Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.05.2015 08:00 Publikacja: 09.05.2015 08:00
Rosjanie wciąż stawiają Stalinowi pomniki (na zdjęciu popiersie dyktatora odsłonięte 8 maja w Swietłogradzie)
Foto: AFP
„Rzeczpospolita": Mamy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Rosjanie podczas różnych obchodów epatują komunistycznymi symbolami i sławią Józefa Stalina. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zła wyrządził?
Wojciech Materski: Dla Rosjan ta symbolika i podkreślanie roli własnego państwa są bardzo ważne. Przykład: spieramy się z nimi o to, czy II wojna światowa zakończyła się 8 czy 9 maja. A przecież kapitulację podpisano 7 maja w Reims, tylko Stalin - tłumacząc decyzję brakiem dziennikarzy i odpowiedniego rozgłosu - jej nie zaakceptował. Po kilku dniach, już w blasku, powtórzono tę chwilę, by wryła się w pamięć społeczeństwa – jako symbol wielkości ZSRR i jego, Stalina. Obecnie Rosjanie wprawdzie wiedzą, że Stalin był zbrodniarzem, jednak usprawiedliwiają go mówiąc, że zdyscyplinował on aparat władzy w kraju, zmodernizował państwo, że był architektem zwycięstwa nad III Rzeszą, że dzięki niemu Związek Sowiecki stał się światowym mocarstwem. Rozumują: „Cały świat bał się Stalina, więc bał się też Rosji. Czyli byliśmy potęgą, nikt nas nie lekceważył". Z punktu widzenia ich kompleksów to bardzo istotne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, przedstawił stanowisko Kremla w sprawie planów dotyczących doprowadzenia do zawieszenia broni na Ukrainie.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Michał Rola-Żymierski chyba sam nie do końca wiedział, wobec jakich tajnych służb był najbardziej lojalny. Już jako dowódca Armii Ludowej chciał sprzedać Gestapo przywódców politycznych podziemia komunistycznego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Nieistniejące w czasie II wojny światowej państwo polskie oskarżane o udział w Zagładzie. To teza lansowana przez izraelskie media i podpierana przez Jad Waszem. Prowokacja? Jak powinna na to zareagować Polska?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas