06:29
23.04.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 424
00:02
23.04.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:49
23.04.2023

Andiuszczenko: Zobaczcie, jak wygląda centrum Mariupola

Mer Mariupola Petro Andiuszczenko, pokazał jak wygląda centrum zniszczonego i okupowanego przez Rosjan miasta.

23:16
22.04.2023

Bloomberg: UE wprowadzi zakaz tranzytu wielu towarów przez terytorium Rosji

Unia Europejska zamierza wprowadzić zakaz tranzytu wielu towarów przez terytorium Rosji, starając się w ten sposób wzmocnić przestrzeganie wprowadzonych wcześniej sankcji wobec Moskwy - informuje Bloomberg. Zakaz ma dotyczyć wielu technologii i towarów, w tym kilku marek samochodów, które przez terytorium Rosji trafiają do krajów trzecich. Może również dotyczyć tankowców i statków. "Polska, Litwa i Estonia naciskają na UE, by zakazała tranzytu przez Rosję towarów i technologii, które mogą być wykorzystane przez rosyjskie wojsko, przemysł lotniczy lub kosmiczny lub mogą pomóc w poprawie potencjału rosyjskiej gospodarki" - informuje Bloomberg.

22:37
22.04.2023

Charków pod ostrzałem

Rosyjskie wojsko ostrzelało wieczorem Charków - poinformowały lokalne władze.

W wyniku ataku na terenie obiektu infrastruktury cywilnej wybuchł pożar. Informacje o ewentualnych poszkodowanych są weryfikowane.

W związku z ostrzałem rakietowym wybuchł pożar obiektu infrastruktury cywilnej, na miejscu działa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych - napisał mer Charkowa Ihor Terechow w mediach społecznościowych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przeciwnik użył rakiet S-300.

22:00
22.04.2023

Zełenski: Trzeba ostrych sankcji na Rosję

Im ostrzejsze będą sankcje na Rosję, im więcej ograniczeń wobec państwa-terrorysty, wobec całej rosyjskiej gospodarki wojennej i osób z nią związanych, tym szybciej zakończy się rosyjska agresja - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Zełenski: Potrzeba więcej ostrych sankcji na Rosję
21:19
22.04.2023

Japonia przekazała 471 mln dol. na odbudowę Ukrainy

471 mln dol. to część sumy pięciu i pół miliarda dolarów, jaką Japonia zobowiązała się przeznaczyć dla Ukrainy, przede wszystkim na odbudowę infrastruktury. - Ściśle współpracujemy z Bankiem Światowym w pomocy Ukrainie. Oczekujemy, że nasze wsparcie zostanie efektywnie wykorzystane dla zaspokojenia najpilniejszych potrzeb, jeśli chodzi o remonty najważniejszej infrastruktury krytycznej - powiedział japoński wiceminister finansów Kentaro Ogata.

20:43
22.04.2023

Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec

Ukraińskie wojsko zestrzeliło dziś rosyjski śmigłowiec Mi-24 oraz cztery wojskowe drony. Orlan-10, ZALA recon UAV, a także dwa drony kamikadze Lancet.

20:06
22.04.2023

Ukraińska piechota morska pokazała, jak niszczy rosyjski czołg

Na filmie pokazano, jak załoga rosyjskiego czołgu usiłuje uciec spod ostrzału, ale ostatecznie czołg zostaje zniszczony.

19:23
22.04.2023

Rosja będzie płacić za surowce energetyczne w rublach i juanach

Wicepremier Rosji powiedział, że Rosja będzie przekazywać wszystkie płatności za surowce energetyczne w rublach i juanach. "Trend bardzo się zmienił, jeśli chodzi o mniejsze wykorzystanie dolarów czy euro. Biorąc pod uwagę obecne problemy z tymi walutami, w naszych obliczeniach przechodzimy tylko właściwie na waluty narodowe, juan jest poszukiwany, rubel jest poszukiwany" - powiedział Aleksander Nowak.

18:47
22.04.2023

Trwają walki w Bachmucie i okolicach

Sztab generalny armii ukraińskiej informuje, że w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły prawie 40 rosyjskich ataków na kierunku Bachmutu, Marjinki i Awdijiwki. Rosjanie prowadzili bezskuteczne ataki w rejonie Hrihoriwki, Chromowego i Iwaniwskiego koło Bachmutu. Ostrzelali też kilkanaście okolicznych miejscowości. Siły rosyjskie dokonały trzech ataków rakietowych, 24 ataków lotniczych i przeprowadziły prawie 20 ostrzałów rakietowych. Ukraińskie lotnictwo dokonało ośmiu nalotów na rosyjskie pozycje, a wojska artyleryjskie i rakietowe ostrzelały trzy zgrupowania wojsk i skład amunicji.

18:11
22.04.2023

Mełnyk: Ukraina potrzebuje 10 razy większej pomocy wojskowej

"Jesteśmy wdzięczni naszym sojusznikom za ich pomoc militarną. Ale to nie wystarczy. Ukraina potrzebuje dziesięć razy więcej, aby zakończyć rosyjską agresję w tym roku" - napisał ukraiński wiceminister spraw zagranicznych w mediach społecznościowych. Andrij Mełnyk zaapelował do partnerów Ukrainy, aby "przekroczyli wszystkie czerwone linie" i przeznaczyli jeden procent PKB na dostawy broni dla Ukrainy.

17:31
22.04.2023

Prezydent Brazylii wzywa do zakończenia wojny na Ukrainie

Luiz Ignacio Lula da Silva po spotkaniu z prezydentem Portugalii  w Lizbonie powiedział: "Mój rząd potępia pogwałcenie integralności terytorialnej Ukrainy. Wspieramy polityczne zakończenie konfliktu drogą rozmów. Pilnie potrzebujemy grupy państw, które siądą do stołu z Ukrainą i Rosją". Prezydent Brazylii dodał, że jego kraj nie chce uczestniczyć w wojnie, ale chce budować pokój.

16:58
22.04.2023

Straty sektora lotniczego Rosji w 2022 r. wyniosły 144 mld rubli

Rosjanie zapewniają, że „pomimo znacznych strat, w 2022 r. branża zdołała zapewnić stabilność finansową i ekonomiczną większości graczy”.

Czytaj więcej

Rosyjskie linie straciły wszystkie zyski przez wojnę rozpętaną przez Kreml
16:12
22.04.2023

W Rosji jest ponad 70 obozów dla ukraińskich dzieci

Daria Herasymczuk, doradczyni prezydenta Ukrainy poinformowała, że w Rosji zorganizowano ponad 70 obozów dla ukraińskich dzieci wywiezionych z kraju. Wiadomo o 20 tys. wywiezionych dzieci, ale ich liczba może być znacznie większa. Herasymczuk mówi, że Rosjanie poddają dzieci naciskom psychologicznym, aby uznały Rosję za swój kraj.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za bezprawne deportacje ukraińskich dzieci.

15:40
22.04.2023

Małe reaktory jądrowe SMR w Ukrainie wspólnie z Rolls-Roys

Energoatom i brytyjska firma Rolls-Royce SMR będą pracować nad znalezieniem możliwości wdrożenia małych modułowych reaktorów (SMR) Rolls-Royce SMR na Ukrainie.

Czytaj więcej

USA i Rolls-Royce zbudują na Ukrainie 20 reaktorów modułowych
14:59
22.04.2023

Ukraina nakłada sankcje na 40 osób fizycznych i 382 podmioty prawne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekrety wprowadzające w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) o nałożeniu osobistych specjalnych ekonomicznych i innych restrykcji na 40 osób i 382 osoby prawne. Stosowne dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej prezydenta.

Wśród 40 osób objętych sankcjami są głównie Rosjanie, ale także obywatele Szwajcarii, Iranu i Republiki Mali.

Ponadto na liście znajdują się podmioty prawne zarejestrowane we Francji, Szwajcarii, Tajwanie, Niemczech i Armenii.

14:39
22.04.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosja odwołuje świętowanie zwycięstwa w Wojnie Ojczyźnianej, ponieważ może to uwypuklić skalę strat na Ukrainie

W tym roku coroczne obchody 9 maja w Rosji upamiętniające zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami nie będą obejmować tradycyjnego marszu „Nieśmiertelny Pułk”, podczas którego Rosjanie upamiętniają swoich poległych.

Powodem odwołania było to, że rosyjskie władze „wysoce obawiały się, że uczestnicy zwrócą uwagę na zakres niedawnych rosyjskich strat” – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w niedawnej aktualizacji danych wywiadowczych.

14:20
22.04.2023

Modułowe szpitale powstaną na terenach objętych walkami

„Przy wsparciu rządu francuskiego w nadchodzących miesiącach zostaną uruchomione szpitale modułowe. Pomoże to zapewnić opiekę zdrowotną pacjentom w regionach, w których trwają aktywne działania wojenne, oraz na obszarach, które doznały zniszczeń na dużą skalę” – czytamy w oświadczeniu ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia.

13:57
22.04.2023

Syn Pieskowa służył u Wagnera 

Prigożyn nie sprecyzował, kiedy i jak długo służył syn Pieskowa.

Czytaj więcej

Syn rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa służył w Grupie Wagnera
13:36
22.04.2023

Wielka ewakuacja w Biełgorodzie

Ewakuowano mieszkańców w promieniu 200 metrów od miejsca, gdzie upadł rosyjski pocisk, przez pomyłkę zrzucony przez pilota samolotu.

Czytaj więcej

Biełgorod. Po błędzie rosyjskiego pilota ewakuowano 3 tysiące ludzi
13:17
22.04.2023

Rosja wydali niemieckich dyplomatów

Rosja zapowiedziała, że wydali niemieckich dyplomatów - poinformowała rosyjska  agencja informacyjna TASS.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że posunięcie to było „reakcją” na wydalenie rosyjskich dyplomatów z Berlina.

„W odpowiedzi na wrogie działania Berlina strona rosyjska postanowiła o wydaleniu niemieckich dyplomatów z Rosji, a także znacznie ograniczyć maksymalną liczbę pracowników niemieckich placówek dyplomatycznych w naszym kraju” – czytamy w oświadczeniu.

12:58
22.04.2023

Firma Gatik zaangażowana w transport rosyjskiej ropy straciła ubezpieczenie całej floty

Gatik, według międzynarodowej morskiej bazy danych Equasis, ma siedzibę w Mumbaju. Jest jednym z tych armatorów tankowców, które „pojawiły się znikąd” po wprowadzeniu sankcji przeciwko rosyjskiej ropie.

Czytaj więcej

Tajemniczy armator tankowców stracił ubezpieczenie, bo złamał sankcje
12:34
22.04.2023

W rosyjskim Kraju Permskim zniszczono pomnik ofiar stalinizmu

Zniszczono został pomnik ofiar stalinowskich represji — deportowanych Polaków i Litwinów.

12:12
22.04.2023

Amerykanie ścigają firmy oraz osoby ukrywające aktywa bogatych Rosjan

Departament Sprawiedliwości ujawnił, że grupa zadaniowa przejęła lub zatrzymała rosyjskie aktywa o wartości ponad 500 milionów dolarów w ciągu ostatniego roku od rozpoczęcia wojny. Stany Zjednoczone chcą przekazać te fundusze Ukrainie, aby pomóc w odbudowie.

Czytaj więcej

Antyrosyjskie sankcje. Amerykanie dobrali się do doradców finansowych
11:47
22.04.2023

Łotwa przekazała skonfiskowane rosyjskie nawozy dla Kenii

W piątek z portu w Rydze wypłynął statek z częścią z 200 000 ton skonfiskowanych nawozów - poinformowało łotewskie MSZ.

Czytaj więcej

Łotwa przekazała Kenii skonfiskowane nawozy mineralne
11:19
22.04.2023

Bloomberg: Indie wstrzymują import broni z Rosji

Indie nie mogą zapłacić Rosji  za broń ze względu na możliwe sankcje, więc rosyjskie dostawy wojskowe zostały zawieszone.

11:00
22.04.2023

Prezydent Brazylii odrzuca zaproszenie do Ukrainy. Wysyła posła

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odpowiedział na zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie. Zdecydował, że w jego imieniu pojedzie na Ukrainę specjalny asystent prezydenta  ds. międzynarodowych Celso Amorim

Dzień wcześniej prezydent Brazylii Stany Zjednoczone o „zachęcanie do wojny na Ukrainie”. Biały Dom odpowiedział, że Brazylia powtarza rosyjską i chińską propagandę.

10:39
22.04.2023

Zełenski dziękuje Kanadzie za pomoc militarną

"Kanada i Kanadyjczycy pokazują, że wolny świat jest z nami silny, ponieważ chronimy nasz kraj i wspólne wartości" - napisał prezydent.

10:22
22.04.2023

Wycieki z Pentagonu. "NYT": Znacznie wcześniej, znacznie szerzej

Według dziennika "The New York Times" profil użytkownika pasujący do profilu Jacka Teixeiry zaczął publikować dokumenty wywiadowcze dotyczące działań wojennych Rosji w grupie zrzeszającej znacznie większą liczbę, bo 600 członków, już w lutym 2022 r., wkrótce po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Tajne dokumenty Pentagonu ujawniane niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę
10:01
22.04.2023

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Rozmowy o przystąpieniu Ukrainy do NATO są „niebezpieczne i krótkowzroczne”

"Może to doprowadzić do ostatecznego załamania europejskiego systemu bezpieczeństwa” – napisała na Telegramie Zacharowa.

09:41
22.04.2023

W wyniku rosyjskiej agresji zginęło 470 dzieci, a 949 zostało rannych

"Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich zginęło 470 dzieci, a ponad 949 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości” – napisała na Telegramie Prokuratura Generalna Ukrainy.

Liczby te nie są ostateczne, ponieważ nie ma pełnego dostępu do informacji z obszarów, na których trwają aktywne działania wojenne, a także na terytoriach czasowo okupowanych i wyzwolonych.

09:20
22.04.2023

Rząd Ukrainy zakazał ściągania długów od osób z zaanektowanych przez Rosję terenów

Rząd Ukrainy zakazał ściągania długów od osób, które opuściły kraj po 24 lutego z terenów, które znalazły się pod okupacją Rosji lub na których toczą się aktywne działania wojenne.

09:01
22.04.2023

Na Krymie pozostaje jedna trzecia więźniów politycznych. Resztę deportowano do Rosji

"Obecnie na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu przebywa mniej niż jedna trzecia ze 182 więźniów politycznych. Cała reszta została deportowana przez okupantów do Rosji, gdzie są przetrzymywani w strasznych warunkach i często celowo nie otrzymują niezbędnej opieki medycznej. W takich warunkach z powodu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia zmarło dwóch obywateli Ukrainy - Kostiantyn Szyring i Dżemil Hafarow" - informuje Misja Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

08:42
22.04.2023

Dwie osoby zginęły w obwodzie donieckim

W wyniku rosyjskiego ostrzału dwie osoby poniosły śmierć w miejscowości Oczeretyne w obwodzie donieckim.

08:18
22.04.2023

Czechy są gotowe zmodernizować kolejne T-27 dla Ukrainy

Gotowość do modernizacji kilkudziesięciu czołgów zapowiedział wiceminister obrony Daniel Blažkovec.

08:02
22.04.2023

Sztab Generalny publikuje najnowsze dane o stratach Rosjan

Według strony ukraińskiej od początku inwazji zginęło 185 730 rosyjskich żołnierzy.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

07:47
22.04.2023

ISW: Rosja wykorzystała nową dostawę irańskich dronów Shahed do ataku na Ukrainę

Siły rosyjskie użyły nowej partii irańskich dronów „kamikadze” Shahed, do uderzenia na Ukrainę trzeci dzień z rzędu. Po raz pierwszy od 25 dni zaatakowany został Kijów - podał Instytut Studiów nad Wojną w najnowszej aktualizacji.

07:31
22.04.2023

Ukraina. Zakaz stosowania symboli i nazw związanych z rosyjską polityką imperialną

Ustawę w tej sprawie podpisał Wołodymyr Zełenski.

Zakazana jest również propaganda postaci historycznych, które zajmowały czołowe stanowiska w Rosji.

07:16
22.04.2023

MAEA: Ostrzał wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej niemal codziennie

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pracujący obecnie w ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej słyszeli ostrzał prawie codziennie w ciągu ostatniego tygodnia.

- W pewnym momencie ekspertom powiedziano, aby szukali schronienia na miejscu ze względu na potencjalne zagrożenia spowodowane ciągłą działalnością wojskową w regionie – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi.

29 marca Grossi odbył drugą wizytę w elektrowni jądrowej, aby z pierwszej ręki ocenić bezpieczeństwo i ochronę, porozmawiać z inżynierami obiektu i zapewnić rotację ekspertów MAEA

- Widziałem wówczas wyraźne oznaki przygotowań wojskowych w okolicy. Od tego czasu nasi eksperci na miejscu często donosili o słyszalnych detonacjach, czasami sugerując intensywny ostrzał w pobliżu obiektu – powiedział Grossi.

07:00
22.04.2023

Odnaleziono blisko 500 ciał zaginionych ukraińskich żołnierzy

Zespoły poszukiwawcze Sił Zbrojnych Ukrainy odnalazły prawie 500 ciał  ukraińskich żołnierzy, poległych od początku rosyjskiej inwazji - przekazał pułkownik Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Lamzin.

Do 20 kwietnia zespoły poszukiwawcze pracujące bezpośrednio na linii frontu przeszukały prawie 600 miejsc w całym kraju.

Według stanu na 18 kwietnia ponad 7000 ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych.

Około 60-65 proc. zaginionych osób zwykle okazuje się być w niewoli, a reszta może już nie żyć - ocenia Ołeh Kotenko, ukraiński komisarz ds. osób zaginionych.

06:46
22.04.2023

Siły Powietrzne: Ukraina zestrzeliła 4 z 5 irańskich dronów Shahed.

Siły ukraińskie zniszczyły cztery z pięciu irańskich dronów Shahed, które Rosja wystrzeliła na Ukrainę wieczorem 21 kwietnia, poinformowały Siły Powietrzne.

06:34
22.04.2023

Portugalia wyśle na Ukrainę 5 pojazdów wojskowych

Portugalia wyśle na Ukrainę pięć opancerzonych pojazdów ratowniczo-medycznych - poinformowała portugalska minister obrony Helena Carreiras na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech 21 kwietnia.

06:26
22.04.2023

Pożar w Lubiercach pod Moskwą

Płonie budynek warsztatu metalowego zajmującego się recyklingiem tworzyw sztucznych i gumy. Dym z miejsca zdarzenia widoczny jest z odległości kilku kilometrów.

Jak poinformowała regionalna centrala Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, pożar obejmuje  1500 metrów kwadratowych.

06:19
22.04.2023

Łotwa przekazuje Ukrainie MANPADY Stinger

Łotwa przekaże wszystkie pposiadane MANPADY Stinger Ukrainie- oświadczyła minister obrony  Inara Murniece.

06:10
22.04.2023

Węgry kupują systemy NASAMS

Węgry pozyskają co najmniej 6 baterii systemu obrony powietrznej NASAMS. Oficjalnie otrzymają je w sierpniu - poinformował węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky. „Od tego roku nasza armia będzie chronić węgierską przestrzeń powietrzną za pomocą nowego norweskiego systemu rakietowego. Dzięki systemowi NASAMS skutecznie będziemy realizować zadania węgierskiej obrony powietrznej i zapewnić bezpieczeństwo narodu węgierskiego” – napisał na Facebooku po wizycie w Norwegii.

Baterie mają trafić do 205. Pułku Rakietowej Obrony Powietrznej w Győrze.

05:57
21.04.2023

Kreml reaguje na wizytę szefa NATO w Kijowie

- NATO oczywiście kontynuuje swój kurs pochłaniania Ukrainy - stwierdził Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Kreml wykorzystuje wizytę Stoltenberga do usprawiedliwienia wojny na Ukrainie
05:47
21.04.2023

Rosja próbuje stworzyć w Niemczech antywojenną koalicję

Nowa koalicja miała zdobyć "większość w wyborach na każdym szczeblu" - jak wynika z dokumentów z listopada ub. roku, do których dotarły dotarły europejskie służby wywiadowcze.

Czytaj więcej

Rosja próbowała stworzyć w Niemczech antywojenną koalicję. Planowano wykorzystać lewicę i AfD
05:36
21.04.2023

Relację z piątku, 422 dnia wojny na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 422