Pomysł wykorzystania katolickich świątyń do islamskich modłów narodził się wśród działaczy Banlieues Respect Collective (BRC). To federacja organizacji działających na rzecz ubogich przedmieść francuskich miast, gdzie mieszka większość tamtejszych muzułmanów. BRC wystąpiła z oficjalną prośbą do władz francuskiego Kościoła katolickiego o odstąpienie wyznawcom islamu kościołów w piątki, by mogli odbywać tam swoje tradycyjne modlitwy.
– Dzięki temu muzułmanie nie będą się musieli modlić na ulicach, przez co stają się zakładnikami politycznych sporów – powiedział „Rz" rzecznik federacji Hassan Ben M'Barek. Publiczne modły, prowadzące często do poważnych zakłóceń ruchu ulicznego, wzbudzają we Francji coraz więcej kontrowersji, co wykorzystują prawicowi politycy. Modlitwy te ostro krytykuje m.in. przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, która wysunęła się ostatnio na drugie miejsce w sondażach przed wyborami prezydenckimi. Jak powiedziała, klęczący na ulicach muzułmanie przypominają jej „hitlerowskich okupantów sprzed 70 lat".
Skąd pomysł wykorzystania kościołów? Wyznawcy islamu argumentują, że w piątki kościoły we Francji są zupełnie puste, a nawet w niedziele przychodzi tam niewiele osób. Według sondażu ośrodka IFOP dla katolickiej gazety „La Croix" na msze uczęszcza co niedziela tylko 4,5 proc. Francuzów. A odsetek deklarujących się jako katolicy ciągle spada – w 1987 r. było ich 75 proc., obecnie – 64 proc., przy czym tylko nieco ponad połowa z nich wierzy w Boga.
Muzułmanie znaleźli zrozumienie u socjalistycznego mera Paryża Bertranda Delanoe. – W Paryżu są setki kościołów, podczas gdy religia islamska jest zbyt często praktykowana podczas świąt w piwnicach albo na ulicach. Nie akceptuję tej nierówności i zamierzam przyczynić się do jej skorygowania – powiedział mer.
Ile metrów dla islamu?
Odsetek praktykujących wśród muzułmanów jest o wiele większy niż wśród katolików. Na 3 miliony uczęszczających na msze wyznawców katolicyzmu przypada jednak 40 tysięcy kościołów, podczas gdy na 850 tysięcy praktykujących wyznawców Allaha – 2,6 tysięcy meczetów i sal modlitewnych.