Koronawirus. Czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna? Odpowiedź eksperta

Spodziewam się informacji o tym, że szczepionka firmy AstraZeneca powinna być dalej podawana pacjentom - mówiła w rozmowie z TVN24 prof. Aleksandra Zasada, kierownik zespołu badania.Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.

Aktualizacja: 16.03.2021 14:35 Publikacja: 16.03.2021 12:44

Koronawirus. Czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna? Odpowiedź eksperta

Foto: AFP

- Zdarzenia (zaburzeń krzepliwości krwi po podaniu szczepionki - red.) są na tak niskim poziomie, że nie uzasadniają wstrzymania tych szczepień mając na uwadze rozmiar pandemii, a także jak duże jest ryzyko zakażenia i jak duże jest ryzyko powikłań - mówiła prof. Zasada.

- Zdecydowanie polecałabym szczepienie szczepionką AstraZeneca. Na dziś nie udowodniono powiązania między przypadkami zdarzeń zakrzepowo-zatorowych a podaniem szczepionki AstraZeneki. To co odnotowano w Europie to 30 przypadków (żylno-zatorowych - red.) na 5 mln osób zaszczepionych, to niewielka liczba. To statystycznie jest identyczne jak w przypadku występowania takich zdarzeń corocznie, nawet gdy nie ma pandemii, nie ma szczepień - przekonywała ekspertka.

- Brytyjska Agencja ds. Rejestracji Leków podała, że w Wielkiej Brytanii podano 11 mln dawek i przy takiej liczbie podanych dawek nie stwierdzono wzrostu liczby zdarzeń zakrzepowo-zatorowych - kontynuowała.

- Ta szczepionka może ochronić przed COVID-19, wiemy, że chroni przed ciężkim przebiegiem, a ryzyko zachorowania jest ogromne - dodała prof. Zasada.

- Po szczepieniu każdą szczepionką może wystąpić ból w miejscu wkłucia, podwyższona temperatura ciała, poczucie ogólnego rozbicia, ból mięśni, ból głowy - wyliczała.

- To trwa zazwyczaj 1-2 dni, to nie powinno nas niepokoić - podkreśliła.

W poniedziałek kolejne europejskie kraje - Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Cypr i Portugalia - podjęły decyzję o wstrzymaniu szczepień z użyciem szczepionki AstraZeneca. Decyzja ta ma związek z pojawieniem się zakrzepów u niektórych osób zaszczepionych tą szczepionką.

Europejska Agencja Leków (EMA) przekonywała wcześniej, że na razie nie ma dowodów, by pojawienie się zakrzepów miało związek ze stosowaniem szczepionki i podkreśliła, iż nadal korzyści z podania szczepionki przewyższają ryzyko związane z jej stosowaniem.

AstraZeneca przekonuje, że przegląd danych z testów pod kątem bezpieczeństwa szczepionki nie wykazał, iż podawanie jej zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów.

Obecnie szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca zawieszone są w Danii, Norwegii, Islandii (nie należy do UE), Bułgarii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Łotwie i Luksemburgu.

Na zawieszenie szczepień z użyciem szczepionki AstraZeneca nie zdecydowała się jak dotąd Polska.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
podcast
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę