Koniec ulicy Murzynów w Berlinie. Aktywiści walczyli o to latami

Nazwa ulicy Mohrenstraße w Berlinie, która od dziesięcioleci budzi kontrowersje, zostanie zmieniona. Słowo „Mohren” odnosi się do czarnoskórych niewolników, których sprowadzano z Afryki Północnej do Berlina na początku XVIII wieku. Jest powszechnie uznawane za rasistowskie.

Aktualizacja: 21.08.2020 16:35 Publikacja: 21.08.2020 15:56

Koniec ulicy Murzynów w Berlinie. Aktywiści walczyli o to latami

Foto: BrokenSphere / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

adm

W czwartek wieczorem przedstawiciele dzielnicy Mitte w Berlinie zdecydowali, że nazwa ulicy Mohrenstraße zostanie zmieniona na Anton-Wilhelm-Amo-Straße. Decyzja zapadła po tym, jak partia Zielonych i Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) złożyły wniosek o podjęcie „niezwłocznych” działań w tej sprawie. „Zgodnie z naszym obecnym rozumieniem demokracji, rasistowski rdzeń nazwy jest uciskający i szkodzi krajowej oraz międzynarodowej reputacji Berlina” - podkreślono w oświadczeniu. SPD opublikowało także na Twitterze zdjęcie przedstawiające przekreśloną nazwę ulicy. Decyzję z zadowoleniem przyjęli aktywiści, którzy zaznaczyli, że „Berlin pisze historię świata”.

Słowo „Mohren”, które było w poprzedniej nazwie ulicy, można tłumaczyć jako "Murzyn". Odnosi się ono także do czarnoskórych niewolników, których sprowadzano z Afryki Północnej do Berlina na początku XVIII wieku. Słowo, które można przetłumaczyć jako "ulica Murzynów", jest powszechnie uznawane za rasistowskie i uwłaczające. Mieszkańcy stolicy Niemiec od dłuższego czasu starali się unikać nazwy, nazywając ją „ulicą M”.

Ulica otrzyma teraz imię Antona Wilhelma Amo, pierwszego znanego filozofa i prawnika pochodzenia afrykańskiego w Niemczech. Amo jako dziecko został przywieziony do Europy z Ghany. Jako pierwsza osoba urodzona w Afryce uczęszczał na niemiecki uniwersytet, gdzie kształcił się, a później wykładał.

- To wspaniały dzień. Berlin wyrzuca z miasta zniewagę i uhonoruje Amo - powiedział rzecznik Berlin Postkolonial, Mnyaka Sururu Mboro.

Długotrwała debata wokół kontrowersyjnej nazwy ulicy zaostrzyła się po śmierci George'a Floyda. Mężczyzna, który na początku czerwca zatrzymany został przez policję w amerykańskim Minneapolis zmarł po tym jak funkcjonariusz, który go zatrzymał, przez niemal dziewięć minut przyciskał kolanem jego szyję, mimo iż zatrzymany mężczyzna wiele razy mówił, że nie może oddychać.

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?