Rada Ministrów przyjęła we wtorek dwa projekty nowelizacji prawa ochrony środowiska.
Czytaj też: Kary za brak efektów w walce ze smogiem
Pierwsza realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dotyczy on zaobserwowanych w latach 2007–2015 (spośród 46 stref w skali kraju) przekroczeń poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 (wartość średniodobowa) w 35 strefach. TSUE zobowiązał Polskę do szybkiej poprawy jakości powietrza. Projekt ma w tym pomóc. Skraca on m.in. terminy na przygotowanie programów ochrony powietrza o trzy miesiące. Będą one realizowane po otrzymaniu oceny jakości powietrza za 2018 r. Ich przyjęcie przez sejmik województwa wyznaczono na 15 czerwca 2020 r. Termin ten wynika z ustaleń z Komisją Europejską, która zobowiązała Polskę do przedstawienia do 30 czerwca 2020 r. nowych programów ochrony powietrza spełniających wymagania dyrektywy oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości.
Rząd przyznaje, że chociaż zakaz obowiązuje już od jakiegoś czasu, to nie do końca jest przestrzegany. Na rynku wciąż są bowiem sprzedawane kotły niespełniające unijnych standardów.
Projekt wymusza przygotowanie dodatkowej dokumentacji i sprawozdawczości oraz monitorowanie działań z poziomu gminy do województwa.