Kontrofensywa Ukrainy: Wołodymyr Zełenski przyznaje, że nie wie, czy dojdzie do przełomu

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w rozmowie z CNN wezwał Donalda Trumpa, byłego prezydenta USA, by ten publicznie przedstawił szczegóły planu pokojowego, który miałby zakończyć wojnę na Ukrainie.

Aktualizacja: 20.09.2023 11:20 Publikacja: 20.09.2023 05:50

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 574

Trump kilkukrotnie mówił, że wie, jak zakończyć wojnę na Ukrainie i zapewniał, że gdyby był prezydentem, doprowadziłby do zakończenia konfliktu. Jednocześnie Trump nie przedstawił żadnych szczegółów swojego planu.

Wołodymyr Zełenski chce poznać plan pokojowy Donalda Trumpa

- Może publicznie podzielić się z nami swoim pomysłem, nie tracić czasu, nie narażać ludzi na śmierć - oświadczył Zełenski w rozmowie z CNN, po swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Czytaj więcej

UE zaapeluje do Chin o pomoc w doprowadzeniu do pokoju na Ukrainie

Prezydent Ukrainy dodał, że Trump powinien powiedzieć jaki widzi sposób na wyparcie Rosjan z terytorium Ukrainy.

- Jeśli pomysł polega na tym, by zabrać część naszego terytorium i oddać je (Władimirowi) Putinowi, to nie jest to formuła pokojowa - zastrzegł Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski pojechał do USA. Po rakiety i przyjaciół

W ostatniej rozmowie z NBC Trump zapewniał, że jego plan pokojowy dla Ukrainy nie przewiduje pozostawienia przy Rosji okupowanej części ukraińskiego terytorium.

- Powiedziałbym pewne rzeczy (Władimirowi) Putinowi. Powiedziałbym pewne rzeczy (Wołodymyrowi) Zełenskiemu - stwierdził Trump o swoim planie dodając, że nie chce go ujawniać, aby "nie pozbawiać się kart przetargowych.

Dopytywany czy parłby do porozumienia, które pozwoliłoby Rosji Władimira Putina zachować okupowane terytorium Ukrainy, Trump odparł: "nie, nie, nie, nie".

- Doprowadziłbym do układu uczciwego dla wszystkich - zapewnił.

Trump wyraził też zadowolenie z jednej z ostatnich wypowiedzi Putina, który stwierdził: "Słyszałem, że pan Trump mówi, iż rozwiązałby wszystkie palące kwestie w ciągu kilku dni, w tym kryzys ukraiński. Nie możemy się z tego nie cieszyć".

- Podoba mi się, że to powiedział. Ponieważ to znaczy, że mam rację - stwierdził. Były prezydent mówił następnie, że doprowadziłby do spotkania Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim i wypracowania porozumienia.

Czytaj więcej

Trump jest przekonany, że doprowadziłby do pokoju na Ukrainie. Nie chce powiedzieć jak

Prezydent Ukrainy powiedział też, że w Waszyngtonie, gdzie w czwartek ma spotkać się z Bidenem, zamierza też spotkać się ze spikerem Izby Reprezentantów, politykiem Partii Republikańskiej, Kevinem McCarthym. Mówiąc o osobach, które są sceptyczne co do przekazywania kolejnych środków na pomoc Ukrainie, Zełenski stwierdził, że tym, którzy nie widzieli wojny, trudno jest porównać problemy czasów pokoju do egzystencjalnych zagrożeń atakowanego państwa.

Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina potrzebuje więcej zestawów obrony powietrznej, zwłaszcza amerykańskich systemów Patriot

Wołodymyr Zełenski o kontrofensywie: Będą jeszcze sukcesy

Zełenski w rozmowie z CNN pozytywnie oceniał przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Mówił też, że Ukraina chce pozyskać pociski dalekiego zasięgu z USA (ATACMS), choć prezydent Joe Biden nadal nie podjął decyzji o ich przekazaniu. Prezydent Ukrainy dodał, że gdyby Ukraina nie otrzymała pocisków dalekiego zasięgu z USA "byłoby to dla niej porażką". Zełenski podkreślił, że brak tych pocisków skutkowałby "większymi stratami na polu walki i wszędzie indziej".

Jednocześnie prezydent Ukrainy przyznał, że "nikt nie wie" czy ukraińska kontrofensywa, prowadzona od 4 czerwca, może w tym roku doprowadzić do dużego przełomu.

- Ale sądzę, że odniesiemy więcej sukcesów - dodał Zełenski, wskazując na ostatnie zdobycze na wschodzie (ukraińska armia w ostatnich dniach wyzwoliła Kliszczijiwkę, wieś w pobliżu Bachmutu).

Zełenski mówił też, że Ukraina potrzebuje więcej zestawów obrony powietrznej, zwłaszcza amerykańskich systemów Patriot, które są potrzebne, by chronić cele cywilne.

Jakie straty ponieśli dotychczas Rosjanie na Ukrainie?

Tymczasem think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną podał w swojej najnowszej analizie, że Ukraińcy zawdzięczają ostatnie sukcesy w kontrofensywie na wschodzie przewadze w zakresie koordynacji działań bojowych, bardziej precyzyjnemu ogniowi artylerii i lepszym systemom walki radioelektronicznej.

Czytaj więcej

Czemu Ukraińcy zawdzięczają ostatnie sukcesy na froncie?

Rankiem 20 września Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 273 980 żołnierzy, 4 635 czołgów, 8 868 pojazdów opancerzonych, 6 096 zestawów artyleryjskich, 779 wyrzutni rakiet, 526 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 821 bezzałogowych statków powietrznych, 1 479 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 633 pojazdy (w tym cysterny) i 906 jednostek sprzętu specjalnego.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 520 żołnierzy, 7 czołgów, 17 pojazdów opancerzonych i 34 zestawy artyleryjskie.

Trump kilkukrotnie mówił, że wie, jak zakończyć wojnę na Ukrainie i zapewniał, że gdyby był prezydentem, doprowadziłby do zakończenia konfliktu. Jednocześnie Trump nie przedstawił żadnych szczegółów swojego planu.

Wołodymyr Zełenski chce poznać plan pokojowy Donalda Trumpa

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Beniamin Netanjahu odpowiada na groźby Joe Bidena. "Możemy walczyć paznokciami"
Konflikty zbrojne
Andrzej Łomanowski: Wojna w Ukrainie. Pojawiają się niepokojące informacje
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?
Konflikty zbrojne
Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Konflikty zbrojne
Były głównodowodzący armią Ukrainy oficjalnie odchodzi ze służby