04:35
24.04.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 425
23:55
24.04.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:47
24.04.2023

Ukraiński dowódca o walkach o Bachmut: Utrzymujemy strategiczne pozycje

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski oświadczył w mediach społecznościowych, że odwiedził oddziały walczące o Bachmut. "Uderzamy we wroga, często nieoczekiwanie dla niego, i nadal utrzymujemy strategiczne pozycje" - zadeklarował.

23:15
23.04.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Lokalne ukraińskie władze podały, że w niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą moździerzy teren dwóch przygranicznych hromad (gmin) w obwodzie sumskim. Brak doniesień o ofiarach w ludziach i zniszczeniach.

22:44
23.04.2023

Humeniuk o "bardzo silnym" rosyjskim ostrzale w obwodzie chersońskim

Ujawnienie informacji o tym, że ukraińscy żołnierze w obwodzie chersońskim zdobyli przyczółki na lewym brzegu Dniepru sprawiło, że Rosjanie wzmogli ostrzał przeciwległego brzegu w rejonie berysławskim - powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Dodała, że wojska rosyjskie przeprowadziły atak z powietrza oraz używają artylerii, by udowodnić, że utrzymują swe pozycje.

22:16
23.04.2023

Zełenski: Cisza na tyłach dzięki żołnierzom na froncie

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował ukraińskim żołnierzom za obronę kraju. - Ważne, by to zrozumieć w każdym naszym mieście, każdej wsi, wszędzie tam, gdzie teraz jest mniej więcej cicho, wszędzie, gdzie dziś był tylko spokojny wiosenny dzień: każdy dzień takiej ciszy na tyłach zdobywają nasi żołnierze w zaciętych walkach na linii frontu, w codziennych bitwach - powiedział. - Proszę, uszanujcie to - dodał Zełenski, apelując do Ukraińców o pomaganie żołnierzom i wspieranie państwa oraz jego obrony.

21:43
23.04.2023

Wzrosła liczba rannych w obwodzie chersońskim

Co najmniej trzy osoby odniosły rany na skutek ostrzału dwóch gmin w obwodzie chersońskim - podała ukraińska Prokuratura Generalna. Wcześniej informowano o dwóch osobach rannych.

21:10
23.04.2023

Rosjanie intensyfikują działania na kierunku tawrijskim

- Wróg nieustannie atakuje nasze oddziały ogniem artyleryjskim, przeprowadza naloty, próbuje zmusić nasze jednostki do odwrotu - powiedział przedstawiciel ukraińskiej armii Ołeksij Dmytraszkiwski dodając, że wojska rosyjskie intensyfikują swe działania na kierunku tawrijskim (obwód chersoński na południu Ukrainy).

20:47
23.04.2023

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu będzie rozmawiał o Ukrainie w UE

Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, przebywa z roboczą wizytą w Czechach. "Przed nami udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE" - podał polityk w mediach społecznościowych. Dodał, że odbędzie szereg spotkań dwustronnych z szefami parlamentów, a tematem rozmów ma być Ukraina, przeciwdziałanie rosyjskiej agresji oraz droga Ukrainy do "pełnego członkostwa w UE".

20:18
23.04.2023

Ukraińskie lotnictwo atakuje miejsca koncentracji wojsk rosyjskich

W niedzielę Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły jedenaście uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojskowego Rosjan - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, dziś Ukraińcy zestrzelili dwa drony rozpoznawcze Merlin oraz jeden bezzałogowy statek powietrzny typu Orłan-10.

19:51
23.04.2023

Walki w obwodzie donieckim

Według dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie koncentrują się na ofensywie w obwodzie donieckim - w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Ukraiński Sztab Generalny podał, że w niedzielę siły ukraińskie odparły ponad 45 ataków w tych rejonach frontu, a najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.

19:39
23.04.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach sił rosyjskich

W niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 28 uderzeń z powietrza oraz ok. 10 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Ukrainy dodając, że na skutek tych ataków ranni zostali cywile. "Prawdopodobieństwo ataków rakietowych i powietrznych na Ukrainie pozostaje wysokie" - czytamy w codziennym komunikacie.

19:14
23.04.2023

Alarmy powietrzne odwołane

Na terenie obwodów chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego i donieckiego odwołano alarmy powietrzne - podał portal Suspilne.

19:04
23.04.2023

Pierwszy system Patriot już strzeże ukraińskiego nieba

Przekazany przez zachodnich partnerów system obrony powietrznej Patriot pełni już służbę bojową na Ukrainie i chroni ukraińskie niebo przed rakietami wroga - przekazał w ukraińskiej telewizji rzecznik ukraińskiego lotnictwa płk Jurij Ihnat. - Pozostałe obiecane nam (systemy przeciwlotnicze - red.) już są w drodze na swoje przyszłe pozycje - wyjaśnił.

Ihnat zwrócił też uwagę, że Rosja wykorzystuje do ataków na Ukrainę nawet 40 własnych, białoruskich i krymskich lotnisk. - Około 20 samolotów z tych lotnisk znajduje się w przestrzeni powietrznej w ciągu każdego dnia – dodał rzecznik.

18:32
23.04.2023

Franciszek: Nie zapominajmy o naszych ukraińskich braciach i siostrach

- W najbliższy piątek udam się na trzy dni do Budapesztu, aby dopełnić podróż odbytą w 2021 r. na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Będzie to podróż do centrum Europy, nad którą nadal wieją lodowate wichry wojny, a przesiedlenia tak wielu osób sprawiają, że na porządku dziennym są pilne kwestie humanitarne - mówił w niedzielę papież po modlitwie Regina Caeli.

- Wiem, że z wielkim wysiłkiem przygotowujecie mój przyjazd: z serca wam za to dziękuję - mówił Franciszek, zwracając się do Węgrów.-  A wszystkich was proszę, abyście towarzyszyli mi w tej podróży swoimi modlitwami - dodał, apelując też, by nie zapominać również "o naszych ukraińskich braciach i siostrach, wciąż dotkniętych przez wojnę".

18:01
23.04.2023

Ławrow: Stany Zjednoczone stchórzyły

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow krytycznie odniósł się do decyzji USA w sprawie nieprzyznania wiz rosyjskim dziennikarzom, którzy mieli relacjonować prace strony rosyjskiej podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Od 1 kwietnia pracami RB ONZ kieruje Rosja.

Czytaj więcej

Rosyjscy dziennikarze nie otrzymali wiz do USA. Ławrow: Rosja tego nie wybaczy
17:37
23.04.2023

Ihnat: Rosyjskie samoloty zmierzają w stronę południa Ukrainy

Grupa wrogich samolotów przemieszcza się w kierunku południowych regionów Ukrainy, możliwe jest ponowne użycie kierowanych bomb powietrznych - powiedział cytowany przez Ukrinform rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Dodał, że ponieważ Rosjanie nie mają wystarczającej liczby pocisków rakietowych, zaczęli używać kierowanych bomb, które mogą zrzucać ze strefy pozostającej poza zasięgiem ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. - To poważne wyzwanie, bomba waży 500 kg - zaznaczył Ihnat.

17:08
23.04.2023

Musk odpowiada Kingowi ws. pieniędzy na rzecz Ukrainy

"Przekazałem na rzecz Ukrainy 100 milionów dolarów, a ty ile przekazałeś?" - napisał Elon Musk do pisarza Stephena Kinga, który proponował, by Musk przeznaczył 8 dolarów z jego miesięcznej opłaty za usługę Twitter Blue na rzecz fundacji Serhija Prytuły oraz "dodał trochę więcej". Musk napisał też w niedzielę, że "zrezygnowaliśmy z pieniędzy od Departamentu Obrony", co odnosi się prawdopodobnie do kwestii finansowania systemu Starlink na Ukrainie przez należącą do Muska firmę SpaceX.

16:37
23.04.2023

Kułeba: Kompromis z Putinem będzie fatalną pomyłką

"Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona, kompromis z Moskwą miałby fatalne konsekwencje dla przyszłego porządku światowego" - stwierdził na łamach niemieckiego "Die Welt" minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

16:12
23.04.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim, są ranni

Wojska rosyjskie przeprowadziły "zmasowany ostrzał artyleryjski" jednej z miejscowości na terenie hromady (gminy) Biłozerka w obwodzie chersońskim - podały lokalne władze informując, że są ofiary wśród ludności cywilnej, dwie kobiety zostały ranne.

15:42
23.04.2023

Tranzyt ukraińskich produktów rolnych przez Rumunię będzie plombowany

Od poniedziałku rumuńskie służby celne będą zakładały plomby na ciężarówkach przewożących ukraińskie produkty rolne tranzytem przez Rumunię. Kilka dni temu rumuński rząd zapowiadał kontrolowanie tranzytu ukraińskiego zboża poprzez plombowanie ładunków.

15:16
23.04.2023

Siedem rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni siedem rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr (łączna salwa - 8) - podała ukraińska marynarka wojenna.

14:44
23.04.2023

Cztery rosyjskie drony kamikadze Lancet zestrzelone na południu Ukrainy

Ukraińskie jednostki przeciwlotnicze zniszczyły cztery drony kamikaze Lancet w rejonach mikołajowskim i chersońskim wieczorem 22 kwietnia i rankiem 23 kwietnia.

„Wieczorem 22 kwietnia i rankiem 23 kwietnia żołnierze mobilnych grup ogniowych chersońskiej brygady rakiet przeciwlotniczych zniszczyli cztery drony Lancet” – poinformowało dowództwo lotnictwa „Południe” na Facebooku.

14:21
23.04.2023

Cypr zamraża konta powiązane z rosyjskimi oligarchami, które służą do unikania sankcji

Cypr zamroził konta 13 osób, które miały  pomóc rosyjskim oligarchom obejść sankcje - powiedział cypryjski minister finansów Pavlos Ioannou publicznej telewizji CyBC.

13:44
23.04.2023

Miedwiediew grozi zerwaniem porozumienia zbożowego

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w niedzielę, że jeśli G7 podejmie kroki w celu zakazania eksportu do Rosji, Moskwa zerwie umowę dotyczącą zboża z Morza Czarnego, która umożliwia eksport zboża z Ukrainy - donosi Reuters.

13:24
23.04.2023

Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjskiego drona zwiadowczego w obwodzie mikołajowskim

„Około godziny 11:50 żołnierze Odeskiej Brygady Rakiet Przeciwlotniczych Dowództwa Lotnictwa „Południe” zestrzelili rosyjski bezzałogowy samolot rozpoznawczy Merlin” – poinformowało Dowództwo Lotnictwa „Południe” na Facebooku.

12:59
23.04.2023

Rosjanie dostali nową partię dronów Shahed

„Widzieliśmy, że jest to kolejna partia po oznakowaniu. Widzimy, że ta amunicja jest wystrzeliwana prawie każdej nocy. Oczywiście ich zapasy zostały uzupełnione i teraz próbują wykryć naszą obronę powietrzną” — powiedziała Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego „Południe”.

12:41
23.04.2023

Rosjanie nadal budują fortyfikacje w obwodzie zaporoskim

W obwodzie zaporoskim Rosjanie nadal budują fortyfikacje, rozmieszczają broń przeciwpancerną i rozmieszczają miny w oczekiwaniu na kontrofensywę Ukrainy.

„Na kierunku Zaporoże charakter działań wroga nie uległ zmianie. Wróg spodziewa się kontrofensywy i nadal buduje fortyfikacje, rozmieszcza broń przeciwpancerną i minuje tereny” – powiedział Ołeksij Dmytraszkiwski, szef wspólnego centrum prasowego sił obronnych kierunku Tawria.

12:20
23.04.2023

Wzmożona aktywność rosyjskiego lotnictwa obserwowana nad Mariupolem

„Znowu obserwujemy wzmożoną aktywność lotnictwa wroga, w szczególności śmigłowców” – napisał na Telegramie Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola. Według niego lotnictwo lata głównie nad morzem przez rejon nowoazowski w kierunku Wołnowachy i Wuhledaru.

11:57
23.04.2023

Ukraińscy zwycięzcy Eurowizji wdzięczni Wielkiej Brytanii za organizację tegorocznego konkursu

Członek nagrodzonego Eurowizją zespołu Kalush Orchestra mówi, że jest wdzięczny za wsparcie Wielkiej Brytanii podczas tegorocznego konkursu piosenki. Wielka Brytania przejęła obowiązki gościnne w imieniu Ukrainy z powodu wojny.

Tymofii Muzyczuk, dudziarz, który należy do siedmioosobowej ukraińskiej grupy, powiedział, że wierzy, że coś niesamowitego wydarzy się, gdy Liverpool zorganizuje koncerty w przyszłym miesiącu. - Jesteśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii za to wsparcie i jesteśmy również wdzięczni, że to oni są gospodarzami tegorocznych zawodów. Wierzymy, że w Liverpoolu czeka na nas coś niesamowitego, oczywiście z ukraińskim akcentem.

Kalush Orchestra wystąpi 13 maja podczas wielkiego finału Eurowizji.

11:21
23.04.2023

Siły Powietrzne Ukrainy: Rosja nie uzupełni do jesieni nawet 30 procent wystrzelonych już rakiet

Jesienią i zimą Rosja wystrzeliła na Ukrainę ogromną liczbę rakiet, więc tej jesieni nie będzie w stanie zgromadzić nawet jednej trzeciej tej liczby - twierdzi Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych.

„Jesienią i zimą Rosja wystrzeliła dużą liczbę pocisków. W okresie pozostałym do jesieni nie będą w stanie zgromadzić nawet jednej trzeciej tej liczby. Produkcja trwa dość długo i nie jest łatwa w warunkach sankcji” – zauważył Ihnat. Zasugerował, że Rosjanie postarają się o dodatkowe systemy z innych krajów.

„Uda im się nieco uzupełnić zapasy, ale jest mało prawdopodobne, że będą mieli ten sam potencjał, który gromadzili przez dziesięciolecia” – podkreślił rzecznik.

10:59
23.04.2023

Daniłow: pojawiające się ostatnio inicjatywy pokojowego rozwiązania są niczym innym jak prorosyjskim zaprowadzeniem pokoju

Czytaj więcej

Daniłow: Przestańcie nas sadzać przy stole negocjacyjnym
10:15
23.04.2023

Hiszpańskie leopardy w drodze na Ukrainę

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles poinformowała, że sześć czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie jest już w drodze do tego kraju - podało CNN.

Czołgi opuściły portowe miasto Santander „wraz z 20 transportami ciężkimi”. „Za sześć dni, jadąc przez inny kraj, będą na Ukrainie” – powiedziała minister obrony.

Robles powiedziała w zeszłym tygodniu, że cztery kolejne czołgi Leopard, oprócz obecnych sześciu, zostaną wysłane na Ukrainę „tak szybko, jak to możliwe” po naprawie.

Łącznie w Hiszpanii na czołgach Leopard 2 przeszkolono 55 ukraińskich żołnierzy.

09:55
23.04.2023

Gubernator: Nocny rosyjski nalot zniszczył szklarnie w Charkowie

Siły rosyjskie przeprowadziły zeszłej nocy ataki rakietowe na obwód charkowski, niszcząc obiekt rolniczy w drugim co do wielkości mieście Ukrainy i dzielnicę mieszkaniową w pobliskiej wiosce - poinformował 23 kwietnia gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Siniehubow.

09:33
23.04.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła 186 420 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego 2022 r.

 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 23 kwietnia, że Rosja straciła 186 420 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. rok.

09:21
23.04.2023

W nowej kampanii Rosja szuka "prawdziwych mężczyzn"

Rosyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło wielką kampanię rekrutacji ochotników, podnosząc ich "męską dumę" i apelując o „prawdziwych mężczyzn” wśród ograniczonej puli mężczyzn w wieku bojowym w Rosji - zauważa Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

W najnowszym raporcie wywiadu ministerstwa stwierdzono, że „wszechobecna” kampania reklamowa jest obecna w rosyjskich serwisach społecznościowych, na billboardach i w telewizji, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by kampania ta przyciągnęła docelową liczbę 400 000 rosyjskich ochotników.

08:37
23.04.2023

Ukraińscy czołgiści szkoleni na polskich poligonach

08:08
23.04.2023

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Mi-24

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Mi-24 i cztery drony, w tym rosyjskie drony rozpoznawcze Orlan-10 i Zala, a także dwa drony kamikadze - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannej aktualizacji.

07:45
23.04.2023

Plus Minus: Pokonał Karpowa, Putin mu niestraszny

Garri Kasparow świętował ostatnio 60. urodziny. Kiedy szachowy geniusz wkraczał w świat polityki, wielu powątpiewało. Tymczasem jego diagnozy sprzed lat okazały się zadziwiająco trafne.

Czytaj więcej

60 lat Garriego Kasparowa. Pokonał Karpowa, Putin mu niestraszny
07:19
23.04.2023

Ukraina umieściła irlandzką firmę Peninsula Petroleum na liście sponsorów wojny

Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) umieściła Peninsula Petroleum Limited, wiodącego globalnego dostawcę paliwa żeglugowego, na liście międzynarodowych sponsorów wojny.

„Dopóki Rosja wspiera swoją gospodarkę, zarabiając na eksporcie ropy morskiej, Peninsula Petroleum Limited nadal otrzymuje nadwyżki zysków i dostarcza paliwo dla statków transportujących tę rosyjską ropę. Duże tankowce codziennie opuszczają Federację Rosyjską przez Morze Bałtyckie, mimo że Unia Europejska nałożyła embargo na import rosyjskiej ropy po inwazji na Ukrainę” – poinformowano.

Firma Peninsula Petroleum z siedzibą w Irlandii jest globalnym dostawcą paliwa, obsługującym ponad 25 000 dostaw rocznie i oferującym usługi odsprzedaży paliwa, wiedzę techniczną, zarządzanie flotą i usługi żeglarskie.

06:55
23.04.2023

ISW: Prigożyn chce utrzymać linię frontu

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opowiada się za tym, żeby Rosja skupiła się na utrzymaniu obecnych linii frontu, zamiast szukać większych zdobyczy.

Czytaj więcej

ISW: Prigożyn chce, aby Moskwa utrzymała obecną linię frontu
06:36
23.04.2023

Eksplozja miny zraniła dwie osoby w obwodzie mikołajowskim

Dwóch cywilów zostało rannych w eksplozji miny przeciwpiechotnej w Snihuriwce w obwodzie mikołajowskim - poinformował w Telegramie Iwan Kuchta, który kieruje administracją wojskową Snihuriwki.

06:26
23.04.2023

Reuters: Rosja radzi obywatelom, aby unikali podróży do Kanady

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ostrzegło 22 kwietnia swoich obywateli, aby unikali podróży do Kanady, powołując się na "liczne przypadki dyskryminacji Rosjan, w tym przemoc fizyczną" - donosi Reuters.

06:00
22.04.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 423