Think tank: Trzy rosyjskie brygady tracą zdolności bojowe

Wyzwolenie przez Ukrainę Kliszczijiwki, miejscowości na południe od Bachmutu, mogło osłabić rosyjskie linie obronne w tym rejonie i zmniejszyć skuteczność bojową nawet trzech rosyjskich brygad - podaje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytując ukraińskie źródła.

Aktualizacja: 19.09.2023 07:17 Publikacja: 19.09.2023 07:07

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 573

W ostatnich dniach Ukraińcy wyzwolili Kliszczijiwkę i Andrijiwkę, wsie w pobliżu Bachmutu, których znaczenie ma być strategiczne.

Linia zaopatrzenia rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie pod kontrolą ogniową Ukrainy

Gen. Ołeksandr Syrskij, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, dowodzący działaniami ukraińskiej armii na bachmuckim odcinku frontu 18 września oświadczył, że Kliszczijiwka i Andrijiwka były ważnymi elementami linii obronnej Bachmut-Horłówka, którą ukraińskie siły "przełamały".

Z kolei rzecznik Wschodniego Zgrupowania ukraińskich wojsk, Ilja Ewłasz, mówił 17 września, że wyzwolenie przez Ukraińców Kliszczijiwki umożliwi ukraińskiej armii kontrolę ogniową nad lądowymi liniami zaopatrzenia rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie - co prawdopodobnie oznacza, że pod ukraińskim ogniem znalazła się droga T0513 Bachmut-Horłówka.

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko wyzwoliło miejscowość w pobliżu Bachmutu

ISW zauważa, że rosyjskie wojska broniące Kliszczijiwki i Andrijiwki musiały ponieść duże straty i trudno będzie im odzyskać pełne zdolności bojowe co może umożliwić Ukrainie dalsze postępy na południe od Bachmutu. Na razie nie ma jednak - jak pisze think tank - przesłanek, by uważać, że wyzwolenie obu wsi zwiększa prawdopodobieństwo ukraińskiego natarcia na południe od Bachmutu w głąb rosyjskich pozycji.

Think tank odnotowuje przy tym, że ukraińskie sukcesy na bachmuckim kierunku natarcia, podobnie jak przełamanie pierwszej linii obrony na niektórych odcinkach frontu w obwodzie zaporoskim oznaczają, że rosyjskie jednostki na tych odcinkach poniosły duże straty.

Rosjanie będą musieli rzucić w rejon Bachmutu nowe elitarne formacje?

W rejonie Bachmutu - jak twierdził generał Syrski - Ukraińcy mieli pozbawić w pełni zdolności bojowych pododdziały z 72. Brygady Zmotoryzowanej, 31. Gwardyjskiej Brygady Sił Powietrzno-Desantowych oraz 83. Gwardyjskiej Brygady Sił Powietrzno-Desantowych w czasie walk o Kliszczijiwkę i Andrijiwkę.

Dowódca rosyjskiego batalionu "Wostok", Aleksandr Chodakowski twierdzi, że dowódca 31 Brygady Powietrzno-Desantowej zginął w walkach.

Zdolności bojowych została prawdopodobnie pozbawiona 72. Brygada, choć - jak zaznacza ISW - dokładny poziom strat 31. i 72. Brygady nie jest znany. Obie formacje brały udział w kontratakach i próbie odparcia ukraińskiego natarcia w rejonie Bachmutu i prawdopodobnie w toku tych walk poniosły duże straty. 

ISW zauważa, że utrata zdolności bojowych przez elitarne brygady - 31. i 83. - będzie prawdopodobnie oznaczać, że Rosjanie będą musieli przerzucić w rejon Bachmutu inne elitarne jednostki, co zwiąże walką kolejne rosyjskie siły na bachmuckim kierunku natarcia uniemożliwiając ich użycie na kierunku południowym, gdzie Ukraińcy nacierają w stronę Morza Azowskiego.

Rankiem 19 września Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 273 460 żołnierzy, 4 628 czołgów, 8 851 pojazdów opancerzonych, 6 062 zestawy artyleryjskie, 778 wyrzutni rakiet, 526 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 784 bezzałogowe statki powietrzne, 1 479 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 601 pojazdów (w tym cystern) i 903 jednostki sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić ok. 520 żołnierzy, 5 czołgów, 17 pojazdów opancerzonych, 35 zestawów artyleryjskich i dwie wyrzutnie rakiet.

W ostatnich dniach Ukraińcy wyzwolili Kliszczijiwkę i Andrijiwkę, wsie w pobliżu Bachmutu, których znaczenie ma być strategiczne.

Linia zaopatrzenia rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie pod kontrolą ogniową Ukrainy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Rosja ogranicza korzystanie ze śmigłowców Ka-52 Aligator. Ukraina wie, jak je eliminować
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konflikty zbrojne
Serbia gromadzi wojska przy granicy z Kosowem. Reakcja USA
Konflikty zbrojne
Generał z kraju NATO: Rosja zakłóca sygnał GPS na naszych wodach terytorialnych
Konflikty zbrojne
Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Konflikty zbrojne
Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?
Konflikty zbrojne
Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie