Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska pracuje nad zmianą ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Ma ona na celu usprawnienie procesu inwestycji.
Obecnie art. 44 ustawy przewiduje uczestnictwo każdej organizacji ekologicznej w każdym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, jeżeli tylko przedmiotem jej działalności statutowej jest działalność ekologiczna.
– Doszliśmy do przekonania, że konieczne są dodatkowe warunki dla organizacji. Chodzi o obowiązek istnienia co najmniej rok przed wszczęciem postępowania w tej sprawie. Ma to zapobiec blokadom inwestycji przez powstające ad hoc organizacje, które mają na celu tylko blokadę – mówi Piotr Otawski, zastępca głównego dyrektora ochrony środowiska.
Przydatne jest także orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. – Od 2008 r., kiedy Polska wprowadziła ustawę, były dwa orzeczenia ETS, które rzuciły trochę światła na to, jak należy interpretować zapisy dotyczące udziału społeczeństwa w decyzjach środowiskowych – przypomina Otawski. – Kolejne sprawy toczą się przed Trybunałem w Luksemburgu i będziemy je śledzić – dodaje.
Jego zdaniem nowela wyeliminuje patologię z obecnego systemu.