zweryfikowane. 

21:25
20.09.2023

Ukraina zaproponowała Polsce kompromis w sprawie eksportu zboża

Zaproponowaliśmy Polsce konsensus, który uwzględnienie wszystkie bez wyjątku obawy polskich rolników. I tym, co nas oburza, jest fakt że polski rząd uważa, że prostszym rozwiązaniem jest zakaz wjazdu ukraińskiech zbóż. To jest nieporozumienie – stwierdził Taras Kaczka wiceminister gospodarki Ukrainy, cytowany przez agencję Unian.

Czytaj więcej

Ukraina proponuje zbożowy kompromis. Polski rząd milczy, Słowacja rozmawia
21:03
20.09.2023

„Dopóki Ukraina nie zwycięży, nikt nie jest bezpieczny”

Jeśli Ukraina nie będzie w stanie pokonać rosyjskiej inwazji i odzyskać terytorium, „oznacza to nową rzeczywistość geopolityczną dla wszystkich – nie tylko dla Ukrainy, nie tylko dla Litwy i tych, którzy graniczą z Rosją, ale w zasadzie każdy kraj musi teraz ponownie przemyśleć, gdzie i jak przeżyją, jeśli Ukrainie nie uda się zwyciężyć” – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis w wywiadzie dla CNN.

Landsbergis powiedział, że sojusznicy „muszą uzbroić się w cierpliwość”, podkreślając, że „to bardzo trudna wojna”, a Ukraina potrzebuje więcej broni.

- Płacą za kontrofensywę swoją krwią i życiem swoich ludzi.  Dlatego nie sądzę, że moralnie słuszne jest oczekiwanie od nich, że pójdą szybciej lub krytykowanie, że nie osiągają celów, które naszym zdaniem powinny zostać osiągnięte. Robią, co mogą i mam pełne zaufanie, że mogą wygrać – powiedział minister.

20:44
20.09.2023

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy otrzymał 24 drony

Z okazji 24. rocznicy powstania firma bukmacherskiej  Favbet jednostki Wywiadu Obronnego Ukrainy otrzymały kolejne 24 drony: 12 dronów Mavic 3 Pro i 12 dronów FPV do wykonywania misji bojowych na linii frontu.

20:32
20.09.2023

Guterres: Połowa ludności Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej

„Prawie połowa ludności Ukrainy – około 18 milionów ludzi – potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony. Ponad 6 milionów Ukraińców uciekło z kraju” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Dodał, że w odpowiedzi na kryzys Organizacja Narodów Zjednoczonych zintensyfikowała wysiłki humanitarne.

20:07
20.09.2023

Zełenski : Narody i rządy straciły zaufanie do zdolności i chęci ONZ do obrony suwerennych granic

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoje przemówienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ od stwierdzenia, że od inwazji Rosji na jego kraj minęły 574 dni „bólu, strat i walki”.

19:43
20.09.2023

Isinbajewa usuwa zdjęcie z Putinem

Rosyjska lekkoatletka Jelena Isinbajewa usunęła z Instagrama zdjęcie z Władimirem Putinem

Zdjęcie opublikowano w listopadzie 2017 r., przed wyborami prezydenckimi. „Jestem w drużynie Putina” – rosyjski sportowiec podpisał zdjęcie.

Isinbayeva przeprowadziła się do Hiszpanii na Teneryfę w lipcu tego roku. „Jestem człowiekiem pokoju, zawsze byłam i taka pozostanę!” wyjaśniła swój ruch. Następnie z jej Instagrama zniknęło zdjęcie z podróży na zaanektowany Krym w 2019 r., a także życzenia urodzinowe dla Szojgu. Ponadto nazwisko Isinbajewej zniknęło z sekcji „partyjne twarze” na stronie internetowej partii Putina Jedna Rosja.

Isinbajewa i Putin. To zdjęcie zniknęło z profilu lekkoatletki

Isinbajewa i Putin. To zdjęcie zniknęło z profilu lekkoatletki

Instagram/Jelena Isinbajewa

19:21
20.09.2023

Sondaż: Większość Amerykanów popiera kontynuację pomocy dla Ukrainy

Z nowego sondażu opublikowanego 20 września przez ukraińską  organizację Razom wynika, że 63 proc. respondentów w USA wyraziło poparcie dla dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Zdecydowana większość (87 proc.) respondentów z Partii Demokratycznej wyraziła swoje poparcie dla kontynuacji pomocy,  w porównaniu z 48 proc.  respondentów z Partii Republikańskiej.

Dalsze wsparcie Ameryki dla Ukrainy stało się już gorącym tematem nadchodzącej kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Jest to szczególnie widoczne wśród Republikanów, co zostało zilustrowane podczas pierwszej debaty republikańskiej w sierpniu 2023 roku.

19:00
20.09.2023

Szwedzcy dziennikarze zaatakowani przez rosyjskiego drona na Ukrainie

Jak podała 20 września szwedzka telewizja TV4, samochód dwóch dziennikarzy tego kanału został zaatakowany przez rosyjski dron w obwodzie zaporoskim, pozostawiając ich bez szwanku, ale raniąc lokalnego ukraińskiego producenta i dwóch policjantów.

Jak podała 20 września TV4, samochód dwóch dziennikarzy szwedzkiego kanału informacyjnego TV4 został zaatakowany przez rosyjski dron w obwodzie zaporoskim, pozostawiając ich bez szwanku, ale raniąc lokalnego ukraińskiego producenta i dwóch policjantów.

Nie wszyscy dziennikarze, którzy znaleźli się pod ostrzałem Rosji podczas relacjonowania wydarzeń z frontu na Ukrainie, wyszli bez szwanku. W czerwcu Ukraińska Prokuratura Generalna podała, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę zginęło 63 dziennikarzy z 14 krajów, w tym z Ukrainy.

18:41
20.09.2023

Media: Norwegia ogranicza wjazd rosyjskich samochodów

Norwegia ograniczy wjazd i użytkowanie samochodów zarejestrowanych w Rosji, poinformował 19 września nadawca publiczny NRK, cytując Eivinda Vada Peterssona, sekretarza stanu ministra spraw zagranicznych.

18:20
20.09.2023

Kadyrow zdementował pogłoski o swojej hospitalizacji

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow zdementował pogłoski o swojej hospitalizacji w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Kremlu

Był tam, aby odwiedzić krewnego, wuja Magomeda Kadyrowa, który jest ciężko chory, ale już „wraca do zdrowia”.

17:59
20.09.2023

Premier Japonii Fumio Kishida: Nie możemy pozwolić na utworzenie drugiej lub trzeciej Ukrainy

- Agresja Rosji na Ukrainę zaostrzyła obawy dotyczące rządów bezprawia na całym świecie. Nie możemy pozwolić na utworzenie drugiej lub trzeciej Ukrainy - mówił premier Japonii.

Kishida powiedział, że „nadużycie prawa weta” przez Rosję w celu utrudniania decyzji Rady Bezpieczeństwa „nie może zostać zaakceptowane przez społeczność międzynarodową”.

17:38
20.09.2023

Guterres: Rosja zaostrza napięcia geopolityczne

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że wojna Rosji na Ukrainie „zaostrza napięcia i podziały geopolityczne, zagraża stabilności w regionie, zwiększa zagrożenie nuklearne i tworzy głębokie podziały w naszym coraz bardziej wielobiegunowym świecie”.

Guterres jako pierwszy przemawiał dziś na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku, w którym uczestniczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

17:19
20.09.2023

Ukraina może stracić do końca roku nawet 600 mln euro

Denys Marczuk, wiceprzewodniczący Ukraińskiej Rady Agrarnej, oświadczył, że  Ukraina może stracić do końca roku nawet 600 mln euro, jeśli niektóre kraje UE przedłużą ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów,

 - Każdego miesiąca, nie mogąc importować do tych pięciu krajów (Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry, Bułgaria - red.), traciliśmy około 170 mln euro. Teraz, jeśli embargo będzie dalej obowiązywać, stracimy około 600 mln euro do końca roku – powiedział.

Marczuk zauważył, że pomimo tak dużych strat, dla Ukrainy kluczowe jest utrzymanie tranzytu przez terytoria sąsiadujących państw. Według niego po wprowadzeniu zakazu eksportu w maju 2023 roku zaczęły pojawiać się problemy z tranzytem ukraińskich produktów rolnych.

16:57
20.09.2023

Rzecznik ukraińskiego MSZ apeluje do Polaków

"Strona ukraińska zaoferowała Polsce konstruktywny sposób rozwiązania problemu zboża. Oczekujemy, że nasze sugestie staną się podstawą do przekładu dialogu na proces konstruktywny" - napisał Ołech Nikołenko..

Czytaj więcej

Rzecznik ukraińskiego MSZ do Polski: Odłóżcie na bok emocje
16:39
20.09.2023

Zatrzymano mężczyznę, który wyłudzał pieniądze od rodzin poległych żołnierzy ukraińskich

Służby bezpieczeństwa (SBU) zatrzymały mężczyznę, który wyłudzał pieniądze od rodzin poległych ukraińskich żołnierzy.

W przypadku śmierci żołnierza rodziny otrzymują jednorazową wypłatę w wysokości 15 milionów hrywien..

Jak podała SBU w oświadczeniu, mężczyzna groził pogrążonym w żałobie członkom rodziny - w tym dzieciom -   przemocą,  jeśli nie przekażą mu części wypłaty.

SBU stwierdziło, że przyłapało go „na gorącym uczynku” podczas przekazywania pieniędzy rodzinie, której groził. Został oskarżony o wymuszenie, za co grozi mu 12 lat więzienia.

16:17
20.09.2023

Biden ogłosi jutro „znaczący” pakiet pomocowy

Według anonimowego amerykańskiego urzędnika Joe Biden ogłosi jutro kolejny „znaczący” pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Urzędnik nie podał szczegółowo, ile będzie wart pakiet ani co będzie zawierał. Oświadczenie ma zbiegać się z wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

15:52
20.09.2023

Albania przekazała Ukrainie MRAP-y

Ukraina otrzymała od Albanii pociski moździerzowe kalibru 82 mm oraz 22 kołowe transportery opancerzone produkcji amerykańskiej, M1224 MaxxPro MRAP - podała agencja Ukrinform.

15:29
20.09.2023

Ukraina zainteresowana rozszerzeniem dostępu do portów bałtyckich

Premier Ukrainy Denys Szmyhal rozmawiał z premier Łotwy Eviką Siliņą. Ukraiński polityk poinformował w mediach społecznościowych, że rozmowa dotyczyła "pilnych kwestii" współpracy między Ukrainą a Łotwą oraz integracji europejskiej i euroatlantyckich aspiracji Kijowa.

Omówiono też sprawę transportu. "Ukraina jest zainteresowana rozszerzeniem dostępu do portów bałtyckich, w szczególności poprzez projekt Rail Baltica" - podał Szmyhal.

15:05
20.09.2023

Rosjanie w lipcu dostarczyli 3,27 mld m3 gazu Chinom

To największa w historii ilość gazu przesłana w ciągu miesiąca do Chin - podaje rosyjska służba celna. Rosja jest obecnie największym dostawcą gazu dla Państwa Środka.

14:47
20.09.2023

Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku

Wasyl Zwarycz ma stawić się w MSZ w związku ze słowami Zełenskiego, który twierdził, że niektóre państwa Europy "przygotowują scenę na której wystąpi aktor z Moskwy".

Czytaj więcej

Ambasador Ukrainy w Polsce pilnie wezwany do MSZ. Chodzi o słowa Zełenskiego
14:43
20.09.2023

Spór na linii Polska-Ukraina. Kołodziejczak radzi "uruchamiać skuteczne rozmowy"

Lider Agrounii był przez Jacka Nizinkiewicza pytany m.in. o sprawę zakazu importu zbóż z Ukrainy i możliwego odwetowego embarga ze strony Kijowa na polskie produkty żywnościowe.

Czytaj więcej

Kołodziejczak o słowach prezydenta Ukrainy: Zełenski gra powyżej swoich możliwości
14:30
20.09.2023

Rosja apeluje, by "nie mieszać się w sytuację w Nigrze", gdzie w lipcu doszło do puczu wojskowego

Wiceszef MSZ Rosji, Michaił Bogdanow wyraził przekonanie, że zewnętrzni gracze będą "wystarczająco mądrzy", by nie mieszać się w sytuację w Nigrze", gdzie pod koniec lipca doszło do puczu wojskowego. Jak dodał społeczeństwo Nigru musi "samo zdecydować o kierunku rozwoju swojego kraju".

14:20
20.09.2023

Rano Rosjanie ostrzelali wieś Odnorobiwka w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a mieszkańcy zostali pozbawieni dostaw prądu i gazu.

14:01
20.09.2023

Liczne doniesienia o eksplozjach na Krymie

W rejonie Półwyspu Fiolent mieszkańcy stracili dostęp do prądu, internetu i bieżącej wody.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakowała bazę wojskową na Krymie. Rosjanie mówią o strąconych dronach
13:22
20.09.2023

Na okupowanym Krymie, w rejonie Sewastopola, rozległy się eksplozje

Eksplozja miała rozlec się w rejonie wsi Werchnosadowe, w pobliżu Sewastopola, gdzie znajduje się rosyjska jednostka wojskowa. Eksplozje miały być słyszane również w rejonie lotnisk w miejscowościach Belbek i Kacza.

13:11
20.09.2023

W rejonie Sewastopola zestrzelone zostały ukraińskie drony

O zestrzeleniu dronów poinformował szef okupacyjnych władz Sewastopola, Michaił Razwożajew. Gubernator nie podał ile dronów zostało zestrzelonych - podana informacja mówi jednak o więcej niż jednym dronie. W związku z pojawieniem się dronów tymczasowo wstrzymany został ruch na Moście Krymskim.

12:59
20.09.2023

Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem mówią, że ofensywa byłaby szybsza, gdyby mieli więcej zachodniej broni

- Musimy wygrać. I podpalić Moskwę - podkreśla ukraiński żołnierz, który używa imienia Denys. - Potrzebujemy więcej broni, więcej. Dobrej broni, bardziej precyzyjnej broni - przekonuje Denys.

Czytaj więcej

Reuters: Rośnie optymizm wśród ukraińskich żołnierzy. "Wygrać i podpalić Moskwę"
12:29
20.09.2023

Sierra Leone chce otworzyć kopalnie diamentowe przed Rosją. Jest warunek

Jeden z najbiedniejszych krajów świata, w którym wydobywa się najwięcej krwawych diamentów, chce dopuścić Rosjan do swoich kopalń - tak diamentów, jak i innych surowcowych złóż. Warunkiem jest ustanie zachodnich sankcji.

Czytaj więcej

Sierra Leone zaprasza Rosję na diamentowe zbiory. Jest jeden warunek
12:19
20.09.2023

Duda: Ukraińskie zboże nie może być sprzedawane w Polsce bez kontroli. To przykre, że ukraińscy sąsiedzi nie chcą tego zrozumieć

Jak zauważa agencja Bloomberga, kwestia importu ukraińskiego zboża pogłębia napięcia między Warszawą a Kijowem, których sojusz odegrał kluczową rolę w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Osobiście żałuję, że ta dyskusja prowadzona jest w mediach. Postaram się, by to uciąć, bo ktoś musi być tutaj mądrzejszy, a sytuacja nie jest łatwa - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Nie możemy pozwolić na to, by ukraińskie zboże było sprzedawane na polskim rynku bez żadnej kontroli. To przykre, że nasi ukraińscy sąsiedzi nie chcą tego zrozumieć - dodał.

Czytaj więcej

Andrzej Duda o sporze z Ukrainą o zboże: Przykre, że Ukraińcy tego nie rozumieją
12:13
20.09.2023

Nowa unijna ambasador na Ukrainie rozpoczęła swoją misję

Wiceszef MSZ Ukrainy otrzymał listy uwierzytelniające Katariny Maternowej, nowej ambasador Ukrainy przy UE, co oznacza rozpoczęcie przez nią misji dyplomatycznej na Ukrainie.

11:27
20.09.2023

Kreml czeka na uzgodnienie terminu rozmowy telefonicznej między Władimirem Putinem a premierem Armenii, Nikolą Paszinianem

Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow poinformował również, że na razie nie ma planów rozmowy między Putinem a prezydentem Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem. Od wtorku Azerbejdżan prowadzi działania wojskowe w Górskim Karabachu, gdzie stacjonują rosyjskie siły pokojowe.

11:18
20.09.2023

Ukraiński wywiad wojskowy informuje o ataku sabotażystów na lotnisko, na którym stacjonują rosyjskie samoloty "Dnia Sadu Ostatecznego"

Samoloty "dnia Sądu Ostatecznego" (Ił-80) to maszyny, które - w wypadku konfliktu nuklearnego - są przeznaczone do tego, by zapewnić bezpieczeństwo władzom Rosji. To z ich pokładów szefowie sił zbrojnych i prezydent Rosji mają dowodzić w przypadku wojny atomowej.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Atak na lotnisko z samolotami "dnia Sądu Ostatecznego" pod Moskwą
11:05
20.09.2023

Obwód kijowski. Samochód wjechał na minę, kierowca nie żyje

Na terenie hromady (gminy) Iwanków w obwodzie kijowskim samochód wjechał na minę. Kierujący pojazdem 29-letni kierowca zginął na miejscu - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

10:52
20.09.2023

Ukraińska armia pokazała zniszczenie rosyjskiej haubicoarmaty Msta-B

Haubicoarmata miała zostać zniszczona w rejonie Bachmutu w wyniku współpracy sił specjalnych Ukrainy i ukraińskiej artylerii.

10:11
20.09.2023

Rosyjski bombowiec Su-34 rozbił się w obwodzie woroneskim

Informację o katastrofie Su-34 podało Ministerstwo Obrony Rosji. Obaj piloci maszyny mieli się katapultować.

10:08
20.09.2023

Rosjanie zakładają maseczki

W ciągu ostatniego tygodnia zapadalność na Covi-19 w Rosji wzrosła o 48 proc., do 11,5 tys. przypadków. Władze w kilku regionach Rosji ogłosiły wznowienie reżimu maseczek. Znając strach Putina przed zakażeniem Covid-19, można domniemywać, że ostatni tydzień spędził głęboko pod ziemią.

Czytaj więcej

Nowy-stary wróg znów zaatakował Rosję; Putin schodzi pod ziemię
10:02
20.09.2023

Kontrwywiad ukraińskiej SBU zneutralizował sieć rosyjskich agentów w obwodzie mikołajowskim

Członkowie zdemaskowanej siatki szpiegowskiej rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) mieli zbierać informacje wywiadowcze o ilości ukraińskiego sprzętu wojskowego przybywającego do obwodu mikołajowskiego, w szczególności w celu poddania go naprawie lub przeglądowi. Członkowie grupy okazali się pracownikami lokalnego przedsiębiorstwa działającego w branży zbrojeniowej. GRU pozyskało ich do współpracy w czasie studiów w instytucie wojskowym w byłym ZSRR.

09:45
20.09.2023

Charles Michel zaapeluje do Chin ws. wojny na Ukrainie na forum RB ONZ

Michel zwróci się na posiedzeniu RB ONZ bezpośrednio do chińskiej delegacji prosząc ją, aby Chiny "połączyły siły" z innymi "odpowiedzialnymi państwami" i działały na rzecz skłonienia Rosji do zakończenia jej kryminalnej wojny, która "krzywdzi tak wielu".

Czytaj więcej

UE zaapeluje do Chin o pomoc w doprowadzeniu do pokoju na Ukrainie
09:42
20.09.2023

Eksplozje w Chersoniu

Szef lokalnych władz Roman Mroczko podał, że wojska rosyjskie ostrzelały różne obszary miasta. Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia wezwał mieszkańców do zachowania ostrożności.

09:27
20.09.2023

Ukraina informuje o likwidacji siatki agentów w obwodzie mikołajowskim

Ukraińska Prokuratura Generalna podała, że w obwodzie mikołajowskim zlikwidowano sieć agentów, którzy gromadzili i przekazywali Rosjanom dane o obiektach wojskowych, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym oraz miejscach dyslokacji ukraińskich Sił Zbrojnych. Cztery osoby są podejrzane o zdradę stanu.

Działania w sprawie prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

09:06
20.09.2023

Pięć osób rannych w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim rannych zostało pięciu cywilów - podał szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ihor Moroz.

08:43
20.09.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego podał, że pod ostrzałem wojsk rosyjskich ponownie znalazł się rejon nikopolski. Według jego relacji, uszkodzonych zostało pięć prywatnych domów oraz dwa samochody. Nie było ofiar w ludziach. Ukraińska obrona zestrzeliła dwa rosyjskie drony - przekazał Łysak.

08:21
20.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,687 mln osób

19 września granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 28 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 13,929 mln osób.

08:01
20.09.2023

W nocy i nad ranem Rosjanie ostrzelali trzy razy obwód sumski

Na obwód sumski spadło dziesięć pocisków - informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

07:38
20.09.2023

W nocy Rosjanie atakowali Krzemieńczuk

W wyniku ataku na Krzemieńczuk w płomieniach stanęła rafineria - poinformował Dmytro Łunin, szef połtawskiej administracji obwodowej.

07:31
20.09.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 118 razy

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły a cztery zostały ranne - podała chersońska administracja obwodowa.

07:23
20.09.2023

Rosną straty rosyjskich jednostek walczących na froncie południowym

Think tank SW podaje, że w ostatnim czasie pododdziały 7. Gwardyjskiej Dywizji Górskiej Wojsk Powietrzno-Desantowych oraz 76. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej prowadziły kontrataki na melitopolskim kierunku ukraińskiego natarcia, w rejonie wyzwolonej przez Ukraińców miejscowości Robotyne - i poniosły tam duże straty. Think tank ocenia też, że rozmieszczone na tym odcinku frontu jednostki "Szturm-Z", złożone z więźniów, nie mają dużych zdolności bojowych i nie będą stanowić znaczącego wsparcia dla rosyjskiej obrony.

Czytaj więcej

Czemu Ukraińcy zawdzięczają ostatnie sukcesy na froncie?
06:56
20.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 273 980 żołnierzy, 4 635 czołgów, 8 868 pojazdów opancerzonych, 6 096 zestawów artyleryjskich, 779 wyrzutni rakiet, 526 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 821 bezzałogowych statków powietrznych, 1 479 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 633 pojazdy (w tym cysterny) i 906 jednostek sprzętu specjalnego.

06:52
20.09.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 uderzeń na zgrupowania Rosjan

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z przekazywanych przez ukraiński sztab informacji wynika też, że ukraińskie lotnictwo zaatakowało trzy rosyjskie zestawy przeciwlotnicze, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy zestawy przeciwlotnicze, 9 jednostek artylerii, jeden skład amunicji i jedną stację walki radioelektronicznej.

06:32
20.09.2023

W nocy cele na Ukrainie atakowały 24 rosyjskie drony-kamikadze

Ukraińska obrona powietrzna strąciła 17 z 24 atakujących dronów. Na razie nie ma dokładnych informacji o skutkach ataku - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:23
20.09.2023

Coraz więcej wskazuje na to, że może się stać członkiem UE do 2030 r.

Pierwszy tę datę wspomniał trzy tygodnie temu szef Rady Europejskiej Charles Michel. Identyczny cel wyznaczyli niezależni eksperci, których rządy Francji i Niemiec poprosiły o przygotowanie raportu na temat rozszerzenia UE i koniecznych reform w samej Unii. Raport przedstawiono we wtorek w Brukseli.

Czytaj więcej

Ukraina może zostać członkiem UE wcześniej, niż się spodziewano
06:15
20.09.2023

Medycynę można studiować online. W Ukrainie

Okazuje się, że wirtualnymi studentami kierunku lekarskiego są nie tylko obywatele kraju ogarniętego wojną. Na studia online decydują się także Polacy. Między innymi ci, który nie dostali się na bezpłatne studia dzienne w Polsce lub nie poradzili sobie na polskiej uczelni. Powstały firmy pośredniczące w rekrutacji.

Czytaj więcej

Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
05:52
20.09.2023

Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN: Potrzebujemy więcej zestawów Patriot

Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN mówił, że Ukraina chce pozyskać pociski dalekiego zasięgu z USA (ATACMS), choć prezydent Joe Biden nadal nie podjął decyzji o ich przekazaniu. Prezydent Ukrainy dodał, że gdyby Ukraina nie otrzymała pocisków dalekiego zasięgu z USA "byłoby to dla niej porażką". Zełenski podkreślił, że brak tych pocisków skutkowałby "większymi stratami na polu walki i wszędzie indziej".

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Zełenski przyznaje, że nie wie, czy dojdzie do przełomu
05:28
20.09.2023

Siły Zbrojne Kanady spodziewają się kolejnej fali mobilizacji w Rosji

Kanadyjski generał Paul Prevost, w czasie wysłuchania w parlamencie mówił, że Rosja prawdopodobnie "przeprowadzi kolejną mobilizację w ramach próby wznowienia ofensywy na Ukrainie". 

05:16
20.09.2023

W czasie ćwiczeń na Morzu Beringa rosyjska korweta wystrzeliła pocisk Kalibr

Rosyjska korweta, uczestnicząca w ćwiczeniach na Morzu Beringa, wystrzeliła pocisk Kalibr w stronę pozorowanego celu morskiego - podał resort obrony Rosji. Pocisk miał trafić w cel imitujący wrogi okręt oddalony o ponad 300 km od miejsca wystrzelenia - wynika z komunikatu resortu. 

04:37
20.09.2023

Litwa ogłosiła przekazanie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainie

Pakiet obejmuje m.in. radary morskie i amunicję do granatników przeciwpancernych Carl Gustaf. Ponadto od września uszkodzone czołgi Leopard będą naprawiane na Ukrainie.

04:36
20.09.2023

W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały obwód połtawski

Informacje takie przekazywał Dmytro Łunin, szef połtawskiej administracji obwodowej.

04:33
20.09.2023

Zełenski zaapelował do Trumpa, by ten przedstawił publicznie swój plan pokojowy dla Ukrainy

Po przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaapelował, by Donald Trump publicznie przedstawił swój plan pokojowy, który ma zakończyć wojnę na Ukrainie, o którym kilkakrotnie były prezydent USA mówił, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów. Jednocześnie Zełenski zakreślił "czerwone linie" jeśli chodzi o taki plan. - Jeśli pomysł polega na tym, by odebrać część naszego terytorium i oddać ją (Władimirowi) Putinowi, to nie jest to formuła pokoju - zastrzegł.

04:30
20.09.2023

Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy: Rosjanie zniszczyli 353 placówki edukacyjne na Ukrainie

Od początku wojny Rosjanie uszkodzili ponad 3 400 placówek edukacyjnych na Ukrainie, a 353 całkowicie zniszczyły - oświadczył wiceminister edukacji i nauki, Andrij Witrenko, na konferencji prasowej. - Wróg niszczy infrastrukturę cywilną, zwłaszcza infrastrukturę edukacyjną, aby zetrzeć nasz naród z powierzchni ziemi - przekonywał Witrenko. Jednocześnie wiceminister edukacji Ukrainy zwrócił uwagę, że w maju 2022 roku tylko 15 proc. placówek edukacyjnych na Ukrainie posiadało schrony, a dziś posiada je 80 proc. szkół.

04:28
20.09.2023

Sekretarz generalny NATO: Jeśli chcemy zakończyć wojnę, musimy dostarczać broń Ukrainie

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, rozmawiając z dziennikarzami w Nowym Jorku stwierdził, że dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie jest kluczem do osiągnięcia "sprawiedliwego i trwałego pokoju". Stoltenberg podkreślił, że obrona powietrzna dostarczana Ukrainie "codziennie ratuje życie Ukraińców". 

04:24
20.09.2023

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu zaprzecza, jakoby azerscy żołnierze ostrzelali konwój rosyjskich sił pokojowych

Resort obrony Azerbejdżanu nazwał "dezinformacją" doniesienia "niektórych ormiańskich kanałów w mediach społecznościowych" mówiące o "domniemanym ostrzale przez azerskie siły zbrojne konwoju rosyjskich sił pokojowych ewakuujących osoby ormiańskiego pochodzenia (w rejonie Górskiego Karabachu)". Interfax podaje, że rosyjscy żołnierze ewakuowali ponad 1 800 cywilów z rejonu Górskiego Karabachu, w którym Azerbejdżan rozpoczął we wtorek działania zbrojne.

04:22
20.09.2023

Rosyjska obrona powietrzna strąciła ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim

Do strącenia drona doszło ok. 23:45 czasu moskiewskiego - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.

04:21
20.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 573