Reklama
Rozwiń

Wielka Brytania: Ojciec walczy o utrzymanie przy życiu dwuletniej córki

Ojciec 2-letniej izraelskiej dziewczynki, która od urodzenia przebywa w szpitalu w Wielkiej Brytanii z powodu poważnego uszkodzenia mózgu, błaga o pozwolenie na zabranie córki do kraju. Brytyjski sąd orzekł, że jej opieka podtrzymująca życie powinna zostać przerwana.

Aktualizacja: 08.06.2021 17:33 Publikacja: 08.06.2021 17:23

Wielka Brytania: Ojciec walczy o utrzymanie przy życiu dwuletniej córki

Foto: CC0/Pixnio

- Chcę zatrzymać moją córkę, chcę mieć możliwość wyjazdu do Izraela i zabrania jej ze sobą. Zgodnie z brytyjskim prawem, jest ona obywatelką Izraela, a nie Wielkiej Brytanii - powiedział agencji Reutera Avraham Fixsler.

- Długo czekaliśmy na dziecko, kiedy się urodziła była pozbawiona tlenu i to spowodowało uszkodzenie mózgu - dodał.

Fixsler powiedział, że ma w Izraelu lekarzy, którzy byliby gotowi przyjechać do Manchesteru, gdzie jego córka Alta przebywa w szpitalu, i przedstawić rodzinie opcje leczenia.

Rzecznik izraelskiego ministra zdrowia Yuli Edelstein potwierdził agencji Reutera, że minister poinformował brytyjski rząd o chęci zapewnienia leczenia dziewczynce w kraju.

Sąd Najwyższy w Londynie orzekł 28 maja, że w najlepszym interesie Alty było przerwanie jej leczenia podtrzymującego życie oraz że miała ona rozległy uraz mózgu, z którego nie wyzdrowieje i którego żadne leczenie nie może poprawić.

Rodzina dwulatki tłumaczyła sądowi, że ich ultraortodoksyjna wiara żydowska oznacza, że nie mogą zgodzić się na żaden sposób postępowania, który przybliżyłby śmierć ich dziecka.

- Chcemy dla niej jak najlepiej ... Pozwólcie mi zabrać moją córkę i pojechać do Izraela - powiedział Fixsler.

Spór przypomina przypadek Charliego Garda, młodego Brytyjczyka, który stał się przedmiotem walki między rodzicami a lekarzami o to, czy powinien zostać zabrany do Stanów Zjednoczonych na eksperymentalne leczenie.

Sprawa sądowa wywołała globalną debatę o tym, kto ma moralne prawo decydować o losie chorego dziecka.

Brytyjskie sądy, po zapoznaniu się z licznymi dowodami medycznymi, orzekły, że poddanie się leczeniu byłoby sprzeczne z najlepszym interesem Charliego. Chłopiec sam zmarł w 2017 roku.

Społeczeństwo
Holandia zakazuje petard w sylwestra. Powodem narastająca przemoc
Społeczeństwo
W którym kraju w Europie są najdłuższe wakacje? Odpowiedź może zaskoczyć
Społeczeństwo
Budapeszt. Tysiące uczestników węgierskiej parady równości
Społeczeństwo
72 godziny kryzysu. Unia apeluje, by minimum na taki czas zgromadzić zapasy
Społeczeństwo
Alarmujące dane z Wielkiej Brytanii o woreczkach nikotynowych. Najnowsze wyniki badań dotyczą dzieci