Aktualizacja: 22.10.2015 14:34 Publikacja: 22.10.2015 14:32
Foto: AFP
Rzeczpospolita: Rosyjska operacja w Syrii trwa od 30 września. Dlaczego Moskwa wciąż nie może się porozumieć z Zachodem?
Aleksander Ignatienko: Uważam, że Rosja i Zachód znajdą wspólny język. Nie odbędzie się to jednak znienacka, jest to znacznie dłuższy proces. Moskwa nie zamyka drzwi do koalicji przeciwko terrorystycznemu Państwu Islamskiemu oraz spokrewnionym z nim organizacjom. Zawsze mogą do nas dołączyć Stany Zjednoczone i inne kraje, które chcą walczyć z tym złem.
Czy przeszkodą ku temu jest to, że Moskwa popiera Asada, a Zachód domaga się jego dymisji?
Rosja nie przeprowadza operacji w Syrii, by zachować władzę Asada. Dla Moskwy to nie jest sprawa priorytetowa. Najważniejsze jest uratowanie syryjskiej państwowości. A Zachód już nie decyduje o sytuacji w tym regionie. Zacznijmy od tego, że Katar sponsoruje dzisiaj Państwo Islamskie, a Arabia Saudyjska, która od lat ingeruje w całej Afryce Północnej, wspiera terrorystów z Dżabhat an-Nusra. Przywódcy tych krajów myśleli, że Syria padnie tak łatwo, jak padła Libia. A jednak Asad trzyma się już cztery lata.
Po co te kraje miałyby obalać syryjskiego prezydenta?
Od lat szykują plany zbudowania rurociągu przez terytorium Iraku i Syrii, poprzez który będą dostarczać ropę i gaz do Turcji. Z kolei Stany Zjednoczone oglądają się na Katar i liczą się z jego zdaniem, ponieważ mieści się tam centrum dowodzenia amerykańskiej armii na Bliskim Wschodzie. To jest powód, dla którego dzisiaj zachodni politycy tak się uwzięli na Asada.
A nie dlatego, że zaczął strzelać do własnego narodu?
Wiemy, jaki jest reżim Asada. Ale Moskwa zdaje sobie sprawę z tego, że na obecnym etapie historycznym takiego typu reżimy najbardziej odpowiadają narodom tego regionu. Kraje arabskie to nie Stany Zjednoczone czy Francja, wiemy, jak się skończyły próby demokratyzacji państw Afryki Północnej. Bądźmy obiektywni, Arabia Saudyjska jest państwem totalitarnym, panuje tam dyktatura. Nie przeszkadza to jednak Amerykanom mieć takiego sojusznika.
- Rozmawiał Rusłan Szoszyn
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Upadek reżimu Baszara Asada w Syrii otworzył historyczną szansę dla Izraela przebudowy politycznej układanki na Bliskim Wschodzie. Korzysta z niej bez umiaru.
Córka kardiologa i dyplomatki. Jako absolwentka King's College London pracowała w znanym banku. Plan podjęcia studiów MBA na Uniwersytecie Harvarda porzuciła, gdy poznała przyszłego męża i została pierwszą damą Syrii. Kim jest Asma Asad?
Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei stwierdził, że obalenie prezydenta Syrii Baszara Asada było wynikiem planu Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Nikt nie wie, jakie porządki zaprowadzą rebelianci w Syrii, ale państwa europejskie już chciałyby tam odsyłać imigrantów. Prawo jednak na to nie pozwala.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z profesorem Romanem Kuźniarem o dramatycznym upadku reżimu Baszara Asada. Jakie siły doprowadziły do tego punktu po latach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na odbudowę, a może czeka ją kolejna fala chaosu? Ekspert analizuje role Rosji, Turcji i Iranu oraz przewiduje konsekwencje dla Bliskiego Wschodu i świata.
W Syrii powstanie republika islamska? Zemsta sunnitów na Asadach może do tego doprowadzić.
Turcja obok Izraela wydaje się być największym beneficjentem upadku reżimu Baszara Asada. Wszystko zależy jednak od dalszego rozwoju sytuacji w Syrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas