Marsz Zwycięstwa w Poznaniu

Ponad półtora tysiąca poznaniaków przemaszerowało w sobotę ulicami miasta w "Marszu Zwycięstwa" - wyrazie hołdu dla Powstańców Wielkopolskich

Publikacja: 17.02.2013 16:13

Marsz Zwycięstwa w Poznaniu

Foto: Fotorzepa, Wojciech Wybranowski ww Wojciech Wybranowski

"Marsz Zwycięstwa" zorganizowany w Poznaniu już trzeci rok z rzędu to inicjatywa stowarzyszenia Wiara Lecha skupiającego kibiców poznańskiego Lecha. Przypomina o tym, że 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze zakończyło się Powstanie Wielkopolskie, jedyne zwycięskie powstanie w dziejach Polski.

Obejrzyj zdjęcia z Marszu

- Kibice Lecha to nie tylko poznaniacy, ale mieszkańcy całej Wielkopolski. A my, Wielkopolanie jesteśmy dumni, że nasi dziadowie i pradziadowie walczyli o wolność i niepodległość Polski - mówi „Rz“ Marcin Kawka, rzecznik „Wiary Lecha“. - Chcemy o tym przypominać młodemu pokoleniu, o bohaterach naszej wolności, o pięknych kartach naszej historii - dodaje.

Pierwsi uczestnicy sobotniej manifestacji w chmurne, zimne popołudnie gromadzili się na Placu Wolności w centrum miasta już pól godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia pochodu. Większość przyszła z flagami: narodowymi, biało-czerwonymi lub przygotowanymi przez samych kibiców - czerwonymi proporcami z piastowskim orłem - flagami Powstania Wielkopolskiego czy wielkimi flagami z wizerunkami przywódców Powstania Wielkopolskiego oraz Romana Dmowskiego. Te mieszały się z równie licznymi niebiesko-białymi szalikami i flagami w barwach poznańskiego „Kolejorza“.

Dominowali ludzie młodzi i bardzo młodzi, ale w tłumie manifestantów widoczne były też rodziny z dziećmi i ludzie starsi. - Kawałek z nimi przejdę, może do Rynku, bo pod sam pomnik pewnie nie dam rady. To dobrze, że młodzi chcą pamiętać o naszym, wielkopolskim powstaniu. Zwłaszcza że w kraju mało się o nim mówi, media nie piszą, prezydent nawet nie raczył się w grudniu pojawić na uroczystościach - komentował mężczyzna w starszym wieku, którego - jak powiedział „Rz“- brat dziadka walczył w Powstaniu.

Uderzała nieobecność przedstawicieli władz Poznania i województwa w tej społecznej manifestacji. Marszałek województwa Marek Woźniak (PO), który jeszcze dwa lata temu szedł na czele pochodu kibiców, więcej się na marszu nie pojawił. W tłumie demonstrantów kpiono, że przestraszył się „Gazety Wyborczej“, która próbując w 2011 r. zdyskredytować sukces oddolnej akcji kibiców atakowała, że na marszu pojawiły się nacjonalistyczne hasła. Chodziło o obecny wówczas transparent „Wielkopolska - sercem Polski, Kosowo- sercem Serbii“.

- Nie rzucajcie ulotek, rac, śmieci na ulicę. Pamiętajcie - to jest Poznań. To nasze miasto, tu musi być porządek - upominał jeden z prowadzących manifestację. – Jeśli widzisz kogoś zachowującego się niewłaściwie, reaguj - dodawał. Przy gromkich okrzykach „Poznań, Poznań, hej Kolejorz“ - pochód ruszył ulicami miasta. Piosenki kibicowskie np. „To my kibice Lecha“ skandowano na przemian z dedykowanym Powstańcom Wielkopolskim: „Cześć i chwała bohaterom“,„ Dzięki za wolność, Powstańcy, dzięki za wolność„ ,Nadchodzą, nadchodzą Wielkopolanie“ czy „Nie dla mediów, wizerunku, lecz dla chwały i szacunku“.

-Trzeba oddać hołd bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wpajać naszym dzieciom wartości, za które oni walczyli. Społeczeństwo, które nie pamięta o swojej historii nie ma przyszłości - mówi „Rz“ Rafał, dyrektor handlowy w jednej z poznańskich firm, który na marsz przyszedł z kilkuletnią córką. Na ulicy, której patron Franciszek Ratajczak był pierwszą ofiarą Powstania Wielkopolskiego, kibice odśpiewali „Rotę“ i „Marsyliankę Wielkopolską“. A pod siedziba lokalnej "GW"  tłum skandował głośno „Kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika“. Na poznańskim deptaku rozwinięto wielką czerwoną flagę z białym orłem.

- Kto nie skacze, ten Prusakiem - zawołał prowadzący manifestację, a tłum radośnie zaczął podskakiwać w górę i w dół.

Marsz Zwycięstwa zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. – Dziękuję Wam za pamięć o bohaterach narodowych. Jesteście pokoleniem, które szanuje historię i dba o pamięć powstańców - mówił do uczestników demonstracji płk Jan Podhorski, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Podczas Marszu Zwycięstwa nie doszło do żadnych incydentów. Policja ani razu nie musiała interweniować.

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?