W pierwszym kwartale anglojęzyczna Wikipedia straciła 23 tys. edytorów – jedną czwartą tych, którzy zajmowali się uaktualnianiem haseł i tworzeniem nowych. Niepokojąca jest nie tylko skala, ale i szybkość postępowania tego zjawiska. Rok temu ubyło dziesięć razy mniej osób regularnie dokonujących wpisów w encyklopedii. Spadek liczby edytorów dotyczy wszystkich 10 najpopularniejszych wersji językowych Wikipedii, w tym Polskiej.
– Jeśli ta tendencja się utrzyma, istnienie Wikipedii stanie pod znakiem zapytania. Choć to z pewnością kwestia kilku lat, a nie, jak wieszczą niektórzy, miesięcy – zastrzega w rozmowie z “Rz” Felipe Ortega, hiszpański analityk komputerowy z firmy Libresoft. To on opisał niepokojący trend w pracy doktorskiej, którą obronił na Uniwersytecie Króla Juana Carlosa w Madrycie.
Internetowa encyklopedia stała się jednym z fenomenów sieci. Jej filozofia zakłada, że każdy może być twórcą haseł i powiększać zasoby ogólnodostępnej wiedzy. Pięć milionów zarejestrowanych użytkowników i trudna do oszacowania liczba osób działających anonimowo stworzyła kilkanaście milionów haseł w 270 językach.
Nie sprawdziły się przewidywania sceptyków, którzy ostrzegali, że brak wiarygodności zagrozi istnieniu Wikipedii. Chociaż nieprawdziwe lub obelżywe treści zdarzają się w niej nadal dość często, to twórcy en- cyklopedii uczą się coraz skuteczniej walczyć z tym zjawiskiem. Ceną jest jednak ograniczenie wolności, która była jednym z podstawowych założeń Wikipedii. Najnowszy przykład to zablokowanie strony o francuskim piłkarzu Thierrym Henrym, który po zagraniu ręką stał się obiektem wielu obelżywych wpisów.
[wyimek]Coraz mniej osób umieszcza nowe hasła, ale liczba użytkowników rośnie [/wyimek]