Spośród wszystkich ankietowanych aż 63 procent uznało, że nowoczesna Rosja odzyskała status supermocarstwa. To najwyższy poziom w historii badań Centrum Lewady, prowadzonych od 2000 roku.
Ankieta pokazała, że 48 procent Rosjan uważa, że ich kraj powinno się postrzegać jako supermocarstwo szanowane przez cały świat. 47 procent ankietowanych twierdzi natomiast, że mieszka w państwie o wysokim poziomie życia, ale pozbawionym większych ambicji mocarstwowych.
Oceniając sytuację Rosji, około 38 procent badanych uznało, że kraj zmierza ku demokracji, zaś 15 procent twierdzi, że Rosja stała się krajem autorytarnym.
Rosyjski przywódca Władimir Putin w grudniu ubiegłego roku wybrany przez brytyjski "Times" na międzynarodową osobowością roku za sukces w doprowadzeniu Moskwy do stanu pełnoprawnego gracza w rozwiązywaniu problemów międzynarodowych.
Putin cieszy się obecnie rosnącym poparciem wśród swoich rodaków. Jako jego zwolennicy deklaruje się już prawie 72 procent Rosjan, a w ciągu miesiąca poparcie dla prezydenta wzrosło o prawie 10 punktów procentowych. Rosjanie doceniają w ten sposób organizację igrzysk olimpijskich w Soczi, w którą Putin był osobiście zaangażowany, rekordowe osiągnięcia reprezentacji Rosji na tych zawodach oraz twarde stanowisko prezydenta w kwestii kryzysu krymskiego.