Do niedawna polityka rodzinna Chin dopuszczała posiadanie przez rodzinę tylko jednego dziecka. Za każde "nadliczbowe" trzeba było uiścić specjalny podatek. Ostatnie zmiany przyjęte przez Komunistyczną Partię Chin dopuszczają posiadanie przez rodzinę drugiego dziecka, o ile jedno z rodziców jest jedynakiem.
Inną nowinką w polityce chińskiej jest zniesienie stosowanej od dawna intensywnie "reedukacji przez pracę", która odbywała się w specjalnych obozach. Zgodnie z nowymi wytycznymi wzrośnie także rola sektora prywatnego w chińskiej gospodarce.
Najnowsze rozporządzenia KPCh ogłoszono trzy dni po III posiedzeniu plenum kierownictwa tej partii.
Nowatorskie jak na Chiny - rozwiązania były oczekiwane po objęciu w ubiegłym roku przez Xi Jinpinga stanowiska przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin.
Państwo Środka wprowadziło politykę jednego dziecka pod koniec lat siedemdziesiątych. Miała ona na celu zahamowanie szybkiego wzrostu populacji. Polityka ta jednak z biegiem lat stawała się coraz bardziej niepopularna, a poza tym znakomicie przyczyniła się do błyskawicznego starzenia się chińskiego społeczeństwa. Jak oceniają statystycy, w 2050 roku więcej niż jedna czwarta Chińczyków będzie miała powyżej 65 lat.