Reuters: Rośnie optymizm wśród ukraińskich żołnierzy. "Wygrać i podpalić Moskwę"

Pomimo ostatnich zdobyczy w rejonie Bachmutu, ukraińscy żołnierze walczący na froncie wschodnim mówią, że gdyby mieli więcej zachodniego uzbrojenia, wówczas ich kontrofensywa nabrałaby szybszego tempa - podaje Reuters w korespondencji "z okolic Bachmutu".

Publikacja: 20.09.2023 12:57

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 574

W ostatnich dniach Ukraińcy zajęli dwie miejscowości w rejonie Bachmutu - Andrijiwkę i Kliszczijiwkę. Ostatnie zdobycze miały umożliwić ukraińskiej armii objęcie szlaków zaopatrzenia Bachmutu kontrolą ogniową.

Ukraińscy żołnierze marzą o HIMARS-ach

Bachmut został zajęty przez Rosjan w maju, po 11-miesięcznych krwawych zmaganaich, określanych mianem najbardziej krwawej bitwy piechoty w Europie od zakończenia II wojny światowej.

Ukraińscy żołnierze, z którymi korespondent Reutersa rozmawiał w bunkrze w pobliżu Bachmutu, ubolewają, że nadal muszą polegać na poradzieckich wyrzutniach Grad, jeśli chodzi o wsparcie ogniowe wojsk rakietowych i marzą na temat bardziej zaawansowanych technologicznie amerykańskich wyrzutni HIMARS.

- Wszystko byłoby lepsze, bardziej interesujące, gdybyśmy mieli HIMARS-y - mówi jeden z żołnierzy, który przedstawia się jako Denys.

Czytaj więcej

Think tank: Trzy rosyjskie brygady tracą zdolności bojowe

- Albo chociaż co najmniej jednego czeskiego Wampira (chodzi o wyrzutnię RM-70 - red.) - dodaje.

Denys podkreśla, że Ukraińcy potrzebują więcej zachodniej broni, aby wyprzeć Rosjan ze swojego terytorium.

- Musimy wygrać. I podpalić Moskwę - podkreśla Denys. - Potrzebujemy więcej broni, więcej. Dobrej broni, bardziej precyzyjnej broni - przekonuje Denys.

Wśród ukraińskich żołnierzy rośnie optymizm

Żołnierze stacjonujący w pobliżu linii frontu w rejonie Bachmutu przekonują, że towarzyszy im więcej optymizmu niż na początku wojny.

Dwa dni po wyzwoleniu Kliszczijiwki jest ciszej

Ukraiński żołnierz

- Najgorszy, najbardziej przerażający był czas, gdy myśleliśmy, że przyjdą tu, do naszych domów - stwierdził żołnierz, który używa imienia "Iwan".

Ukraińscy żołnierze przekonują, że ich wiara w zwycięstwo rośnie, zwłaszcza po zajęcie wsi pod Bachmutem - Kliszczijiwka znajduje się 8 km na południe od tego miasta. Odbicie Bachmutu, który miał otworzyć Rosji możliwość ofensywy na Słowiańsk czy Kramatorsk, byłoby symbolicznym zwycięstwem dla Ukrainy.

- Dwa dni po wyzwoleniu Kliszczijiwki jest ciszej - powiedział jeden z żołnierzy, dowódca pododdziału o imieniu Władysław.

- Jest możliwe, że Rosjanie zmieniają pozycje. Albo okopują się na nowych. Ale od dwóch tygodni, dwóch miesięcy, nie było spokoju. To się nie zdarzało - podkreśla.

Władysław chwali też poradzieckie wyrzutnie Grad, które do służby weszły w latach 60-tych XX wieku. - To dość potężna broń. Sprawdza się tam, gdzie są żołnierze, jest sprzęt, zwłaszcza w czasie ofensywy - dodał.

W ostatnich dniach Ukraińcy zajęli dwie miejscowości w rejonie Bachmutu - Andrijiwkę i Kliszczijiwkę. Ostatnie zdobycze miały umożliwić ukraińskiej armii objęcie szlaków zaopatrzenia Bachmutu kontrolą ogniową.

Ukraińscy żołnierze marzą o HIMARS-ach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Wojna w Izraelu: Zawieszenie broni zostało przedłużone
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konflikty zbrojne
Hamas twierdzi, że najmłodszy zakładnik zginął w izraelskim nalocie
Konflikty zbrojne
ISW: Rosja chce ograniczyć prawa migrantów, aby zmusić ich do walki z Ukrainą
Konflikty zbrojne
Siódmy rosyjski generał zginął w Ukrainie
Konflikty zbrojne
Amerykanin, odsiadujący wyrok w Rosji, zaatakowany w więzieniu
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości