Julia Pastrana urodziła się w 1834 r. w meksykańskim stanie Sinaloa. Wskutek wady genetycznej jej twarz pokryta była gęstym owłosieniem, a choroba kości dodatkowo zdeformowała jej  szczękę.  Twarz dziewczyny była tak niesamowita, że amerykański impresario cyrkowy Theodore Lent, który zauważył ją w czasie podróży do Meksyku postanowił wykorzystać „dziwoląga"  do odpłatnych pokazów. Pastrana zaczęła występować w objazdowych cyrkach jako „kobieta-małpa" albo „kobieta-niedźwiedź".

Mimo tytułu „najbrzydszej kobiety świata" jaki nadały jej gazety Lent wkrótce ożenił się z nią, a ze związku podczas pobytu pary w Moskwie w roku 1860 urodziło się dziecko. Niestety wskutek komplikacji poporodowych kobieta zmarła. Wkrótce zmarł też jej synek, który po matce odziedziczył owłosienie całego ciała.

Wdowiec kazał zabalsamować zwłoki matki i dziecka, po czym dalej kontynuował podróże po Europie pokazując głodnej sensacji publice szczątki żony i syna. Ostatecznie ciało Julii Pastrany trafiło do magazynów uniwersytetu w Oslo. Na prośbę władz stanu Sinaloa zostało ono odesłane do Meksyku. We wtorek pochowano je  w białej trumnie zdobionej różami w rodzinnym mieście Julii Sinaloa de Leyva. Jak poinformował rzecznik miejscowych władz „w ten sposób zakończyła się długa historia upokorzenia nieszczęśliwej istoty ludzkiej".