Warto przypomnieć, że już na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku w oficjalnym serwisie UE pojawił się komunikat, w którym Unia wyraziła zaniepokojenie kształtem dialogu politycznego w Macedonii. Przedstawiciele UE wezwali siły polityczne Macedonii do wycofania się z dalszego eskalowania konfliktu.
Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest oskarżony o próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew także opublikował nagrania z podsłuchów, w których słychać jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie.
Według Zorana Zaewa premier Nikola Gruewski i szef kontrwywiadu mieli również nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób nie tylko ze świata polityki, ale także dziennikarzy, osoby duchowne oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych. 16 marca premier Nikoła Gruewski na spotkaniu z kilkoma tysiącami zwolenników oskarżył opozycję o próbę destabilizacji kraju. Twierdził także, że za masowymi protestami stoją siły zewnętrzne. Odmówił również rozpisania przedterminowych wyborów.
11 marca europosłowie ocenili sytuację wewnętrzną czterech państw z regionu Bałkanów Zachodnich oraz ich postęp na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. Od strony formalnej w najtrudniejszej sytuacji znalazły się Kosowo i właśnie Macedonia. Nawet ustalenie daty rozpoczęcia oficjalnych negocjacji rządu w Skopje z UE, blokuje Grecja. Ateny nie akceptują nazwy - Macedonia, gdyż jest ona identyczna z nazwą jednego z regionów w Grecji. Władze Grecji dostrzegają niebezpieczeństwo roszczeń terytorialnych ze strony przyjętej już do UE Macedonii. Europosłowie zwrócili również uwagę na brak stabilizacji wewnętrznej kraju oraz brak dialogu władzy z opozycją.
Przedstawiciele UE odpowiedzialni za Macedonię, z którymi rozmawiali dziennikarze serwisu EurActiv uważają, że porozumienie zwaśnionych stron będzie praktycznie niemożliwe. Mimo to w połowie kwietnia unijna dyplomacja ma podjąć próbę mediacji między zwaśnionymi stronami. Możliwe nawet, że Bruksela zaproponuje Gruewskiemu utworzenie rocznego rządu tymczasowego.