To jeden z wymogów wchodzącej w środę w życie nowej ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.
Nowa ustawa implementuje unijne regulacje mające na celu zminimalizowanie cierpienia zwierząt, na których przeprowadza się badania. Dlatego zabrania takich badań, jeżeli nie można złagodzić dotkliwego bólu czy cierpienia. A za zadawanie zwierzętom zbędnego bólu grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
Procedury mają być tak skonstruowane, by w danym badaniu uczestniczyło jak najmniej zwierząt. Ponadto badanie nie powinno prowadzić do śmierci zwierzęcia. A jeżeli się okaże, że dany osobnik umrze, to należy złagodzić jego cierpienia i przerwać badanie.
Ustawa nie pozwala wykorzystywać zwierząt dzikich czy bezdomnych. Jednak w wyjątkowych sytuacjach lokalna komisja etyczna będzie mogła wyrazić na to zgodę, np. gdy okaże się to ważne dla zapobieżenia rozprzestrzenianiu się zagrożenia powodowanego przez dane zwierzęta.
Ustawa określa, że jeżeli jakieś badanie było już przeprowadzane na zwierzęciu w Unii Europejskiej, to nie wolno go powielać, a państwa członkowskie mają się wymieniać doświadczeniami w tym zakresie.