Słowacja zamyka granice przed grypą

W wyniku zachorowań na grypę i wywołanych przez nią powikłań na Ukrainie zmarło od ubiegłego piątku 71 osób - oświadczyła premier Julia Tymoszenko, informując parlament na temat zdrowotnej sytuacji w kraju.

Publikacja: 03.11.2009 12:25

Działach Partii Legionów rozdaje maseczki na Ukrainie

Działach Partii Legionów rozdaje maseczki na Ukrainie

Foto: AFP, afp afp afp afp

Tymoszenko uspokaja, że w ośmiu z dziewięciu obwodów, w których w związku z grypą ogłoszono kwarantannę, sytuacja z zachorowaniami powoli się stabilizuje.

- Wzrost liczby chorych odnotowuje się wyłącznie w obwodzie wołyńskim - powiedziała Tymoszenko na forum izby parlamentu. Obwód ten sąsiaduje z Polską.

Ukraińska premier podała, że w ciągu 9 miesięcy bieżącego roku ogólna liczba chorych na grypę (bez chorych na infekcje dróg oddechowych) wyniosła ponad 163 tys. osób, podczas gdy w "spokojnym" pod względem zachorowań 2007 r. było ich ponad 462 tysiące.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia Ukrainy wczoraj o godzinie 17.00 na Ukrainie ogólna liczba chorych na grypę i ostre wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych wynosiła 255 516 osób. 19 189 osób było chorych na grypę, 236 327 było chorych na ostre wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych. Liczna osób przebywających w szpitalu, podawana przez Ministerstwo Zdrowia Ukrainy to 15 810 osób, w tym 235 osób w stanie ciężkim. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało liczbę 70 ofiar śmiertelnych grypy.

Potwierdzono 14 przypadków zarażenia wirusem grypy A/H1N1 "Kalifornia", w tym 3 śmiertelne przypadki. Głównymi terenami rozpowszechnienia schorzeń wirusowych są obwody: lwowski, tarnopolski, iwano-frankowski oraz czerniowiecki.

Władze Słowacji zdecydowały się na zamknięcie dwóch z pięciu przejść granicznych z powodu rosnącej liczby zachorowań na Ukrainie. Minister spraw wewnętrznych tego kraju Robert Kalinak poinformował, że rozważane jest zamknięcie pozostałych trzech przejść.

[ramka][b] Europejska pomoc dla Ukrainy[/b]

Komisja Europejska poinformowała o otrzymaniu od Ukrainy w sobotę prośby o pomoc w związku z epidemią grypy i zapewniła, że jest gotowa wysłać na miejsce unijnych ekspertów medycznych, a także koordynować pomoc poszczególnych państw UE, którą już zaoferowały Austria, Słowacja, Polska, Rumunia i Węgry.

- Dwa kraje UE, Francja i Estonia, nominowały już ekspertów medycznych, którzy są gotowi dołączyć do ekipy WHO na miejscu, jeśli Ukraina o to wystąpi - powiedziała rzeczniczka Komisji Nathalie Charbonneau.

Poinformowała też, że w ramach centrum monitoringu i informacji (MIC), które zbiera informacje dotyczące klęsk żywiołowych czy właśnie epidemii i służy koordynacji działań po stronie UE, Austria zaproponowała wysłanie na Ukrainę około 400 tys. masek ochronnych, a także kilku tysięcy butelek z płynami dezynfekującymi oraz 1,5 tys. par rękawiczek ochronnych.

- Musimy zobaczyć, czy ta oferta będzie zaakceptowana. Jeśli tak, to rozważymy wysłanie ekipy, by pomóc w dystrybucji pomocy - powiedziała Charbonneau.

Poinformowała, że Ukraina otrzymuje także bilateralną (nie poprzez MIC) pomoc od innych państw UE, które są jej sąsiadami: Słowacji, Polski, Rumunii i Węgier. - Koordynujemy to z nimi oczywiście - powiedziała.

[b]Działa misja WHO[/b]

- W związku z epidemią grypy na Ukrainie działa misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma ona ustalić, dlaczego choroba rozprzestrzenia się tak szybko i dotyka tak wielu ludzi - poinformował pierwszy zastępca ministra zdrowia Wasyl Łazoryszynec.

Dziewięcioosobowa grupa ekspertów WHO przybyła do Kijowa wczoraj, przystąpiła już do pracy. Jak powiedział jej szef Jukka Pukkila, misja interesuje się również zachorowaniami na grypę A/H1N1.

- Wstępne wnioski, które wyciągnęliśmy jeszcze w siedzibie WHO, odpowiadają naszym przypuszczeniom, że mamy do czynienia z pandemicznym wirusem A/H1N1, ale by mówić o tym ostatecznie, musimy jeszcze popracować - podkreślił Pukkila.

Minister Łazoryszynec przypomniał, że wirusa A/H1N1 wykryto w 14 spośród 22 próbek przebadanych laboratoryjnie. Zaznaczył że, liczba osób, które zmarły na Ukrainie w związku z grypą i jej powikłaniami, jest obecnie o 10 proc. mniejsza, niż w roku ubiegłym. [/ramka]

Tymoszenko uspokaja, że w ośmiu z dziewięciu obwodów, w których w związku z grypą ogłoszono kwarantannę, sytuacja z zachorowaniami powoli się stabilizuje.

- Wzrost liczby chorych odnotowuje się wyłącznie w obwodzie wołyńskim - powiedziała Tymoszenko na forum izby parlamentu. Obwód ten sąsiaduje z Polską.

Pozostało 92% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 801
Świat
Chciał zaprotestować przeciwko wojnie. Skazano go na 15 lat więzienia
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 800
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 799
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 797
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej