04:42
20.09.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 574
00:11
20.09.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:04
20.09.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy po spotkaniu z szefem MAEA wzywa Rosję do zaprzestania „nuklearnego szantażu” 

"Rosja musi zakończyć swój szantaż nuklearny i wycofać się z ZNPP, aby przywrócić bezpieczeństwo nuklearne na Ukrainie i w całej Europie” – napisał Kułeba

23:57
20.09.2023

Iran oskarża USA o „podsycanie płomieni przemocy” na Ukrainie

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oskarżył USA o „podsycanie płomieni przemocy” na Ukrainie.

- Stany Zjednoczone Ameryki dokonały wszelkiego rodzaju podsycania płomieni przemocy na Ukrainie w celu osłabienia krajów europejskich i jest to niestety plan długoterminowy – powiedział Raise w swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Popieramy każdą inicjatywę mającą na celu zaprzestanie działań wojennych i popieramy wszelkie środki polityczne – powiedział. - W pełni ogłaszamy nasze poparcie dla takich inicjatyw.

23:39
19.09.2023

Co najmniej 6 cywilów zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na Kupiańsk

Według lokalnej policji i Prokuratury Generalnej Ukrainy co najmniej sześciu cywilów zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na Kupiańsk, miasto w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

„19 września około godziny 13:00 lokalnie nieprzyjaciel zaatakował miasto Kupiańsk za pomocą kierowanej bomby lotniczej” – podała we wtorek na swoim kanale Telegram policja regionalna w Charkowie.

Według Prokuratury Generalnej do ataku doszło, gdy „samochód z ochotnikami przejeżdżał przez most, aby ewakuować ludność cywilną”.

Zginęło czterech mężczyzn i dwie kobiety

Władze regionalne Charkowa poinformowały, że w zeszłym tygodniu obwód kupiański opuściło ponad 2000 osób w związku z wzmożonym rosyjskim ostrzałem.

23:18
19.09.2023

Szydło krytykuje Zełenskiego: Insynuacje  niegodne tak poważnego polityka

"Prezydent Ukrainy na forum ONZ skarży się… no właśnie, właściwie na co? Korytarz tranzytu ukraińskiego zboża istniał i istnieje. Niestety, to ukraińscy oligarchowie nadużyli zaufania i zalali rynki krajów UE swoim zbożem, zamiast przewozić je dalej" - napisała była premier.

22:55
19.09.2023

Zołodymyr Zełenski spotkał się z Charlesem Michelem

22:35
19.09.2023

Ukraiński ostrzał Doniecka. Zginął mężczyzna

Zainstalowany w Moskwie gubernator okupowanego Doniecka Denis Puszylin twierdzi, że w wyniku ukraińskiego ostrzału w regionie, który odbył się wcześniej, zginął mężczyzna.

„W sumie odnotowano 32 ostrzały, wróg wystrzelił 86 amunicji i użył artylerii kalibru 152 i 155 mm, w tym artylerii kasetowej” – dodał.

22:23
19.09.2023

Litwa przedstawia  nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy

We wtorek 19 września Arvydas Anušauskas, Minister Obrony Narodowej Litwy, wziął udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy i po raz pierwszy spotkał się ze swoim nowo mianowanym ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem.

Na spotkaniu w formacie Ramstein Anušauskas przedstawił także najnowszy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy, który obejmuje „systemy detonacyjne, morskie radary obserwacyjne i amunicję do granatników przeciwpancernych Carl Gustaf”.

Ponadto od września tego roku na Litwie będą naprawiane ukraińskie czołgi Leopard.

Litewski minister podpisał także deklarację poparcia dla koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy w dziedzinie technologii informatycznych, czyli koalicji IT, która będzie wspomagać cyberbezpieczeństwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

Anušauskas osobno podkreślił znaczenie tworzonej obecnie koalicji ds. rozminowywania i wezwał inne kraje do przyłączenia się „i wniesienia wkładu w szkolenia, sprzęt lub finansowanie”.

21:57
19.09.2023

Przywódca mniejszości w Senacie broni prośby Zełenskiego o większą pomoc 

Jako zagorzały zwolennik dodatkowej pomocy dla Ukrainy, przywódca mniejszości w Senacie republikanin Mitch McConnell broni prośby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o większą pomoc.

- Myślę, że zawsze warto wszystkim przypominać, że znaczna część pieniędzy przyznanych Ukrainie jest wydawana w tym kraju na odbudowę naszej bazy przemysłowej. Należy także pamiętać, że nie straciliśmy ani jednego Amerykanina.

W obliczu upływu terminu i możliwego zawieszenia działalności rządu pod koniec miesiąca Kongres rozważa prośbę Białego Domu o większą pomoc dla Ukrainy. Jej przyjęcie pozostaje wątpliwe..

- Ci ludzie na Ukrainie, którzy walczą o swoją niepodległość, walczą z jednym z dwóch wielkich przeciwników, jakich mamy: Rosją i Chinami. Wydaje mi się, że powinniśmy pomóc – dodał McConnell.

21:40
19.09.2023

Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z Netanjahu

Wołodymyr Zełenski spotkał się z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu podczas ich pierwszego osobistego spotkania od początku wojny. Kiedy reporter poprosił Zełenskiego o komentarz na temat stanowiska Izraela, odpowiedział:  Zobaczymy po naszym spotkaniu  – donosi „The New York Times”

21:13
19.09.2023

Prezydent Biden: Nasza przyszłość jest związana z waszą

- Stany Zjednoczone pragną bezpieczniejszej, dostatniej i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich ludzi, ponieważ  wiemy, że nasza przyszłość jest związana z waszą  – powiedział Biden podczas wystąpienia przed ZO ONZ. - Żaden naród nie jest w stanie sam sprostać wyzwaniom współczesności.

Czytaj więcej

Biden: ONZ musi dalej chronić pokój, zapobiegać konfliktom i łagodzić cierpienie
20:43
19.09.2023

Zełenski: Zapytajcie Prigożyna, czy należy ufać obietnicom Putina

- Każda wojna może być teraz ostatnią, ale potrzebna jest nasza jedność, aby zapewnić, że agresja nie wybuchnie ponownie - mówił Wołodymyr Zełenski podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

20:20
19.09.2023

Szef NATO: Wojna nie jest w impasie, ale Ukraina potrzebuje większego wsparcia

Sekretarz generalny NATO uważa, że konflikt na Ukrainie jest „wojną na wyniszczenie”, ale nie osiągnął impasu.

- Jednak Kijów pilnie potrzebuje dalszych dostaw środków obrony powietrznej, w tym amunicji, części zamiennych i konserwacji systemów, którymi dysponuje już ukraińskie wojsko -  powiedział Jens Stoltenberg reporterom w Nowym Jorku.

Przytoczył niedawne osiągnięcia Ukrainy w kontrofensywie jako dowód, że nie doszło do impasu i wezwał Zachód do kontynuowania pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej dla kraju.

- Jeśli chcemy zakończenia wojny, jeśli chcemy sprawiedliwego i trwałego pokoju, wsparcie militarne dla Ukrainy jest właściwą drogą – powiedział Stoltenberg. - Jesteśmy gotowi na dłuższą metę.

20:00
19.09.2023

Bułgaria gotowa na ograniczenie dostaw z Ukrainy

Władze bułgarskie są gotowe ograniczyć dostawy ukraińskiego słonecznika w obliczu masowych protestów bułgarskich producentów rolnych.

Poinformował o tym premier Bułgarii Nikołaj Denkow

19:38
19.09.2023

Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

19:19
19.09.2023

Wielka Brytania wzywa Chiny, aby nakłoniły Rosję do wycofania się z Ukrainy

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly nalegał, aby jego chiński odpowiednik Wang Yi podjął działania dyplomatyczne w celu wycofania  rosyjskich wojsk z Ukrainy i podkreślił  w Moskwie znaczenie poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej.

- Wiemy, że prezydent Xi ma znaczący wpływ na arenie światowej, w tym na Władimira Putina. Wiem, że Minister Spraw Zagranicznych Wang Yi uda się do Moskwy i mam nadzieję, że  wytłumaczyRosji, że ich działania są całkowicie niewłaściwe. Mam też nadzieję, że Chiny wezwą Rosję do wycofania się  – powiedział Cleverly.

18:56
19.09.2023

Gen. Milley: Od początku wojny Ukraina wyzwoliła ponad 54% okupowanego terytorium

Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, przypisywał każdy postęp Ukrainy i „odzyskanie każdego centymetrq odzyskanego terytorium” „odwadze, honorowi i niewiarygodnemu poświęceniu złożonemu przez naród ukraiński i jego wojsko. Ukraina w dalszym ciągu czyni świadome, stałe postępy w wyzwalaniu swojej ojczyzny spod rosyjskiej okupacji”.

- Do tej pory Ukraina wyzwoliła ponad 54 proc. okupowanej przez Rosję Ukrainy i nadal utrzymuje inicjatywę strategiczną – powiedziała Milley na konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

18:42
19.09.2023

Komisja Europejska proponuje przedłużenie tymczasowej ochrony dla osób uciekających z Ukrainy

Jak wynika z  oświadczenia, KE zaproponowała we wtorek dodatkowe przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających z Ukrainy. Proponowane przedłużenie z 4 marca 2024 r. do 3 marca 2025 r. „zapewni pewność i wsparcie ponad 4 milionom osób korzystających z ochrony w całej UE” – stwierdziła Komisja. UE uruchomiła dyrektywę o ochronie tymczasowej w marcu 2022 r., a państwa członkowskie jednomyślnie zgodziły się na automatyczne przedłużenie jej o jeden rok.

„Komisja uważa, że powody do tymczasowej ochrony utrzymują się i że w związku z tym tymczasową ochronę należy przedłużyć jako niezbędną i właściwą reakcję na obecną, niestabilną sytuację, która nie sprzyja jeszcze bezpiecznemu i trwałemu powrotowi osób korzystających z tymczasowej ochrony w UE” – napisano.

18:16
19.09.2023

Erdogan: Turcja zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju na Ukrainie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „zwiększy” wysiłki na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie.

 - Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej staramy się, aby nasi rosyjscy i ukraińscy przyjaciele byli przy jednym stole z tezą, że wojna nie będzie miała zwycięzców, a pokój nie będzie miał przegranych – powiedział turecki prezydent.

- Zintensyfikujemy nasze wysiłki, aby zakończyć wojnę w drodze dyplomacji i dialogu w oparciu o niezależność i integralność terytorialną Ukrainy - dodał Erdogan.

17:57
19.09.2023

G7: Rosja przygotowuje się do długoterminowej wojny na Ukrainie

Wśród przywódców G7 panuje zgoda co do tego, że Rosja przygotowuje się do długoterminowego konfliktu z Ukrainą, powiedział wyższy rangą urzędnik USA.

Dyplomata, który prosił o zachowanie anonimowości,   jest członkiem Departamentu Stanu USA; omawiał wczoraj wieczorem spotkanie ministrów spraw zagranicznych G7. Stwierdzili oni, że mając to na uwadze, jest jasne, że Zachód musi teraz zaplanować wsparcie Ukrainy militarnie i finansowo.

17:42
19.09.2023

Wielka Brytania obiecuje wysłać na Ukrainę „dziesiątki tysięcy” pocisków artyleryjskich

Wielka Brytania właśnie zobowiązała się dostarczyć Ukrainie w tym roku dziesiątki tysięcy dodatkowych pocisków artyleryjskich, co ogłosił nowy sekretarz obrony Grant Shapps.

- Dzisiaj zademonstrowaliśmy niezachwiane zaangażowanie Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy i zapewniliśmy większe wsparcie wojskowe, w tym przekazując dziesiątki tysięcy dodatkowych pocisków artyleryjskich, aby umożliwić Ukrainie obronę przed niesprowokowaną inwazją Rosji i odzyskanie nielegalnie okupowanych terytoriów – powiedział Shapps.

Do chwili obecnej Wielka Brytania dostarczyła ponad 12 000 sztuk broni przeciwpancernej, 300 000 sztuk amunicji artyleryjskiej, tysiące rakiet przeciwlotniczych, artylerię samobieżną i ponad 200 000 sztuk nieśmiercionośnego sprzętu, w tym odzieży przeznaczonej na ekstremalne zimne dni, min sprzęt detekcyjny i przemysłowe generatory wytrzymałości.

17:16
19.09.2023

Czechy, Dania i Holandia dostarczą Ukrainie broń

Czechy, Dania i Holandia podpisały we wtorek protokół intencyjny w sprawie przyszłych dostaw sprzętu i broni na Ukrainę.

Czytaj więcej

Broń dla Ukrainy: Czesi produkują i modernizują, Duńczycy i Holendrzy płacą
16:54
19.09.2023

Prezydent Joe Biden podczas ZO ONZ: Nasza przyszłość jest związana z waszą

Przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone dążą do „bezpieczniejszego, zamożniejszego i sprawiedliwszego świata dla wszystkich ludzi”, ponieważ ich przyszłość jest związana z resztą świata.

16:24
19.09.2023

Spóźniamy się z ofertą współpracy zbrojeniowej dla Kijowa

Wydaje się, że przesypiamy krytyczny moment inicjowania i budowania trwałych kooperacyjnych relacji – twierdzą analitycy Fundacji im Kazimierza Pułaskiego autorzy najnowszego raportu oceniającego  obecny stan polsko-ukraińskiej  współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Czytaj więcej

Polski przemysł obronny przegrywa wyścig o zbrojenie Ukrainy
16:03
19.09.2023

Ofiarą rosyjskiego ataku padł znany polski producent okien

Bombardowanie doprowadziło do pożaru, który strawił zakład i magazyny Fakro. Jak podał na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy, w sumie Rosjanie zniszczyli trzy magazyny. Znajdowały się w nich okna, produkty chemiczne i pomoc humanitarna. Jeden z magazynów Fakro był bowiem częściowo udostępniony Caritasowi.

Czytaj więcej

Rosjanie zbombardowali zakład polskiego Fakro we Lwowie. Spłonęły tysiące okien
16:01
19.09.2023

Lwowska policja pokazała nagrania z pierwszych minut po ataku rosyjskich dronów na Lwów

Nagrania pochodzą z kamer na mundurach policjantów.

15:39
19.09.2023

Ustalenia "NYT" ws. ataku na Konstantynówkę. Dowody przeczą winie Rosjan

Według "NYT", to nie rosyjski pocisk spadł 6 września na rynek w Konstantynówce, gdzie w wyniku ataku rakietowego zginęło 15 cywilów, a ponad 30 osób zostało rannych. Amerykańska gazeta przeprowadziła dziennikarskie śledztwo w sprawie jednej z najbardziej tragicznych odsłon wojny Rosji z Ukrainą w ostatnim czasie.art39131661

Czytaj więcej

W Konstantynówce zginęli cywile. "NYT": To ukraińska rakieta uderzyła w rynek
15:32
19.09.2023

Ukraińcy ostrzelali rosyjski sztab w pobliżu okupowanego przez Rosjan Melitopola

Informacje takie przekazuje Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. Ostrzał miał mieć miejsce ok. 7 rano.

15:27
19.09.2023

Rosjanie ostrzelali jedną z dzielnic Chersonia

W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby - informuje Roman Mroczko, szef administracji wojskowej w Chersoniu.

14:57
19.09.2023

Minister obrony Rosji z wizytą w Teheranie

Do Teheranu przybyła rosyjska delegacja na czele której stoi minister obrony, Siergiej Szojgu. Wizyta ma "pomóc umocnić więzi militarne między Rosją a Iranem i stać się ważnym etapem w rozwoju współpracy między państwami" - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Rosji.

14:47
19.09.2023

Dwie osoby ranne w ostrzale miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim

Prokuratura generalna Ukrainy informuje, że w wyniku ostrzału miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i ranne zostały dwie osoby.

14:34
19.09.2023

WTO: Ukraina zażądała konsultacji z Polską, Węgrami i Słowacją

- Możemy potwierdzić, że Ukraina złożyła wnioski o konsultacje z Węgrami, Polską i Słowacją w poniedziałek wieczorem. Dalsze informacje zostaną przekazane, gdy wniosek zostanie rozesłany do naszych członków - odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolita” biuro prasowe WTO.

Czytaj więcej

WTO potwierdza: Ukraina złożyła skargę na zakaz importu artykułów rolnych
14:29
19.09.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 293 żołnierzy

- W ciągu ostatniej doby wróg przeprowadził 21 uderzeń z powietrza i przeprowadził 819 ostrzałów z czołgów i artylerii - mówił rzecznik biura prasowego ukraińskiego Zgrupowania "Tawria" walczącego na południu Ukrainy, Ołeksandr Sztupun, na antenie ukraińskiej telewizji. Rosjanie mieli m.in. przeprowadzać "nieudane działania ofensywne w rejonie Robotyne", gdzie "próbowali odzyskać utracone pozycje" - poinformował Sztupun. - Najeźdźcy zostali zdecydowanie odparci, kontynuujemy operację ofensywną - dodał. Z jego słów wynikało, że Rosjanie w ciągu doby stracili 293 żołnierzy na froncie południowym, a ukraińscy żołnierze wzięli czterech jeńców. Ukraińcy zniszczyli też 47 jednostek sprzętu - w tym 9 pojazdów opancerzonych, 11 zestawów artyleryjskich i 20 dronów. Ukraińcy mieli też zniszczyć cztery składy amunicji na tym odcinku frontu.

14:13
19.09.2023

Polska chce zakazu importu rosyjskiego LNG do Unii

Polska chce zakręcić Rosji ostatni gazowy kurek w Unii, wprowadzając zakaz importu LNG z Rosji do 12. pakietu sankcji. Domaga się też szlabanu na inne, nieobjęte nimi towary z Rosji oraz restrykcji wobec oligarchów i koncernów zaangażowanych w wojnę.

Czytaj więcej

Rosyjski LNG musi zniknąć z UE. Polskie propozycje do 12. pakietu sankcji
14:07
19.09.2023

Syniehubow: Trzy ofiary w obwodzie charkowskim

Za pomocą kierowanej bomby lotniczej Rosjanie uderzyli na miasto Kupiańsk, w wyniku ataku zginęło trzech cywilów. Na miejscu są służby ratunkowe - podał szef lokalnych władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

13:45
19.09.2023

Dania przekaże czołgi Ukrainie

Dania ma przekazać Ukrainie 45 czołgów - 30 maszyn typu Leopard 1 oraz 15 T-72 - podała agencja Ritzau, powołując się na ministra obrony Troelsa Lund Poulsena.

13:19
19.09.2023

Abramsy "wkrótce" na Ukrainie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział na spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy i jej sojuszników wojskowych, że oczekuje się, iż amerykańskie czołgi M1 Abrams zostaną wkrótce wysłane na Ukrainę. - Czas nie gra na korzyść Putina - dodał.

12:54
19.09.2023

Zniszczone biblioteki na Ukrainie

Od początku inwazji Rosji na Ukrainie zniszczonych zostało ponad 220 bibliotek i 187 mln książek - podaje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

12:36
19.09.2023

Łotwa zamknęła jedno z dwóch funkcjonujących przejść granicznych na granicy z Białorusią

Informacje o zamknięciu przejścia granicznego w rejonie wsi Silene (po stronie białoruskiej - Urbany) - przekazały łotewskie media. W ciągu ostatnich sześciu dni straż graniczna Łotwy miała przeciwdziałać 894 próbom nielegalnego przekroczenia granicy Łotwy i Białorusi.

12:23
19.09.2023

Caritas: W wyniku ataku na Lwów spłonęło 300 ton darów dla potrzebujących

Dzisiejszej nocy, w wyniku ataku na Lwów, spłonął magazyn przemysłowy wykorzystywany przez Caritas-Spes Ukraina. Wraz z nim spłonęło 300 ton darów – to ilość równa 15 transportom humanitarnym. Pomoc miała trafić do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy.

Czytaj więcej

W ataku na Lwów spłonął magazyn organizacji Caritas. Było w nim 300 ton darów
12:05
19.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali placówkę edukacyjną we wsi w rejonie Kupiańska

Wieś Otradne miała zostać ostrzelana przy użyciu zestawu przeciwlotniczego S-300 - informuje charkowska prokuratura obwodowa.

11:35
19.09.2023

Norwegia dostarczy 50 transporterów gąsienicowych Ukrainie

O przekazaniu Ukrainie ok. 50 transporterów NM199 (M548) poinformowało Ministerstwo Obrony Norwegii. Minister Obrony Norwegii, Björn Arild Gram podkreślił, że są to ważne środki dostarczania zaopatrzenia "w terenie, w którym nie ma dróg".

11:08
19.09.2023

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji "liczy na negocjacje między Władimirem Putinem a Xi Jinpingiem w październiku"

Nikołaj Patruszew wyraził nadzieję, że Rosja "liczy w październiku na szczegółowe, dwustronne negocjacje między prezydentem Władimirem Władimirowiczem Putinem a Xi Jinpingiem w Pekinie, w ramach udziału rosyjskiej głowy państwa w międzynarodowym Forum Jeden Pas, Jedna Droga". 

11:05
19.09.2023

Z portu w Czarnomorsku wypłynął statek ze zbożem dla Afryki i Azji

Statek "Resilient Africa" przewożący 3 tys. ton pszenicy, opuścił port w Czarnomorsku i zmierza w stronę Cieśniny Bosfor - poinformował wicepremier Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow na Facebooku. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynął z Czarnomorska od czasu odstąpienia przez Rosję od tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku. W Czarnomorsku na wypłynięcie czeka jeszcze drugi statek, który dopłynął do portu korytarzem humanitarnym stworzonym przez Ukrainę bez udziału Rosji.

10:54
19.09.2023

Izba niższa parlamentu Białorusi zatwierdziła ustawę zawieszającą Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie w odniesieniu do Polski

Projekt ustawy powstał z inicjatywy MSZ Białorusi i został przesłany do parlamentu 6 września. Ustawa przewiduje wypowiedzenie traktatu wobec Polski i Czech. Na mocy traktatu będące jego stronami państwa zobowiązały się do proporcjonalnej redukcji sił konwencjonalnych w Europie.

10:52
19.09.2023

W wyniku ataku Rosji na Lwów wybuchł pożar magazynów z pomocą humanitarną

Takie informacje przekazuje mer Lwowa, Andrij Sadowy.

Czytaj więcej

Skutki rosyjskiego ataku na Lwów: Płoną magazyny z pomocą humanitarną
10:43
19.09.2023

Ukraina oczekuje pomocy politycznej i wojskowej ze strony UE

Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, która uczestniczy w nieformalnym spotkaniu z europejskimi urzędnikami przed posiedzeniem Rady UE wyraziła nadzieję, że mimo "sytuacji »zbożowej« Unia Europejska "wywiąże się ze wszystkich zobowiązań militarnych i politycznych, stanie po stronie Ukrainy, wesprze ukraiński ruch oporu" oraz wysiłki Kijowa na rzecz reform kraju.

10:12
19.09.2023

Rosjanie ostrzelali trolejbus w Chersoniu. Jedna ofiara śmiertelna

49-letni policjant zginął, a dwóch cywilów zostało rannych w wyniku ostrzelania przez Rosjan trolejbusu w Chersoniu - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

09:58
19.09.2023

Od sierpnia 2022 roku liczba zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy w naszym kraju zmalała o ponad 350 tys. osób

Tymczasem Polacy w zdecydowanej większości pozytywnie oceniają obecność Ukraińców w Polsce oraz to, jak się integrują z naszym społeczeństwem - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków pozytywnie o uchodźcach z Ukrainy
09:57
19.09.2023

Mariusz Błaszczak informuje o dotarciu do Polski kolejnych samolotów FA/50

Rano 19 września w Warszawie wylądował transport z dwoma tymi koreańskimi samolotami szkolno-bojowymi dla polskich Sił Powietrznych.

09:21
19.09.2023

Rosjanie informują o zniszczeniu oddziału ukraińskich sabotażystów, którzy próbowali przekroczyć Dniepr

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że Ukraińcy chcieli przeprowadzić desant na lewym brzegu Dniepru. Do zniszczenia oddziału miało dojść za pomocą ostrzału przy użyciu ciężkiego miotacza ognia TOS-1 Sołncepiok.

08:58
19.09.2023

Nagranie pokazuje skutki ataku na Lwów

Ukraińskie służby opublikowały nagranie i zdjęcia pożaru magazynu we Lwowie, do którego doszło w wyniku ataku z użyciem dronów.

08:42
19.09.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,659 mln osób

18 września granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 29,3 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 24,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 13,907 mln osób.

08:19
19.09.2023

Od początku wojny zginęło 504 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 504 dzieci, a 1123 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny wśród nieletnich.

08:01
19.09.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Słowiańsk

O ostrzale miasta w obwodzie donieckim poinformował szef miejskiej administracji, Wadym Liach.

07:40
19.09.2023

W Krzywym Rogu, w czasie nocnego ataku, w płomieniach stanął wielopiętrowy budynek

Serhij Łysak, szef obwodu dniepropietrowskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że oprócz budynku, który stanął w płomieniach uszkodzone zostały fasady trzech innych budynków.

07:26
19.09.2023

Koncern Rostec zwiększa produkcję hipersonicznych Kindżałów i zestawów Iskander

Informacje o zwiększonej produkcji pocisków hipersonicznych Kindżał, zestawów rakietowych Iskander i zestawów przeciwlotniczych Pancyr poinformował jeden z dyrektorów Rostecu, Bechan Ozdojew.

07:20
19.09.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 95 razy

W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego przez Rosjan śmierć poniosły trzy osoby a 11 zostało rannych - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:18
19.09.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginęły dwie osoby

Informacje takie przekazuje p.o. gubernatora obwodu donieckiego, Ihor Moroz. Z jego wpisu na Facebooku wynika też, że w wyniku rosyjskiego ostrzału ranne w ciągu doby w obwodzie donieckim miały zostać cztery osoby.

07:10
19.09.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 273 460 żołnierzy, 4 628 czołgów, 8 851 pojazdów opancerzonych, 6 062 zestawy artyleryjskie, 778 wyrzutni rakiet, 526 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 784 bezzałogowe statki powietrzne, 1 479 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 601 pojazdów (w tym cystern) i 903 jednostki sprzętu specjalnego.

07:09
19.09.2023

Rosjanie mogą być zmuszeni przerzucić kolejne, elitarne jednostki w rejon Bachmutu

W rejonie Bachmutu - jak twierdził generał Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy - Ukraińcy mieli pozbawić w pełni zdolności bojowych pododdziały z 72. Brygady Zmotoryzowanej, 31. Gwardyjskiej Brygady Sił Powietrzno-Desantowych oraz 83. Gwardyjskiej Brygady Sił Powietrzno-Desantowych w czasie walk o Kliszczijiwkę i Andrijiwkę.

Czytaj więcej

Think tank: Trzy rosyjskie brygady tracą zdolności bojowe
06:47
19.09.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć razy zgrupowania Rosjan

Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały w ciągu doby dwa zgrupowania Rosjan, trzy zestawy przeciwlotnicze, 19 zestawów artyleryjskich i jedno stanowisko dowodzenia Rosjan.

06:42
19.09.2023

Ukraiński ekspert wojskowy: Nasza armia bije w zaplecze Rosjan

W pewnym momencie Rosja znajdzie się przed wyborem: narazić swoje wojska na okrążenie albo wycofać się z dotychczasowych pozycji. Rosyjscy żołnierze skarżą się w sieciach społecznościowych nie tylko na niewystarczającą ilość amunicji, ale i na brak żywności, a nawet wody - mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa kijowskiego Centrum Razumkowa, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem. 

Czytaj więcej

Ukraiński ekspert ds. bezpieczeństwa: To nieprzewidywalna wojna
06:13
19.09.2023

Spór między Polską, Węgrami i Słowacją z jednej strony a Ukrainą z drugiej eskaluje

Po tym, kiedy trzy państwa UE zdecydowały jednostronnie wbrew decyzji Brukseli wprowadzić zakaz importu podstawowych produktów rolnych z Ukrainy (tranzyt przez Polskę nie został przerwany), Kijów wniósł skargę do WTO.

Czytaj więcej

Złamana solidarność w sprawie importu żywności z Ukrainy. Kijów skarży się do WTO na Polskę
06:05
19.09.2023

Prezydent Turcji twierdzi, że Władimir Putin "jest po stronie tych, którzy chcą szybkiego końca wojny"

- Muszę mówić jasno i szczerze. Jest dość oczywiste, że ta wojna będzie trwała długo. A wszyscy powinniśmy liczyć, by wojna zakończyła się tak szybko, jak możliwe. Putin w rzeczywistości jest po stronie tych, którzy chcą zakończyć wojnę tak szybko jak możliwe - stwierdził Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z PBS. Dopytywany o to dlaczego tak myśli, Erdogan odparł, że opiera to przekonanie na słowach samego Putina.

Czytaj więcej

Erdogan: Rosji ufam tak jak Zachodowi. Władimir Putin chce końca wojny
05:43
19.09.2023

Mer Lwowa, Andrij Sadowy pisze, że w nocy miasto atakowało 18 dronów-kamikadze

05:25
19.09.2023

Koniec alarmu powietrznego we Lwowie

Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego podał, że w wyniku ataku poważnie ranny został mężczyzna. Spod gruzów zaatakowanego przez drony-kamikadze budynku wyciągnięto też kobietę.

05:02
19.09.2023

Jedna osoba ranna w nocnym ataku na Lwów

Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ataku z użyciem dronów-kamikadze na Lwów zapalił się jeden z magazynów w mieście. W ataku ranna została kobieta, którą "wyciągnięto spod gruzów" - pisze Kozicki.

04:34
19.09.2023

Mer Lwowa, Andrij Sadowyj, pisze o pożarze w mieście w związku z atakiem dronów

W płomieniach miał stanąć jeden z magazynów w mieście.

04:28
19.09.2023

Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital w Nowym Jorku, w którym leczeni są ukraińscy żołnierze

Zełenski złożył wizytę w Staten Island University Hospital. Prezydent Ukrainy przebywa w Nowym Jorku w związku z corocznym posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wołodymyr Zełenski w szpitalu na Staten Island

Wołodymyr Zełenski w szpitalu na Staten Island

materiały prasowe

04:26
19.09.2023

Nad ranem Rosjanie atakowali dronami obwody lwowski, iwanofrankiwski i chmielnicki

Informacje na temat ataku i aktywności obrony przeciwlotniczej w tych obwodach podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

04:24
19.09.2023

Gubernator obwodu lwowskiego poinformował o aktywności obrony powietrznej w obwodzie

Maksym Kozicki napisał na swoim koncie w serwisie Telegram, że odgłosy, które słyszą mieszkańcy obwodu lwowskiego, są wynikiem aktywności ukraińskiej obrony powietrznej.

04:22
19.09.2023

Eksplozje w Lwowie i obwodzie chmielnickim

Informacje na temat eksplozji podała ukraińska telewizja Suspilne.

04:20
19.09.2023

W nocy w Krzywym Rogu rozległy się eksplozje

Ołeksandr Wikuł, szef miejscowej administracji wojskowej informował o eksplozjach ok. 2:15 czasu lokalnego.

04:17
19.09.2023

W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą ataku z użyciem dronów-kamikadze

Komunikat Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy w tej sprawie pojawił się nieco po 1:00 czasu lokalnego. Zagrożone atakiem miały być południowe, środkowe i zachodnie obwody Ukrainy.

04:15
19.09.2023

Kim Dzong Un wrócił do Korei Północnej po wizycie w Rosji

We wtorek północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, wrócił już do kraju po wizycie w Rosji. Granicę Rosji i Korei Północnej pociąg, którym poruszał się Kim Dzong Un, miał przekroczyć w poniedziałek o świcie. Pisząc o wizycie Kim Dzong Una w Rosji agencja KCNA podkreśla, że "wzmocniła ona więzy braterstwa i przyjaźni z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, rządem i narodem rosyjskim, a także otworzyła nową kartę w rozwoju koreańsko-rosyjskich relacji".

04:11
19.09.2023

Szefowie MSZ Rosji i Chin rozmawiali o wojnie na Ukrainie

W czasie poniedziałkowego spotkania w Moskwie szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow i szef MSZ Chin, Wang Yi, rozmawiali na temat trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz omawiali przebieg negocjacji Władimira Putina z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem oraz szefa MSZ Chin z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Joe Bidena, Jakem Sullivanem - informuje rosyjski MSZ. Jak czytamy w komunikacie MSZ Rosji "strony omówiły w szczegółach obecny stan spraw na Ukrainie zauważając daremność prób rozwiązania kryzysu bez wzięcia pod uwagę interesów (Rosji), a zwłaszcza bez jej udziału" - głosi komunikat.

04:10
19.09.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 572