Pogoda w Polsce: W weekend zrobi się chłodniej. IMGW wydało alerty

Z prognoz pogody na weekend opracowanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że w najbliższych dniach należy spodziewać się ochłodzenia. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem oraz marznącym deszczem powodującym gołoledź.

Publikacja: 24.11.2023 11:19

Pogoda w Polsce: W weekend zrobi się chłodniej. IMGW wydało alerty

Foto: AdobeStock

W najbliższym czasie jesienna pogoda szybko zmieni się w zimową. Zmiana ta obejmie cały kraj. Według informacji TVN Meteo, w nadchodzących dniach czekać ma nas spadek temperatury. Choć w piątek silny wiatr będzie powoli odpuszczał, to zrobi się wyraźnie chłodniej. W ciągu dnia w całym kraju będzie kilka stopni powyżej zera, a w nocy temperatura spadnie. Mróz i opady śniegu przeniesie niż Niklas. Jak zapowiadają synoptycy, że taka aura utrzyma się w nadchodzących dniach.

Pogoda w Polsce. Wiatr odpuści, ale zrobi się chłodniej

W kolejnych dniach czekać ma nas prawdziwa zima – to efekt niżu Niklas, który wędruje do nas znad Rosji i sprowadzi do Polski chłodniejsze powietrze z Arktyki. Porywy wiatru będą silne na Wybrzeżu i na obszarach podgórskich Karpat, gdzie sięgną do 90 km/h. W głębi kraju wiatr wyraźnie zaś osłabnie – porywy nie powinny przekroczyć 65 km/h. Jak podkreślają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wiatr będzie zachodni, jedynie na Wybrzeżu nadal północno-zachodni.

W piątek czekają nas też opady. Wraz ze spadkiem temperatury, deszcz na coraz większym obszarze będzie przechodzić w deszcz ze śniegiem. Od wieczora także w sam śnieg. Największych opadów można spodziewać się w Sudetach – do 10-15 mm. Przybędzie tam 15 cm śniegu. W Karpatach zaś – 10 cm - podaje serwis Twojapogoda.pl.

W piątek w niemal całym kraju obowiązują także alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniami. IMGW zaznacza, że niebezpiecznie na drogach i chodnikach będzie przez cały dzień.

Czytaj więcej

Tegoroczna zima była drugą najcieplejszą w historii Europy

Jakiej pogody spodziewać się można w weekend? Kolejne dni w zapowiadają się zimowo

Prognozy pogody wskazują, że w sobotę w większości regionów Polski będzie już zimowa aura. Do końca dnia w wielu regionach powinno być już biało. W niedzielę natomiast śnieg padać będzie niemal w całym kraju.

Synoptycy przewidują, że kolejne dni w pogodzie zapowiadają się raczej zimowo – z przelotnie padającym śniegiem i przymrozkami. Temperatury nocą i o poranku mogą wynieść około - 5 stopni Celsjusza. Lokalnie temperatura może spaść nawet do - 10 stopni. Stopniowo mróz będzie się nasilać. Z przewidywań wynika, że typowo zimowej aury możemy spodziewać się do początku grudnia.

IMGW) wydał alerty 1. stopnia dla części regionów Polski

Z nowych prognoz pogody na weekend opracowanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach należy spodziewać się ochłodzenia. "Temperatura na przeważającym obszarze kraju w ciągu dnia pozostawać będzie w granicach 0 st. C, 1 st. C” – czytamy.  

W weekend najintensywniejszych opadów śniegu powinni spodziewać się mieszkańcy Pomorza, Warmii oraz regionów podgórskich. Jakpodaje IMGW, "na północy kraju szacowany przyrost pokrywy śnieżnej za cały okres od piątku do niedzieli może wynieść około 25 cm, a w Sudetach nawet około 50 cm". Istnieje także możliwość wystąpienia burz.

Od soboty siła wiatru ma słabnąć. "Od soboty wiatr wyraźnie osłabnie, ale nadal w całym kraju będzie porywisty” – podkreśla IMGW. 

W związku z prognozowanymi na weekend opadami śniegu oraz ochłodzeniem, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty 1. stopnia dla części regionów Polski. Ostrzeżenia dotyczące możliwych oblodzeń obowiązywać będą od soboty 25 listopada do niedzieli 26 listopada w całej Polsce z wyjątkiem województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo
Społeczeństwo
Nie żyje Joanna Dworakowska. Polska arcymistrzyni szachowa miała 45 lat
Społeczeństwo
IMGW: Zmiana pogody. Spodziewane ochłodzenie, opady i burze
Społeczeństwo
Nie żyje prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii