Który lider najlepszy w angielskim

Niektórzy uczestnicy warszawskiego szczytu ledwie potrafią wydukać parę słów, inni mogą swobodnie pogawędzić z Barackiem Obamą

Publikacja: 27.05.2011 20:43

Dla Vaclava Klausa, prezydenta Czech, angielski nie jest problemem

Dla Vaclava Klausa, prezydenta Czech, angielski nie jest problemem

Foto: AP

– Strona polska zapewnia na szczycie tłumaczenie wszystkiego na angielski. Przywódcy mogli jednak zabrać ze sobą tłumaczy, by przekładali wystąpienia na ich język narodowy – mówi "Rz" szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Którzy przywódcy znają język angielski na tyle dobrze, by obyć się bez pomocy specjalistów?

Bez tłumacza nie poradzi sobie raczej prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Oprócz rosyjskiego nie zna biegle żadnego języka, choć podjął próby mówienia po angielsku. Odnotowały to ostatnio złośliwie ukraińskie media, donosząc o wizycie przywódcy Ukrainy w Brunei. Janukowycz wstąpił tam do sklepu z pamiątkami, gdzie spodobała mu się zabawka-małpka. – How much? (Za ile?) – spytał sprzedawcę po angielsku. Straganiarz podał mu małpkę i powiedział, że to prezent dla ukraińskiego prezydenta. Janukowycz początkowo się krygował i chciał zapłacić, ale ostatecznie przyjął podarunek.

Ukraińskim dziennikarzom Janukowycz wyznał, że angielskiego uczy się od 2007 roku. – Narzeczona mojego syna jest tłumaczką. Wnuk uczy się angielskiego codziennie. Żeby nie było przed nim wstyd, ja także się uczę. Brakuje mi na to czasu, ale myślę, że wkrótce zacznę mówić – obiecał.

Podczas wizyty w Berlinie w sierpniu 2010 r. jeszcze nie był do tego gotowy. Gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel zapytała go, czy woli rozmawiać po angielsku czy rosyjsku, odpowiedział: "Troszkę mówię po angielsku, ale po rosyjsku będzie lepiej".

Ciężki akcent Niemca

Prezydent Niemiec Christian Wulff posługuje się angielskim niechętnie. Mówi z ciężkim niemieckim akcentem. "Brzmi nieco jak Helmut Kohl" – pisał niedawno tygodnik "Der Spiegel", przywołując postać kanclerza, który mówił po angielsku z ogromnymi trudnościami.

Christian Wulff miał w gimnazjum najgorsze oceny z angielskiego i francuskiego i z tego powodu musiał nawet powtarzać klasę. Wciąż się jednak uczy i robi postępy. W ubiegłym roku w księdze pamiątkowej Parlamentu Europejskiego dokonał wpisu po angielsku. W Niemczech zarzucano mu potem, że powinien użyć niemieckiego, który jest jednym z trzech oficjalnych języków UE.

Bardzo dobrze mówi za to po angielsku prezydent Chorwacji Ivo Josipović. Wykorzystywał to w swojej karierze politycznej. W kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2010 r. popierający Josipovicia ustępujący prezydent Stipe Mesić zwrócił uwagę, że jego kontrkandydat Milan Bandić nie zna dobrze tego języka. Ponieważ Bandić twierdził, że mówi po angielsku, Mesić zaproponował zorganizowanie debaty obu kandydatów w języku Szekspira. Bandić nie stracił rezonu i odpowiedział, że stanie do anglojęzycznego pojedynku z Josipoviciem, o ile moderatorem będzie... Mesić.

Wykpił tym samym odchodzącego przywódcę, który też nie znał angielskiego. Umiejętne rozegranie językowego sporu nie pomogło jednak Bandiciovi. Josipović, kandydat socjaldemokratów, zdecydowanie pokonał występującego jako niezależny Bandicia, zdobywając w II turze ponad 60 proc. głosów.

Przywódca Włoch Giorgio Napolitano zna angielski i wygłasza w tym języku przemówienia. Nie jest jednak prawdą – jak donosiła część mediów – że mówi z brytyjskim akcentem. W Internecie opublikowano filmik z 2004 oku, gdy jako europoseł przyleciał do Brukseli tanimi liniami za 90 euro, ale odebrał z unijnej kasy za lot liniowy 800 euro. Zaatakował go w związku z tym niemiecki dziennikarz, zadając niewygodne pytania po angielsku. Napolitano dobrze sobie poradził mimo wzburzenia emocjonalnego.

O Polakach nie po polsku

Dla lidera Czech Vaclava Klausa angielski nie stanowi problemu. Amerykańska blogerka Karen pisze: "Za każdym razem, gdy go słyszę, zawsze uderza mnie, jak dobry jest jego angielski".

Podczas wywiadu dla "Rz" Klaus zezłościł się, gdy nagle przestał działać dyktafon. Dobitnie i dosadnie powiedział po angielsku, że w takich warunkach nie może prowadzić rozmowy. Po chwili jednak – z wykorzystaniem fachowego słownictwa – zaczął tłumaczyć, dlaczego nie wierzy w zmiany klimatyczne.

Dr Maria Kronbichler, szefowa działu krajowego austriackiego dziennika "Die Presse", przekonuje "Rz", że prezydent Austrii Heinz Fischer również bardzo dobrze mówi językiem Szekspira. – To jest zresztą standard wśród naszych polityków. Kanclerz Werner Faymann kilka razy w tygodniu ćwiczy z native speakerem. A była prezydent Benita Ferrero-Waldner mówi bez akcentu po francusku, angielsku, włosku i hiszpańsku – podkreśla.

Prezydentowi Estonii Toomasowi Hendrikowi Ilvesowi chyba najłatwiej ze wszystkich było nauczyć się angielskiego. Wychował się i uczył w USA. Gdy wrócił do Estonii, od razu trafił do MSZ. Barack Obama będzie z nim mógł pogawędzić jak z kolegą ze szkoły.

Prezydent Dalia Grybauskaité prowadziła po angielsku negocjacje Litwy z Bankiem Światowym i MFW. Podczas wywiadu dla "Rz" na wstępne, łatwe pytania zaczęła odpowiadać po polsku. Gdy zaczęliśmy jednak pytać o problemy Polaków na Litwie, powiedziała od razu: – Teraz przejdę na angielski. O sprawach dyplomatycznych będę mówić w tym języku.

Świetnie mówi po angielsku również prezydent Łotwy Valdis Zatlers, który potrafi wyjaśnić w tym języku złożone problemy łotewskiej gospodarki. Mołdawski przywódca Marian Lupu posługuje się sprawnie nie tylko angielskim, lecz także francuskim i rosyjskim. Angielski nie stanowi żadnego problemu dla prezydenta Węgier Pala Schmitta, choć wywiadów woli udzielać po węgiersku. Jest wielkim orędownikiem tego języka. – Chcę, by węgierskie dzieci mówiły poprawnie po węgiersku, a nie mieszanką anglo-węgierską – mówił "Rz".

– Strona polska zapewnia na szczycie tłumaczenie wszystkiego na angielski. Przywódcy mogli jednak zabrać ze sobą tłumaczy, by przekładali wystąpienia na ich język narodowy – mówi "Rz" szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Którzy przywódcy znają język angielski na tyle dobrze, by obyć się bez pomocy specjalistów?

Pozostało 94% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 801
Świat
Chciał zaprotestować przeciwko wojnie. Skazano go na 15 lat więzienia
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 800
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 799
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 797
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił