Ściślej odpowiedziało tak 57 proc. badanych Niemców. Wersję, że za Holokaust odpowiedzialni są tylko Niemcy wybrało 9 proc. A 34 proc. uważa, że to głównie Niemcy.
Badanie internetowe na zlecenie Instytutu Pileckiego przeprowadził ośrodek Insa na próbie 2 tysięcy Niemców w wieku 16-75 lat.
O jakich ofiarach Trzeciej Rzeszy się w Niemczech nie pamięta lub pamięta za mało? Nikt nie wskazał polskich ofiar
Pytano też o pamięć historyczną. A zwłaszcza o to, o których grupach ofiar Trzeciej Rzeszy pamięta się w Niemczech niewystarczająco lub wcale. Pytanie miało formę otwartą. Najwięcej wskazało Sinti i Romów (9,5 proc.), ofiary eutanazji i osoby niepełnosprawne (4 proc.) oraz homoseksualistów (4 proc.). Prawie trzy czwarte badanych albo nie było w stanie wskazać żadnej grupy albo nie udzieliło odpowiedzi. Polskich ofiar nikt nie wymienił, żydowskie - 1,6 proc.
- Grupy ofiar, które wskazywano najczęściej, mają swoje pomniki w Berlinie. Może, gdyby w stolicy stał pomnik poświęcony Polakom, i polskie ofiary by wskazano - mówi „Rzeczpospolitej” odpowiadający za badania Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego.
Czytaj więcej
- Dzisiaj nie powiemy "nigdy więcej wojny", dzisiaj musimy powiedzieć: "nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji temu czy innemu sąsiadowi - mówił premier Donald Tusk do uczestników obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. "Bezcenną wartość niepodległości naszej ojczyzny uświadamiamy sobie zwłaszcza teraz, spoglądając w stronę Ukrainy, która od ponad 900 dni mierzy się z rosyjską agresją" - napisał z kolei prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewierę.