Gabinet pod przewodnictwem premiera Shinzo Abe zdecydował o znaczącym zwiększeniu operacyjnych zdolności Sił Samoobrony (oficjalna nazwa sił zbrojnych) w ciągu najbliższych pięciu lat. Kilka dni temu utworzono też Radę Bezpieczeństwa Narodowego na wzór podobnego ciała w USA.
W przyjętej 17 grudnia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa (NSS) podkreślono obronny charakter sił zbrojnych, a także rolę czynników pozamilitarnych (dyplomacja, działania ekonomiczne, wspieranie wysiłków organizacji międzynarodowych – ONZ, ASEAN, APEC), jednak nie zmienia to faktu, że głównym celem jest rozbudowa i unowocześnienie wojska.
Tokio zamierza stworzyć morskie siły szybkiego reagowania wyposażone w poduszkowce i inny sprzęt desantowy. To wyraźny sygnał dla Pekinu, że Japonia nie pozostaje bierna wobec chińskich prowokacji w rejonie spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim. Wśród innych planów jest rozbudowa flotylli samolotów bezzałogowych, a także samolotów niewykrywalnych dla radarów i amfibii.
Część tego sprzętu Japonia zbuduje sama, resztę (jak np. 17 samolotów pionowego startu Osprey, 28 myśliwców F-35, pięć łodzi podwodnych i dwa okręty wyposażone w system antyrakietowy Aegis) zamierza kupić w USA. Na zrealizowanie tych planów konieczne będzie zwiększenie budżetu obronnego, który w ciągu pięciu lat ma osiągnąć wartość 232 mld dolarów. Część tej sumy trafi w postaci zamówień do firm japońskich, przyczyniając się do ożywienia gospodarczego. Wizytówką możliwości japońskiego przemysłu obronnego jest zwodowany niedawno supernowoczesny niszczyciel Izumo (część ekspertów uważa, że to „zastępczy" lotniskowiec, z którego w razie potrzeby mogą startować samoloty).
Japonia jest obecnie na piątym miejscu wśród państw wydających najwięcej na zbrojenia (ok. 60 mld dolarów rocznie), a przy tym jako jedyna wśród tej piątki zmniejszyła swoje wydatki obronne o 3,6 proc. w ciągu ostatniej dekady. Dla porównania wydatki Chin na armię wzrosły w tym samym czasie o ponad 170 proc. i wynoszą obecnie 166 mld dolarów. Swój budżet zbrojeniowy zwiększa też obecna militarnie na Pacyfiku Rosja.