Konflikt na Krymie

Flota Czarnomorska zdementowała informacje o ultimatum postawionym ukraińskim żołnierzom na Krymie. Agencja Interfax-Ukraina informowała o groźbie ze strony Dowódcy Floty Czarnomorskiej. W Doniecku zwolennicy Rosji w proteście przeciw powołaniu nowego szefa obwodu wdarli się do budynku administracji. Unia Europejska może nałożyć na Rosję m.in. sankcje wizowe.

Aktualizacja: 04.03.2014 01:00 Publikacja: 03.03.2014 06:38

Konflikt na Krymie

Foto: AFP, Alexander Nemenov Alexander Nemenov

Podsumowanie dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie:

Rano Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że na przeprawie promowej Krym-Kaukaz w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu, gromadzony jest sprzęt wojskowy, a w nocy m.in. w Kerczu dochodziło do systematycznych ataków żołnierzy rosyjskich na ukraińskie jednostki straży granicznej na Krymie. Ukraiński resort obrony poinformował, że w nocy rosyjskie myśliwce dwukrotnie naruszyły ukraińską przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym.

Agencja Interfax-Ukraina podała w ciągu dnia informacje o ultimatum, jakie dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji Aleksandr Bitko postawił ukraińskim żołnierzom. Kilka godzin później ta sama agencja cytowała przedstawiciela sztabu Floty, który zdementował te doniesienia.

UE potępiła agresję Rosji na Krymie, grożąc jej sankcjami wizowymi i finansowymi. W czwartek w Brukseli ma się odbyć nadzwyczajny szczyt UE poświęcony sytuacji na Ukrainie.

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji na Ukrainie ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin mówił, że to Wiktor Janukowycz zwrócił się w liście do prezydenta Rosji z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie.

- Nie wchodźcie na Ukrainę. Będzie to miało poważne konsekwencje - zaapelował do władz Federacji Rosyjskiej minister Radosław Sikorski

Rosja stanęła "po złej stronie historii", decydując się na wojskową interwencję na Ukrainie - oświadczył prezydent USA Barack Obama. Dalsze działania militarne Rosji na terytorium Ukrainy okaże się dla niej "kosztownym przedsięwzięciem" - dodał.

00:10

Sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów, głównie z powodu obaw o rozwój sytuacji na Ukrainie. Skala obniżek na Wall Street była jednak znacznie mniejsza niż na giełdach w Azji i Europie. Czytaj więcej.

23:52

Dzisiaj głównym pytaniem nie jest, czy Rosjanie mieszkający na Krymie mają prawo do większej autonomii, ale czy prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, że suwerenna Ukraina to jest przeszłość - powiedział wieczorem premier Donald Tusk.

W programie "Tomasz Lis. Na żywo" w TVP2 Tusk powiedział, że odległość Krymu od polskich granic, czy struktura narodowościowa Krymu nie ma właściwie nic do rzeczy, kiedy mówimy o "wielkim dramacie, który rozgrywa się na naszych oczach".

"Dzisiaj to główne pytanie nie polega na tym, czy Rosjanie mieszkający na Krymie mają prawo do większej autonomii na Krymie, czy nie. Dzisiaj prawdziwe pytanie polega na tym, czy Putin zdecydował, że suwerenna Ukraina to jest przeszłość" - powiedział premier.

23:20

Polityk niemieckiej SPD Egon Bahr uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin stworzył na Krymie fakty dokonane, których nie będzie można odwrócić. Nie obawia się wybuchu wojny, uważając, że wspólne interesy Rosji i Zachodu wezmą górę nad podziałami.

"W sprawie Krymu nie widzę rozwiązania, które mogłoby doprowadzić do wycofania (wojsk rosyjskich)" - powiedział Bahr w niemieckiej telewizji publicznej ARD. "Na Krymie Putin stworzył fakty dokonane. Musimy uważać, żeby nie stworzył takich faktów w skali całej Ukrainy" - powtórzył socjaldemokrata, pytany przez dziennikarkę, czy Zachód powinien zrezygnować z przywrócenia na Krymie sytuacji sprzed interwencji.

22:22

To Wiktor Janukowycz zwrócił się w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie - oświadczył w Nowym Jorku ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin.

21:42

Olimpiada się skończyła, a zaczęła się wojna. Można roztrząsać prawne uwarunkowania, można i należy się cieszyć, że Rosjanie nie przelali na Krymie ani własnej, ani ukraińskiej krwi. Bezkrwawa agresja pozostaje jednak agresją - pisze Bartosz Węglarczyk. Czytaj więcej.

21:12

Dwa mikrobusy i trzy ciężarówki z uzbrojonymi ludźmi przedarły się przez punkt graniczny przeprawy promowej w ukraińskim Kerczu, nad Cieśniną Kerczeńską, oddzielającą Rosję od Krymu - podała ukraińska straż graniczna.

- O godz. 19.15 na promowe przejście graniczne Krym-Kubań (w Kerczu) przypłynął prom "Ejsk". Podczas kontroli granicznej dwóch mikrobusów stwierdzono obecność siedmiu osób uzbrojonych w broń automatyczną i pistolety - podała służba prasowa straży granicznej.

21:09

Komentarz rysunkowy:

20:51

Rosja stanęła "po złej stronie historii", decydując się na wojskową interwencję na Ukrainie - oświadczył prezydent USA Barack Obama. Dalsze działania militarne Rosji na terytorium Ukrainy okaże się dla niej "kosztownym przedsięwzięciem" - dodał.

Sytuację na Krymie określił jako "głęboko niepokojącą".

Rosja nie może bezkarnie rozmieszczać swoich żołnierzy na Ukrainie, naruszając w ten sposób zasady uznawane na całym świecie - oświadczył Obama.

Zapowiedział, że władze amerykańskie rozważają szereg sankcji dyplomatycznych i gospodarczych, mogących doprowadzić do izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.

- Z czasem to (interwencja na Ukrainie) okaże się dla Rosji kosztownym przedsięwzięciem. Teraz jest czas, by zastanowiła się, czy jest w stanie działać we własnym interesie poprzez dyplomację, a nie stosowanie siły - podkreślił.

Obama zaapelował do członków Kongresu, by szybko przygotowali pakiet pomocy dla Ukraińców.

20:44

Minister obrony narodowej Ukrainy Ihor Teniuch powiedział, że Rosja bezprawnie zwiększyła liczebność swoich wojsk na Ukrainie do około 16 tys.

- Około 5,5 tys. żołnierzy wojsk specjalnych zostało przemieszczonych z Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. W ten sposób liczebność wojsk rosyjskich wzrosła do 16 tys. - oświadczył. Jak podkreślił, jest to ostre złamanie porozumienia dotyczącego stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie.

20:38

Na wniosek Polski zbierze się we wtorek Rada Północnoatlantycka (NAC) - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

- Polska prowadzi bardzo intensywny dialog z sojusznikami w Sojuszu Północnoatlantyckim i ten dialog będzie kontynuowany także jutro rano. Będzie się on odbywał w zależności od rozwoju sytuacji - powiedział Sikorski na konferencji prasowej w Brukseli.

19:43

Ukraińskie MSZ skierowało do UE, USA i NATO pismo z prośbą o pomoc w zapewnieniu ochrony obiektów jądrowych na swoim terytorium. Dodało, że Rosja złamała szereg zapisów dwustronnych porozumień.

- Jeśli chodzi o ochronę obiektów jądrowych na terytorium Ukrainy, to skierowaliśmy do UE, USA i NATO pisma, że mogą one być zagrożone. Sądzę, że nasi partnerzy dokładnie analizują, czy można to zrobić. Ale myślę, że nikt nie chce dopuścić do tego, by nastąpiła katastrofa podobna do czarnobylskiej - powiedział szef dyplomacji Andrij Deszczyca.

19:30

Liczebność wojsk rosyjskich w regionie Półwyspu Krymskiego stale rośnie, a rosyjska Flota Czarnomorska zablokowała okręty ukraińskiej marynarki wojennej w zatokach w pobliżu Sewastopola - powiedział p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Zaapelował do władz rosyjskich o zaprzestanie "agresji i piractwa".

19:26

Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania swoich żołnierzy do miejsc, gdzie na stałe przebywają na podstawie porozumienia o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

19:19

Grupa prorosyjskich demonstrantów, która zajęła gmach administracji obwodowej w Doniecku, ogłosiła się legalną władzą w obwodzie. Mianowany przez władze w Kijowie szef władz obwodu Serhij Taruta oznajmił, że unieważni ich decyzje.

19:08

W najbliższy czwartek odbędzie się szczyt UE w związku z sytuacją na Ukrainie - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Dodał, że szefowie państw i rządów przedyskutują ostatnie wydarzenia na Ukrainie oraz to, jak ułatwić złagodzenie napiętej sytuacji.

19:03

W związku z sytuacją na Ukrainie Biały Dom odwołuje delegację prezydencką na paraolimpiadę w rosyjskim Soczi - poinformowała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden.

"Prezydent Barack Obama w dalszym ciągu zdecydowanie wspiera wszystkich sportowców, którzy wystartują w paraolimpiadzie, i życzy im wielu sukcesów w ich zmaganiach" - zaznaczyła.

18:50

Borys Tarasiuk, były szef ukraińskiej dyplomacji, a obecnie wysłannik rządu ds. konfliktu na Krymie, liczy na szybkie decyzje Unii Europejskiej w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Według niego nowe władze w Kijowie są do tego gotowe.

"Oczekujemy solidarności ze strony UE, takiej jaką Europa wyrażała w czasie pokojowych demonstracji" przeciwników władz na Ukrainie - podkreślił Tarasiuk na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

18:45

Ponad 3 proc. PKB mogą sięgnąć straty Rosji w wyniku zbrojnego zaangażowania na Ukrainie. Wśród koncernów najbardziej straci Gazprom. Czytaj więcej.

18:39

Żony ukraińskich żołnierzy przed bazą wojskową w Sewastopolu

 

18:37

Wiceprezydent USA Joe Biden wezwał w rozmowie telefonicznej premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa do wycofania rosyjskich sił z Ukrainy - poinformował Biały Dom.

"Wiceprezydent Biden apelował do Rosji, aby wycofała swe siły, poparła pilne rozmieszczenie na Ukrainie międzynarodowych obserwatorów i rozpoczęła polityczny dialog z ukraińskim rządem" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

18:35

Ceny gazu wzrosną od kwietnia, Rosja narzuci bariery na ukraiński eksport - uważają analitycy Dragon Capital, ukraińskiego brokera i banku inwestycyjnego. Swój raport kończą jednak nietypowo. Czytaj więcej.

18:31

O natychmiastowe nasilenie działań na forum międzynarodowym, które powstrzymają agresję Rosji wobec Ukrainy - zwrócił się do prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tusk prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego potrzebne są "ostre sankcje".

18:28

Wstrzymanie dostaw gazu do UE nie jest w interesie ani Ukrainy, ani Rosji, bo podważy reputację obu krajów. To mało prawdopodobny scenariusz. Rosjanie mają problemy i nie chcą dodatkowo konfliktu energetycznego z Unią Europejską - uważają eksperci.

18:22

- Jeśli nie dojdzie do deeskalacji sytuacji na Krymie, wówczas UE zrewiduje stosunki z Rosją i rozważy sankcje wizowe i finansowe - mówi Radosław Sikorski.

18:19

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza doniesieniom, że Flota Czarnomorska stawia ultimatum Ukrainie. Przedstawiciel ministerstwa nazwał tę informację "bzdurą" - podaje portal vedomosti.ru.

18:17

- Chciałbym zaapelować do władz Rosji. Nie wchodźcie na Ukrainę. Będzie to miało bardzo poważne konsekwencje - powiedział na konferencji prasowej Radosław Sikorski

18:00

17:56

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem Francji Francois Hollande'm o Ukrainie. Komorowski powiedział, że w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie, naruszających w sposób istotny prawo międzynarodowe, niezbędne jest sformułowanie spójnej odpowiedzi Zachodu.

O poniedziałkowej rozmowie telefonicznej obu prezydentów poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

- Prezydent Komorowski podkreślił, że w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie, naruszających w istotny sposób prawo międzynarodowe, niezbędne jest sformułowanie spójnej i stanowczej odpowiedzi Zachodu. Tylko taka odpowiedź jest dziś w stanie powstrzymać eskalację rosyjskich działań w tym kraju - powiedział Sokołowski.

17:53

Na zachodzie Ukrainy mieszka licząca ponad 150 tys. ludzi mniejszość węgierska, która w 2010 roku głosowała na Wiktora Janukowycza, a teraz obawia się, że nowe władze pod wpływem formacji nacjonalistycznych, jak Prawy Sektor, ograniczą jej swobody.

- To, co się dzieje w Kijowie czy na Krymie, nas nie dotyczy. To nie jest nasza walka - powiedziała agencji AFP 20-letnia Viktoria Szabo. W mieście ukraińscy nacjonaliści "dopytują się, dlaczego nie poparliśmy opozycjonistów w Kijowie i czy pojedziemy walczyć o Krym" - dodała Szabo.

17:44

Komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard powiedziała, że polityka klimatyczna jest w interesie Europy, bo zmniejsza jej zależność od importu paliw kopalnych. Jakie implikacje polityczne ma ta zależność, widać na Ukrainie - chodzi o import gazu z Rosji.

- Chcielibyśmy, aby Europa podjęła swoją odpowiedzialność (w dziedzinie polityki klimatycznej), bo to jest w naszym interesie, w ten sposób stajemy się mniej zależni od importowanych paliw kopalnych - mówiła Hedegaard na spotkaniu unijnych ministrów środowiska, którzy omawiali proponowaną przez KE politykę klimatyczną i energetyczną UE do 2030 r.

17:39

Krytyka ze strony NATO rosyjskich działań na Krymie nie pomoże w ustabilizowaniu sytuacji na Ukrainie - oświadczyło rosyjskie MSZ. Sojusz oświadczył, że Moskwa zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie.

"Jesteśmy przekonani, że takie stanowisko nie pomoże w ustabilizowaniu sytuacji na Ukrainie i jedynie zachęca te siły (na Ukrainie), które chciałyby wykorzystać bieżące wydarzenia dla swoich nieodpowiedzialnych celów politycznych" - napisało MSZ Rosji w komunikacie.

17:04

Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył, że nie ma na razie konieczności użycia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie - podała agencja RIA-Nowosti.

17:01

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął śledztwo przeciwko liderowi ukraińskiego ultranacjonalistycznego ruchu Prawy Sektor Dmytro Jaroszowi, któremu zarzuca nawoływanie za pośrednictwem mediów do ekstremizmu i terroryzmu.

Informując o wszczęciu tego dochodzenia, rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin przekazał, że przywódca Prawego Sektora "publicznie nawołuje siły antyrosyjskie do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji".

Markin zapowiedział, że Komitet Śledczy wkrótce wyśle międzynarodowy list gończy za Jaroszem i wystąpi o zaoczne zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu.

16:50

MSZ apeluje do Polaków na Krymie, by rozważyli wyjazd z tej części Ukrainy. „Apelujemy, aby ci którzy mogą, rozważyli przejazd do innych obszarów bądź powrót do kraju. Staramy się na bieżąco monitorować sytuację, a nasze komunikaty będziemy dostosowywać bezpośrednio do rozwoju sytuacji. Działamy jednak w absolutnie nieprzewidywalnych warunkach" - powiedział minister Bogusław Winid.

16:36

Do modlitwy o pokój na Ukrainie podczas wszystkich mszy świętych wezwał wiernych Archidiecezji Warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że sytuacja na Ukrainie "zaostrza się z dnia na dzień, z godziny na godzinę i coraz bardziej zagraża życiu wielu osób". Czytaj więcej.

16:29

Rosja może planować dalsze wtargnięcia na terytorium Ukrainy, o czym świadczy m.in. koncentracja sprzętu wojskowego na granicy z obwodami charkowskim, ługańskim i donieckim - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ewhen Perebyjnis.

16:16

Dowódca Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bitko postawił ukraińskim żołnierzom ultimatum - powiedział agencji Interfax-Ukraina przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

- Jeśli do godziny 5 dnia jutrzejszego nie poddadzą się, rozpocznie się rzeczywisty szturm pododdziałów i jednostek sił zbrojnych Ukrainy na całym Krymie - powiedział przedstawiciel resortu. Czytaj więcej.

16:13

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła, że przeprowadzenie jakiegokolwiek miejscowego referendum zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem jest niemożliwe. Referendum zapowiedziano m.in. na Krymie.

„Obecnie żadna z obowiązujących na Ukrainie ustaw nie określa porządku przeprowadzania miejscowych referendów, a wobec tego brak mechanizmu korzystania przez obywateli z prawa podejmowania decyzji dotyczących spraw miejscowych drogą miejscowego referendum" – podano w oświadczeniu służby prasowej CKW.

15:53

- Uważamy za niedopuszczalne groźby wobec Rosji skierowane przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, dotyczące ostatnich wydarzeń na Ukrainie i na Krymie - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Przypomnijmy, że w sobotę sekretarz stanu USA potępił "niewiarygodny akt agresji" Rosji wobec Ukrainy i zagroził "bardzo poważnymi konsekwencjami" ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, w tym sankcjami w celu izolacji gospodarczej Rosji.

- Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie wymyślonym pretekstem - powiedział John Kerry w programie telewizji CBS.

Jednocześnie dodał, że Rosja wciąż może dokonać wyboru na rzecz rozładowania kryzysu.

15:46

Po wczorajszych protestach pod rosyjską ambasadą w Mińsku, rozpoczęły się dziś rozprawy sądowe uczestników akcji poparcia dla Ukrainy. Na 12 dni aresztu skazani zostali przedstawiciele organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz i Jahien Cichanau. Siarhiej Finkiewicz został skazany na 10 dni aresztu. Swoją decyzję sąd argumentował niepodporządkowaniem się poleceniom milicji lub niecenzuralnym wypowiedziom ze strony demonstrantów.

15:40

W Obwodzie Kaliningradzkim trwają manewry rosyjskiego wojska. W ćwiczeniach bierze udział ponad trzy i pół tysiąca żołnierzy. Prowadzone są zarówno defensywne, jak i ofensywne operacje. Według Rosjan sprawdzana jest gotowość bojowa oddziałów Zachodniego i Środkowego Okręgu Wojskowego.

15:37

Moskwa skrytykowała pomysł zawieszenia przygotowań do czerwcowego szczytu w Soczi. Taką decyzję podjęła grupa G7, w której skład wchodzi Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Unia Europejska. Rosyjskie ministerstwo narodowe uważa, że nie ma podstaw do podejmowania takich postanowień. O decyzji grupy G7 czytaj więcej.

15:33

Wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy Mikołaj Wełykowycz ostrzega przed możliwymi prowokacjami na Krymie. - Dostaliśmy wiadomość, że w nocy na Krymie dojdzie do prowokacji. Nieznani ludzie, podający się za stronę ukraińską, chcą zabić kilku rosyjskich żołnierzy. To ma udowodnić potrzebę wkroczenia wojsk rosyjskich na Krym - powiedział Wełykowycz.

15:21

Konflikt o Krym uderzył nie tylko w rubla i europejskie giełdy, ale także w ceny gazu i ropy naftowej. Od rana rosną ceny europejskiej ropy naftowej Brent - ok. godz. 14 wzrost przekroczył 3 proc. Rośnie również cena amerykańskiej ropy. Zdaniem ekspertów, to wynik niestabilnej sytuacji politycznej związanej z Krymem. Czytaj więcej.

15:17

O zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu ws. Ukrainy zaapelował do marszałek Sejmu Ewy Kopacz lider Polski Razem Jarosław Gowin. Jego zdaniem premier Donald Tusk powinien zorganizować misję premierów Europy Środkowo–Wschodniej na Majdan.

Według Gowina nadzwyczajne posiedzenie Sejmu powinno się odbyć najpóźniej w środę. - Apelujemy o przyjęcie rezolucji, która popierałaby prawo Ukrainy do samodzielności i integralności terytorialnej - mówił na konferencji prasowej prezes Polski Razem.

15:10

- Sytuacja na Ukrainie nie wymaga rozwiązań militarnych. Stosunek Europy do Rosji jest zbudowany na fałszywych przesłankach: wrogości i strachu - uważa były ambasador RP w Moskwie Stanisław Ciosek.

- To nie będzie konflikt globalny. Na Ukrainie nie mamy takiej sytuacji, która wymagałaby rozwiązań militarnych. Ten konflikt będzie rozwiązywany inaczej. Nie wiemy jeszcze jak, ale nie będzie rozwiązywany przy użyciu czołgów - uważa Ciosek. Jego zdaniem Rosja nie będzie chciała "połknąć" Ukrainy, bo ta jest za duża. Będzie natomiast starać się utrzymywać napięcie na Krymie "na małym gazie" i w ten sposób prowadzić swoją "wojnę z Europą".

14.51

W sieci pojawiają się filmy i zdjęcia, pokazujące pojazdy wojskowe w różnych częściach Polski.

Głos w tej sprawie zabrał minister obrony Tomasz Siemoniak. Sztab Generalny uspokaja, że to rutynowe ćwiczenia - pisze Paweł Majewski.

Czytaj więcej.

14.30

Ceny gazu na Zachodzie idą w górę z powodu niepokojów na Krymie. Czytaj więcej.

14.25

Sytuacja na Krymie nie wpłynie na tranzyt do Europy rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy - zapewnił minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan.

Z kolei rosyjski Gazprom nie wyklucza zakłóceń w dostawach gazu do Europy przez Ukrainę.

14.09

UE może zagrozić Rosji sankcjami wizowymi oraz zamrożeniem relacji w niektórych dziedzinach - twierdzą źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Zapis o możliwości nałożenia restrykcji wstępnie znalazł się w projekcie wniosków z posiedzenia szefów dyplomacji państw UE.

Dziś unijni ministrowie spotykają się w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z militarnymi działaniami Rosji na Krymie.

Źródła zastrzegają, że nie jest przesądzone, iż groźba nałożenia sankcji znajdzie się w ostatecznym dokumencie końcowym ze spotkania ministrów. Będzie to zależeć od przebiegu dzisiejszej dyskusji.

To zachęca Putina do agresji

14.00

Za co Ukraina ma kochać Putina? Za tani gaz? Wcale nie jest tani. Rosja wprawdzie udzieliła Ukrainie pewnego rabatu na dostawę tego surowca, ale traktuje go jako pożyczkę. Poza tym w zaistniałej sytuacji i tak straszy odebraniem tego upustu. Za co więcej? - pyta publicystka ekonomiczna "Rz" Elżbieta Glapiak. Czytaj komentarz.

13.56

W ocenie analityków mBanku napięta sytuacja na Ukrainie może negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy w Polsce, co może spowodować opóźnienie podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Czytaj więcej.

13.52

3,5 tysiąca żołnierzy rosyjskiej Floty Bałtyckiej prowadzi "ćwiczenia taktyczne" w Obwodzie Kaliningradzkim - informuje TVN24 powołując się na doniesienia agencji ITAR-TASS.

Ma to być element zarządzonego w minionym tygodniu przez Władimira Putina "niezapowiedzianego sprawdzianu" gotowości wojsk.

13.40

Prorosyjscy demonstranci wdarli się do gmachu administracji obwodowej w Doniecku, na wschodzie Ukrainy.

Rano ponad 2 tys. osób z rosyjskimi flagami protestowało na zewnątrz przeciwko mianowaniu szefem obwodu oligarchy Serhija Taruty.

Jak informuje portal ZN.ua, demonstranci odepchnęli żołnierzy wojsk wewnętrznych ochraniających budynek i zaczęli wyłamywać drzwi oraz wybijać okna. Milicja nie interweniowała. Tłum skandował "Rosja" i "Milicja z narodem".

Zajęto dwie kondygnacje budynku. Ludzie, którzy wdarli się do siedziby władz obwodowych, uniemożliwiali wcześniej deputowanym i pracownikom rady obwodowej, a także dziennikarzom opuszczenie gmachu, nazywając ich "Banderami". Agencja Interfax-Ukraina podawała, że wewnątrz znajduje się nadal około 50 przedstawicieli mediów.

13.18

Rosyjskie myśliwce dwukrotnie naruszyły w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińską przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym

- poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony, nie podając szczegółów.

Ukraińskie siły powietrzne poderwały samolot przechwytujący SU-27 i zapobiegły "prowokacyjnym akcjom" - podkreślił resort obrony.

13.11

- W związku z naruszeniem granic Ukrainy trzeba zastosować sankcje wobec Rosji - powiedział eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski.

Poinformował też, że dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie komisji spraw zagranicznych PE w sprawie sytuacji na Krymie.

13.05

Bank centralny Rosji sprzedał dziś ok. 10 mld dolarów, aby powstrzymać osłabianie się rubla. To 2 proc. rezerw w walutach obcych i złocie - szacują moskiewscy dealerzy walutowi, na których powołuje się Reuters. Czytaj więcej.

12.50

Wkrótce szczyt państw UE ws. sytuacji na Ukrainie.

Szefowie państw i rządów UE spotkają się, by uzgodnić wspólną odpowiedź na wydarzenia na Ukrainie - poinformował w Berlinie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

"Wyraziliśmy już bardzo poważne zaniepokojenie sytuacją, która się nie poprawiła. Pracujemy w gronie państw członkowskich UE, by mieć wspólną, mocną odpowiedź na wydarzenia" na Krymie - powiedział Barroso.

12.20

Wielka Brytania jest gotowa udzielić Ukrainie wsparcia w ramach międzynarodowej pomocy finansowej - oświadczył w Kijowie szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

- Omówiliśmy kwestie gospodarcze. Popieramy ideę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by udzielić pomocy finansowej na konkretnych warunkach. Jesteśmy także gotowi udzielić pomocy w formie konsultacji w sprawach gospodarczych - polityce kredytowej, polityce finansów państwa. Udzielimy wsparcia w ramach międzynarodowej pomocy finansowej - oznajmił Hague.

12.00

- Na Ukrainie należy zapewnić realizację porozumienia z 21 lutego, w tym w sprawie reformy konstytucji, która następnie byłaby poddana pod ocenę w ogólnokrajowym referendum - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w Genewie.

Wypowiadał się on na ten temat podczas dorocznej sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

(AFP)

11.50

Prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu RBN:

Rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję.

Czytaj więcej.

Komorowski: UE powinna zdobyć się na bardzo zdecydowaną postawę w kwestii sankcji.

Komorowski: Prezydent Obama jednoznacznie złożył deklarację o pełnych gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski w imieniu USA i NATO.

11.34

- Putin jest wielkim przegranym ostatnich tygodni - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Siwiec, europoseł Twojego Ruchu. - To, co dziś robi, mimo że wygląda i jest groźne, to defensywa przegranego polityka - dodawał. Co nie zmniejsza apetytu prezydenta Rosji. - Krym to jak żądanie przed wojną korytarza do Gdańska - przekonywał polityk.

11.24

Jaceniuk: Ukraina nikomu nie odda Krymu.

- Rosja nie miała, nie ma i nie będzie miała żadnych podstaw do użycia siły przeciwko Ukraińcom i pokojowym mieszkańcom w celu wprowadzenia kontyngentu wojskowego - powiedział Arsenij Jaceniuk na konferencji prasowej w Kijowie.

O sytuacji Ukrainy rozmawiają dziś w Kijowie nowy premier tego kraju Arsenij Jaceniuk oraz szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

(AFP)

11.19

Agencja Associated Press informuje o zajęciu przez "prorosyjskie wojska" terminalu promowego w Kerczu, czyli po ukraińskiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu.

Wcześniej informował o tym Euromajdan na Twitterze powołując się na Ukraińską Prawdę.

#Russian

soldiers seized control over

#Kerch

ferry service in

#Crimea

-pravda.com.ua|PR News

#Ukraine

#CrimeaInvasion

pic.twitter.com/5oWTemDyHz

Rano terminal obsługiwali żołnierze, którzy odmawiali zidentyfikowania się, ale mówili po rosyjsku, a ich pojazdy mają rosyjskie tablice rejestracyjne - pisze Associated Press. Zajęcie terminalu podsyciło obawy, że Moskwa planuje ściągnięcie w ten rejon więcej żołnierzy.

11.09

Napięta sytuacja wokół Ukrainy powoduje zwyżkę notowań surowców energetycznych i metali szlachetnych. Czytaj więcej

10.55

Były dowódca marynarki wojennej Ukrainy Denys Berezowski z grupą żołnierzy rosyjskich dostał się do sztabu floty wojennej Ukrainy w Sewastopolu, chcąc przekonać marynarzy do przejścia na stronę władz Krymu. Odmówili – pisze Interfax-Ukraina.

W sztabie znajdował się w tym momencie nowy dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk. Członkowie dowództwa potwierdzili swoim postępowaniem przysięgę złożoną narodowi Ukrainy i odmówili przejścia na stronę władz krymskich – poinformował przedstawiciel sztabu.

10.52

Jak informuje Euromajdan na Twitterze powołując się na Ukraińską Prawdę,

rosyjskie siły przejęły kontrolę nad obsługą promową w Cieśninie Kerczeńskiej.

10.28

W nocy były ataki na ukraińskie jednostki na Krymie.

Informację o systematycznych atakach żołnierzy rosyjskich na ukraińskie jednostki straży granicznej na Krymie podała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. Według służby prasowej straży granicznej, na kilka jednostek napadły liczące do 100 osób grupy rosyjskich żołnierzy, dysponujących specjalistycznym ekwipunkiem. Siły specjalne zaatakowały oddział straży granicznej w Kerczu.

Wybito okna, wyważono drzwi, zniszczono sprzęt służący do nawiązywania łączności oraz miejsca pracy.

Były także ataki na kerczeński i sewastopolski oddziały straży morskiej, gdzie w momencie napaści było niewielu żołnierzy. W niektórych miejscach napastnicy uniemożliwiają łączność komórkową.

10.25

- Histeria z powodu Ukrainy na rynkach rosyjskich ustąpi, ponieważ bank centralny podejmie interwencje w celu wsparcia rubla

- oświadczył wiceminister ds. rozwoju gospodarczego Rosji Andriej Klepacz.

10.19

Amerykanie nie wpuścili do siebie urzędników i ekspertów rosyjskiej inspekcji weterynaryjnej, którzy mieli negocjować w Waszyngtonie.

Czytaj więcej.

10.13

Zaakceptowanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina propozycji powołania międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie kryzysu na Ukrainie byłoby postępem, jeśli okaże się prawdą

- ocenił szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Przypomnijmy: Władimir Putin w rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel zaakceptował propozycję powołania międzynarodowej grupy kontaktowej.

Czytaj więcej.

10.05

Politycy w Kijowie dobrze radzą sobie w kryzysowej sytuacji - uważa były ambasador Polski w Rosji Jerzy Bahr. Dyplomata na antenie radiowej Trójki pochwalił nowe władze na Ukrainie za nieuleganie rosyjskim prowokacjom.

10.04

Kryzys na Ukrainie jest największym kryzysem w Europie w XXI wieku - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

- Rosja ma prawo do utrzymywania wojsk (lądowych) i sił morskich w swych bazach na ukraińskim Krymie, ale musi wycofać je z powrotem do tych baz - dodał.

10.00

Trwa spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w siedzibie BBN. W posiedzeniu RBN - po raz pierwszy podczas prezydentury Komorowskiego - bierze udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. FOTO: trwa spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

#Ukraina

#RBN

pic.twitter.com/3P8leXs9BF

Posiedzenie RBN rozpoczęło się przed godz. 9.00 w sprawie stanowiska wobec narastającego kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Spotkanie zwołał prezydent Bronisław Komorowski po tym, jak wyższa izba parlamentu Rosji zezwoliła na użycie sił zbrojnych FR na Ukrainie.

09.48

Prorosyjska demonstracja w Doniecku.

Ponad 2 tys. osób z rosyjskimi flagami zgromadziło się przed siedzibą administracji obwodowej w Doniecku, na wschodzie Ukrainy. Protestują przeciwko mianowaniu szefem obwodu oligarchy Serhija Taruty – pisze agencja Interfax-Ukraina. Uczestnicy demonstracji skandują „Taruta precz!". Trzymają napisy „Donbas-Rosja" oraz „Rosjanie to nasi bracia".

09.34

Merkel: Putin stracił kontakt z rzeczywistością. Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po wczorajszej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powiedziała, że nie jest pewna, czy ma on nadal kontakt z rzeczywistością - pisze w poniedziałek dziennik "New York Times".

09.22

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague oświadczył, że Rosja przejęła operacyjną kontrolę nad ukraińskim Krymem.

Podkreślił, że rosyjska interwencja na Ukrainie stworzyła bardzo napiętą i niebezpieczną sytuację. Hague wyraził wielkie zaniepokojenie możliwością dalszych ruchów Rosji na wschodnią Ukrainę.

09.20

- Nie będzie wojny, bo ona już się zakończyła. Putin już swoje ma. Wojska są na Krymie, który jest dojrzały jak jabłuszko, które ma w odpowiednim momencie spaść w odpowiednie ręce – powiedział w Radiu ZET generał Bolesław Balcerowicz, profesor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW i były rektor Akademiii Obrony Narodowej.

09.00

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił przed posiedzeniem RBN, że wydarzenia na Krymie stanowią "niczym nie sprowokowaną, podstępną interwencję zbrojną wobec niepodległego państwa, pogwałcenie karty Narodów Zjednoczonych, złamanie zasad OBWE i złamanie traktatów dwustronnych, także granicznych pomiędzy Rosją a Ukrainą". "Ani Polska, ani świat nie mogą tego tolerować. Wiemy, że drapieżnicy nabierają apetytu w miarę jedzenia. Zadaniem wolnego świata jest, aby tej logice się przeciwstawić. O tym będziemy dzisiaj debatować, jako Polska i jako Europa. Myślę, że konsekwencje dla Rosji będą bardzo poważne" - powiedział szef MSZ przed posiedzeniem RBN.

08.55

W siedzibie BBN rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie polskiego stanowiska wobec narastającego kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

- głosi komunikat na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Bronisława Komorowskiego.

08.50

Ukraińska straż graniczna informuje również, że

siły rosyjskie zablokowały łączność komórkową w niektórych rejonach.

08.47

Na przeprawie promowej Krym-Kaukaz w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu, odbywa się koncentracja sprzętu wojskowego – poinformowała ukraińska Państwowa Straż Graniczna.

Do koncentracji sprzętu dochodzi po stronie rosyjskiej Cieśniny Kerczeńskiej, naprzeciwko krymskiego miasta Kercz - zaznaczyła. „Ponadto w dalszym ciągu odbywa się intensywne przemieszczanie okrętów rosyjskiej marynarki wojennej do basenu Morza Czarnego z i do portu w Sewastopolu" - podała straż graniczna. Według niej chodzi o okręty rosyjskich flot: Czarnomorskiej, Bałtyckiej i Północnej, które bezpośrednio łamią zapisy dwustronnego porozumienia o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie.

08.38

Temat konfliktu na Ukrainie i interwencji zbrojnej w tym kraju dominuje – co zrozumiałe – w dzisiejszych gazetach.

Przeczytaj przegląd prasy dziennikarza "Rz" Tomasza Krzyżaka.

08.37

– Widać wyraźnie, że ta wojna jest wyrazem słabości i Putina, i systemu rosyjskiego – mówił o sytuacji na Ukrainie gość Poranka TVP Info Paweł Zalewski, eurodeputowany PO.

08.20

Rynki finansowe mogą dziś mocno zareagować na groźbę rosyjskiej inwazji na Ukrainę  – uważają analitycy. – Spodziewam się ostrej przeceny akcji na rosyjskiej giełdzie – mówi "Rz" Maciej Bukowski, ekspert Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Czytaj więcej.

08.13

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull w programie „Jeden na jeden" w TVN24 przedstawił szczegóły wczorajszej rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz Polski: - Rozmowa trwała ok. 10 minut, Obama zapewnił prezydenta Komorowskiego o poparciu dla bezpieczeństwa Polski w tych twardych czasach. Jesteśmy razem z naszymi sojusznikami. Polska w ostatnich tygodniach grała wiodącą rolę w dyplomacji, aby szukać rozstrzygnięcia kryzysu na Ukrainie. Wyraziliśmy poparcie dla rządu Polski w tej sprawie. (Prezydenci Obama i Komorowski – przyp. red.) zgodzili się, że nasi ministrowie spraw zagranicznych będą utrzymywać kontakt cały czas. Zgodzili się też, aby wspólnie współpracować razem z innymi sojusznikami, aby popierać Ukrainę w tych twardych dniach, z nowym poparciem finansowym. Była pełna zgoda między nimi - powiedział Stephen Mull w TVN24.

08.00

W dalszej perspektywie nie można wykluczyć zagrożenia strategicznego także inwazją na Polskę – mówi "Rz" Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w kontekście sytuacji na Ukrainie.

Czytaj więcej.

07.30

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Jan Eliasson uda się na Ukrainę w celu zapoznania się z sytuacją i poinformowania sekretarza generalnego Ban Ki Muna o możliwościach jej unormowania - poinformował rzecznik ONZ.

07.24

Władimir Putin osiągnął to, co chciał na Krymie, ale ogólnie jest osłabiony, bo wydarzenia na Ukrainie są dla Rosji największym ciosem od rozpadu ZSRR. Odpowiedź Zachodu musi być ostrzejsza niż po inwazji Rosji na Gruzję - mówi PAP ekspert CFR Charles Kupchan. Według Kupchana, proeuropejskimi protestami i odrzucaniem prokremlowskiego rządu Ukraińcy powiedzieli bowiem "nie" wszystkiemu, za czym stał Putin: Unii Euroazjatyckiej i próbie odbudowy rosyjskiej strefy wpływu z Ukrainą jako mniejszym partnerem. - To wielki cios dla Putina i jego wizji, by odbudować geopolityczny blok wokół Rosji. Bez Ukrainy to niemożliwe, więc teraz atakuje, próbując podnieść swą wiarygodność nacjonalisty i rosyjskiego patrioty, zabierając kawałek Ukrainy - Krym, z którym Rosja ma historyczne więzi - powiedział. Ekspert nie spodziewa się jednak, by prezydent Rosji odważył się pójść dalej i np. zająć wschodnie regiony Ukrainy, zamieszkiwane przez Ukraińców rosyjskojęzycznych. - Myślę, że Putin najpewniej zatrzyma się tu, gdzie jest. Wejście do wschodniej Ukrainy mogłoby prowadzić do niepożądanych przez niego konsekwencji jak wojna domowa. A nie myślę, że Putin chciałby wojny domowej przy swej granicy - powiedział Kupchan.

07.10

Rząd Japonii wyraża "głębokie zaniepokojenie" decyzją Rady Federacji (izby wyższej parlamentu Rosji) zezwalającą na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy na żądanie prezydenta Władimira Putina. W oświadczeniu opublikowanym dziś przez japońskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreślono, że "decyzja rosyjskiej Rady Federacji grozi zaostrzeniem napięcia w regionie i szkodzi pokojowi i stabilizacji społeczności międzynarodowej".

07.08

Rosja przejęła kontrolę nad półwyspem. Kijów ogłasza mobilizację wojska, aby powstrzymać dalszą agresję.

Przeczytaj podsumowanie weekendu na Ukrainie napisane przez Jędrzeja Bieleckiego.

07.07

Trwający na Ukrainie konflikt polityczny, który nasila się już od listopada 2013 r., przyczynił się do przeceny akcji spółek z tego kraju notowanych na warszawskiej giełdzie. Wyraźnie spadły kursy niemal wszystkich 11 ukraińskich emitentów, a zrzeszający je indeks WIG-Ukraine jest na najniższym poziomie w swojej niespełna trzyletniej historii - pisze dział ekonomiczny "Rz".

Czytaj więcej.

07.01

Podsumowanie wydarzeń z poprzedniego dnia na Ukrainie: Rosjanie oblegają ukraińskie bazy wojskowe na Krymie. W Sewastopolu opanowali i rozbroili dywizjon rakietowy sił powietrznych. Nie doszło jednak dotąd do otwartych walk. Putin przystaje na niemiecką propozycję stworzenia "grupy kontaktowej" pod kierownictwem OBWE w celu podjęcia rosyjsko-ukraińskiego dialogu politycznego. Putin zgodził się też na misję OBWE, która zgodnie z niemiecką propozycją miałaby w ramach misji rozpoznawczej zbadać sytuację na Krymie.

06.38

Przywódcy państw grupy G7 potępili "jaskrawe pogwałcenie" suwerenności Ukrainy przez Rosję i oświadczyli, że zawieszenie przygotowań do szczytu pozostanie w mocy "do czasu aż powstaną warunki sprzyjające do merytorycznych dyskusji na forum G8" - głosi komunikat Białego Domu. Biały Dom wydał to oświadczenie w imieniu krajów wchodzących w skład grupy G7 (USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii) a także Unii Europejskiej. W skład grupy G8 wchodzi dodatkowo Rosja. "My przywódcy Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Zjednoczonego Królestwa, USA a także przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej wspólnie potępiamy jaskrawe pogwałcenie przez Federację Rosyjską suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy" - głosi oświadczenie. "Zwracamy uwagę, że działania Rosji na Ukrainie są sprzeczne z zasadami i wartościami, jakimi kierują się grupy G7 i G8". Grupa G7 wezwała Rosję do rozpoczęcia bezpośrednio, lub za pośrednictwem mediacji międzynarodowej, rozmów z Ukrainą w celu wyjaśnienia wszelkich spraw dotyczących przestrzegania praw człowieka lub bezpieczeństwa. Ponadto G7 udzieliła poparcia Ukrainie w jej staraniach uzyskania pomocy finansowej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz reformowania gospodarki. Wcześniej w niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry zagroził, że jeśli Rosja nie zmieni swojej polityki wobec Ukrainy to jej członkostwo w G8 stanie pod znakiem zapytania.

Czytaj relację "Rz" z poprzednich dwóch dni wydarzeń na Ukrainie.

Podsumowanie dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie:

Rano Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że na przeprawie promowej Krym-Kaukaz w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu, gromadzony jest sprzęt wojskowy, a w nocy m.in. w Kerczu dochodziło do systematycznych ataków żołnierzy rosyjskich na ukraińskie jednostki straży granicznej na Krymie. Ukraiński resort obrony poinformował, że w nocy rosyjskie myśliwce dwukrotnie naruszyły ukraińską przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym.

Pozostało 99% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1024
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Świat
Szwajcaria odnowi schrony nuklearne. Już teraz kraj jest wzorem dla innych
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1023
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1022
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1021