W piśmie przesłanym do redakcji prezes GIF Zofia Ulz potwierdziła, że 13 stycznia wpłynęło do Inspektoratu zawiadomienie z Samorządowego Szpitala Specjalistycznego w Kutnie o tym, że po podaniu szczepionki Infanrix Hexa wystąpił przypadek ciężkiego niepożądanego działania.

Infanrix Hexa to szczepionka skojarzona 6 w 1, bakteryjno-wirusowa przeznaczona do szczepienia dzieci przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2012 r. po podaniu tej szczepionki zaobserwowano kilkanaście przypadków niepożądanego odczynu poszczepiennego (pogorszenie zdrowia mające czasowy związek ze szczepieniem). Odczyny miejscowe (czyli obrzęki, zaczerwienienia w miejscu wkłucia) zaobserwowano u 74 dzieci. Gorączkę miało 38 dzieci, w tym piętnaścioro powyżej 39 stopni. Drgawki wystąpiły u trojga dzieci. Reakcję alergiczną na produkt miało 15 dzieci. Czworo dzieci straciło przytomność i tyle samo miało epizod bezdechu.

Z informacji uzyskanych w GIF wynika, że organem właściwym do monitorowania niepożądanych działań produktów leczniczych jest Urząd Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych i tak zostały przekazane informacje na temat niepożądanego działania. Równocześnie śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi. We środę została przeprowadzona sekcja zwłok, ale nie dała ona odpowiedzi, co było przyczyną tragedii. Z informacji uzyskanych w łódzkiej prokuraturze wynika, że zostały zlecone badania histopatologiczne i toksykologiczne. Wyniki będą znane za ok. dwa tygodnie.