Spór o cyberprzestrzeń w Unii

Odkąd Komisja Europejska przedstawiła strategię bezpieczeństwa sieci w Unii Europejskiej, w Internecie wrze

Publikacja: 25.02.2013 13:52

Unijne pomysły zgodnie krytykują firmy, które będą się musiały dostosować do nowych przepisów. Eksperci od bezpieczeństwa w Internecie z jednej strony chwalą, że Bruksela w ogóle pochyliła się nad problemem, z drugiej powtarzają, że kopiując pomysły, które już weszły w życie w niektórych państwach członkowskich, Unia powieli ich błędy.

Na początku lutego Neelie Kroes, komisarz europejski ds. agendy cyfrowej, przedstawiła projekt strategii bezpieczeństwa w Internecie. - Cena bezczynności w tej dziedzinie jest znacznie wyższa niż koszty podjęcia działań – przekonywała powołując się na dane Światowego Forum Gospodarczego, z których wynika, iż „awaria krytycznej infrastruktury informatycznej" spowodowałoby straty o wartości 250 mld dolarów.

Problem jest tym poważniejszy, że zaledwie jedna czwarta działających w państwach UE firm wdrożyła procedury bezpieczeństwa w Internecie, choć każdego dnia po sieci krąży 150 tys. wirusów. Z ostrożnych szacunków Symantec, firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie danych, wynika, że ofiary cyberprzestępczości tracą 290 mld euro rocznie, według McAfee to nawet 750 mld.

Przedstawiona przez KE strategia zatytułowana „Otwarta, bezpieczna i chroniona cyberprzestrzeń" zakłada, że firmy i instytucje działające on-line będą musiały przekazywać informacje o „znaczących" atakach na swoje systemy. Informacje te miałyby trafiać do utworzonych w każdym państwie członkowskim specjalnych Zespołów Reagowania Kryzysowego, a stamtąd dalej do centrali w Brukseli. Tam miałaby zapadać decyzja, czy wysyłać ostrzeżenie do wszystkich państw Unii o zagrożeniu.

Nowe przepisy dotyczyłyby około 40 tys. podmiotów od banków, firm transportowych i serwerowni przez sieci społecznościowe aż po administrację publiczną i placówki zdrowia. - W cyberprzestrzeni należy zapewnić ochronę praw podstawowych, demokracji i praworządności – mówiła współautorka projektu Catherine Ashton, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Niemal natychmiast zaprotestowało Forum Bezpieczeństwa Informacji (ISF), konsorcjum największych światowych firm zrzeszających giganty takie jak IBM, Nokia, Proctor Gamble. „Publikacja informacji o incydencie może mieć znaczący wpływ nie tylko na reputację ale i wartości firmy, a w skrajnym przypadku może nieść poważniejsze konsekwencje niż rzeczywiste zdarzenie" - oświadczył wiceprezes ISF Steve Durbin. Niemal wszystkie firmy, które oprotestowały strategię, pytają zgodnie: kto poniesie koszty wprowadzenia nowej dyrektywy w życie.

James Lane, z SophosLabs, firmy specjalizującej się w analizach ataków w cyberprzestrzeni, uważa, że pomysły strategii są chybione, nie tylko dlatego, że Komputerowe Zespoły Reagowania Kryzysowego, których utworzenia KE się domaga, w prawie wszystkich krajach już istnieją. Jednocześnie państwa członkowskie mają nominować „właściwe organy" do wychwytywania incydentów w sieci, jak i koordynowania informacji na ten temat.

Ponieważ hakerzy kradną dane chronione prawem (np. numery PESEL), żeby je kontrolować nowy organ musi otrzymać bardzo szerokie uprawnienia. Mało tego – wskazuje Lyne'a – część funduszy na zostanie odebranych policji i inny krajowym agencjom, które są zobligowane do walki z cyberprzestępczością. Jak ma wyglądać podział kompetencji? Nie wiadomo. Takie doświadczenie ma za sobą m.in. Wielka Brytania. Powołała specjalną agencję, której działania pokrywają się z policjnymi, a do tego agencja kosztuje podatników 770 mln euro rocznie. - Komisja podjęła próbę stworzenia rozwiązań i to dobry kierunek, ale pomysły powinna skonsultować z tymi, którzy będą musieli się do nich dostosować – uważa Lyne.

Przedstawiona przez KE strategia musi zostać zatwierdzona przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1166
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne