Szykują się roszady w urzędach konserwatorskich. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Zgodnie z nim wojewódzkiego konserwatora zabytków powoływał będzie wojewoda tylko na wniosek generalnego konserwatora zabytków. Dziś organem zwierzchnim dla wojewódzkich konserwatorów jest wojewoda, a nadzór pełni minister dziedzictwa narodowego. Rząd chce to zmienić, bo jego zdaniem to generalny konserwator zabytków ponosi indywidualną odpowiedzialność za stan spraw w dziedzinie ochrony zabytków. Dlatego musi mieć większy niż dotychczas wpływ na dobór osób, którym powierza się stanowiska związane z nadzorowaną dziedziną. I tak będzie po zmianach.
Rząd chce także przyznawać tymczasową ochronę zabytkom w trakcie postępowania o wpis do rejestru zabytków lub na Listę Skarbów Dziedzictwa. W przypadku zabytku objętego tymczasową ochroną będzie obowiązywał zakaz podejmowania czynności, które mogłyby prowadzić do jego uszkodzenia lub zmiany wyglądu.
W projekcie zaproponowano również, aby w ewidencji gruntów i budynków ujawniana była informacja o rozpoczęciu postępowania w sprawie wpisania zabytku nieruchomego do rejestru. Dzięki temu rozwiązaniu osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości będzie miała dostęp do pełnej informacji.
Projekt porządkuje też przepisy dotyczące wycinki drzew na terenach wpisanych do rejestru zabytków. Obecnie kwestie te regulują dwie ustawy – o ochronie przyrody oraz ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Na ich podstawie trzeba uzyskać dwa zezwolenia: u konserwatora i w gminie.