Aktualizacja: 29.08.2021 14:37 Publikacja: 29.08.2021 14:37
Foto: Materiały prasowe
Słynne nowojorskie wieżowce World Trade Center oddane do użytku w 1970 roku miały być reprezentacyjną budowlą mocarstwa uczestniczącego w wyścigu podbijania kosmosu. Oba budynki miały wysokość 110 pięter, co dawało im wówczas status najwyższych na świecie.
Wśród problemów, z którymi musiał zmierzyć się główny architekt Minori Yamasaki, były m.in. silne wiatry wiejące w Nowym Jorku, a także konieczność nowatorskiego rozmieszczenia wind, które nie pochłaniałoby zbyt wielkiej powierzchni budowli. WTC wznoszono bardzo szybko – trzy piętra co dwa tygodnie. Budynki przetrwały pierwszy atak terrorystyczny na wieżowce 26 lutego 1993 roku. 11 września 2001 roku było inaczej.
Przebieg dramatycznych wydarzeń zrekonstruowała ekipa National Geographic współpracując z nowojorskim „9/11 Memorial & Museum”, które gromadzi relacje z feralnego dnia. Twórcy serii w ciągu 3 lat przeprowadzili wywiady z 54 osobami przez łącznie 235 godzin i przejrzeli ponad 951 godzin materiałów archiwalnych.
Tragiczne w skutkach ataki terrorystyczne przeprowadzono we wtorkowy poranek za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Katastrofy miały miejsce w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii. Filmowcy skoncentrowali się na tych pierwszych, kiedy o 8.46 samolot wbił się w pierwszą z wież World Trade Center. Ludzie zaczynali dzień, śpieszyli się do swoich obowiązków. Na wstępie autorzy informują, że wydarzenia zostaną zaprezentowane „od uderzenia pierwszego samolotu po ostatnich ocalałych, uratowanych z gruzów. Z perspektywy tych, którzy widzieli, cierpieli i przeżyli”. Z pomocą materiałów archiwalnych i zdjęć uchwyconych przez dziennikarzy i przechodniów, dokonano rekonstrukcji wydarzeń niemal minuta po minucie - zaczynając od momentu, gdy straż pożarna Nowego Jorku (FDNY) i nowojorska policja (NYPD) zostały po raz pierwszy wezwane na miejsce World Trade Center.
- Droga zajęła nam całą wieczność. Nie mogłem zapanować nad myślami. To było przerażające. Naprawdę – pamięta strażak z 20-letnim wówczas stażem.
Mimo upływu wielu lat wspomnienia nadal są pełne emocji.
W filmie są relacje ocalonych, którym udało się opuścić wieżowce przed zawaleniem i tych, którzy ich ratowali - ryzykując życiem i łamiąc procedury. Uwięzieni w płonącym, walącym się budynku dzwonili do przyjaciół, krewnych, ukochanych. Nie wszystkim udało się wydostać ze śmiertelnej pułapki…
Polska premiera pierwszego dokumentu 6-odcinkowego cyklu „11 września: dzień z życia Ameryki” (odbędzie się równolegle z premierą w USA) w niedzielę 29 sierpnia o 20. w National Geographic. Następne Następne odcinki emitowane będą przez trzy kolejne dni także o godz. 20.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA przekazały Ukrainie dwa niesprawne m...
Nie możemy oddać Białorusi Rosji. Skutki będą nieodwracalne. Odczują je w całej Europie – mówi „Rzeczpospolitej”...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump przekonuje w wywiadzie dla...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 28 na 29 kwietnia doszło do ata...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas