W badaniu, w którym wzięły udział: Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Chorwacja, Czechy, Węgry, Ukraina i Bułgaria. Osiem z dziesięciu przebadanych państw należy do Unii Europejskiej. Wszystkie kraje należą do Międzynarodowej Organizacji Pracy. - leżało nam na tym, aby przeanalizować warunki rodzin w całym regionie i w poszczególnych krajach i dzięki temu zwrócić uwagę na aspekty, które wymagają zmiany. Sytuacja kobiet, ich rola i obowiązki podlegają ciągłym zmianom. Mam nadzieję, że raport ten stanie się punktem wyjścia do dalszych rozważań na ten temat- ocenia Katarzyna Kopaczewska – Dyrektor Zarządzająca, Accace Polska.
I tak okazuje się, że ze wszystkich przebadanych krajów tylko w Polsce, Chorwacji i na Ukrainie aby uzyskać zasiłek macierzyński trzeba być osobą aktualnie zatrudnioną. Tymczasem w większości krajów wymagany jest także minimalny okres płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo w Czechach i na Słowacji trzeba to robić przez minimum 9 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat. Węgry i Słowenia z kolei, wymagają, aby kobieta, która ubiega się o objęcie zasiłkiem macierzyńskim przepracowała wcześniej 12 miesięcy. Najmniej restrykcyjne pod tym względem przepisy są w Rumunii, gdzie trzeba przepracować jedynie 22 dni w czasie ostatniego roku.
Również kwota zasiłku w Polsce jest stosunkowo wysoka. Polska wraz z Chorwacją, Słowenią i Ukrainą mogą pochwalić się najwyższym procentem przyznawanego zasiłku, gdyż może on wynosić nawet 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na kolejnych miejscach znajdują się Bułgaria (90 proc.) i Rumunia (85 proc.).
W Serbii jego wysokość jest uzależniona od ilości przepracowanych miesięcy przed porodem. Dlatego w przypadku kobiet, które były zatrudnione przez okres od 0 do 3 miesięcy, zasiłek wynosi 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od 3 do 6 miesięcy – 60 proc, natomiast gdy przepracowały więcej 6 miesięcy, zasiłek wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Również pod względem długości urlopu rodzicielskiego Polska jest także w czołówce – po wydłużeniu we wrześniu tego roku urlopu do roku, nasz kraj znalazł się na drugim miejscu wśród badanych krajów. Dłuższy urlop jest tylko w Bułgarii i wynosi 410 dni.