Agadil umarł 25 lutego w areszcie w stolicy kraju, mieście Nur-Sułtan. Trafił do aresztu w związku z zarzutem obrazy sędziego i niestosowania się do nakazu sądowego dotyczącego złamania warunków aresztu domowego. Policja zatrzymała go, gdy nie stawił się na przesłuchanie w sprawie obrazy sędziego.
W 2019 roku Agadil brał udział w antyrządowych protestach. Co najmniej dwa razy go aresztowano.
Do coraz liczniejszych antyrządowych demonstracji w Kazachstanie dochodzi od marca 2019 roku, gdy rządzący krajem od momentu uzyskania przez Kazachstan niepodległości Nursułtan Nazarbajew nieoczekiwanie ustąpił z urzędu prezydenta i przekazał władzę Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. Antyrządowi demonstranci domagają się zmiany rządów w kraju i większych swobód politycznych.
Po śmierci Agadila w areszcie grupa opozycjonistów zgromadziła się przed budynkiem MSW domagając się dymisji ministra spraw wewnętrznych, Jerłana Turgumbajewa. Demonstrujący zostali rozproszeni przez policję.
"Przeprowadzone po śmierci Dulata Agadila dochodzenie medyczne wskazało, że przyczyną śmierci była ostra niewydolność sercowo-naczyniowa. Na ciele aktywisty nie stwierdzono żadnych obrażeń. Z relacji czterech współwięźniów, którzy przebywali w tej samej celi co Agadil, wynika, że był on traktowany zgodnie z obowiązującymi procedurami i poszanowaniem praw człowieka" - głosi komunikat ambasady Kazachstanu w Polsce w sprawie śmierci opozycjonisty.